Yaz geldi, evler boşaldı; parklar dolup taşıyor…

Öyle hırçın bir kış geçirdik ki, ben Polonya’da hiç yaz aylarını unutacağız diye düşünmeye başlamıştım. Ama Haziran ayıyla birlikte öyle bir sıcak geldi ki, evlerde ne genç ne yaşlı nüfusa rastlayabilirsiniz. Dışarıda da öyle şaşırtıcı bir sıcaklık var ki, millet kavruluyor desem abartmış olmam zannediyorum.

Sizler için yaz aylarında dışarı çıkanların nerelere gittiğini tespit etmeye çalışıyorum. Daha önce de gördük ama kesin bir tespit olacak bu. Öncelikle söyleyeyim ki bu sefer gidilen yerler doğal alanlar, parklar, oksijenin bol bulunduğu yerler. Kafe tarzı mekanlar eskisinden az tercih ediliyor. Bir-iki gündür parkları ve alışveriş merkezlerini yokluyorum da, parklar cıvıl cıvıl olmuş durumda. Çocuğunu, köpeğini ya da sevgilisini kapan herkes parklara koşmaya başlamış. Gayet de haklılar. Kapalı alanda nefes almak mı? Bugün otobüste bayılacağımı bile düşündüm! Havuzlu bir parka gittim. Havuz suyu doğal, bi dereden geliyordu sanırım. Yüzmeye çalışan insanlar da var hayvanlar da. Bense bi kenarda oturmayı tercih ettim.

Hava sıcak ama…
Evet hava gerçekten bunaltıcı ama bunalmayacağınız yerleri bulup serinleyebilirsiniz. Kış ayları gibi değil yani. Kışın her yerde buzu hissedersiniz; başınızdaki şemsiyenin tek yararı yağmur suyundan korunursunuz. Dahasını beklemeyin. Ama yazın bi ağacın gölgesine de sığınabilirsiniz, bi su bulup ayaklarınızı serinletebilirsiniz ya da yanınızda mini vantilatör(serinletici) gezdirebilirsiniz.

Polonya’daki parklarda büyük eksiklik: dondurmacı yok!
Polonya’da sadece bir-iki yerde harika dondurma yedim. Onlar haricinde diğerlerine iyi diyemem. Ama bir parka gittiğinizde ihtiyacınız olan iki şey vardır; dondurma ve soğuk su! Halktan bir iki kişiye sordum. Türkiye’de böyle muhteşem bir olayın olduğunu duyunca şaşırdıklarını seziyorsunuz. Öyle susadım öyle susadım anlatamam. Ama bi tane su satan yer yok çevrede. Hadi tamam dondurmayı geçtim, su istiyorum yahu! Bir yandan sırılsıklam olmuşum terden, bi yandan sucu arıyorum… Buradan ticari atılım yapmak isteyenlere sesleniyorum: gelin, ciddi bir sektör, sadece yaz ayında sattığınız su ile kar eder, üzerine tatil yapar dönersiniz. Bugün gittiğimde sucu ve dondurmacı vardı(her ne kadar aşırı pahalı olsalar da) ama arkadaşların dediğine göre sadece haftasonları oluyormuş bu olay. Buraya su satmak için dahi gelseniz, kışın da farklı alanda bi iş buldunuz mu tamam. Gerçi burada kışın da suculara muhtaç halk. Musluk suyu içilmiyor ve dışarıdan alınıyor sular…

Neyse, bu sene yakıcı ve kavurucu bir yaz mevsimiyle karşı karşıyayız… 🙂

Şuan otobüsteyim ve eve doğru gitmekteyim. İnanın bu sıcakta yazmak hiç kolay değil.

Şimdilik veda edeyim… Daha çok şey paylaşacağız… Beklemede kalın…

Kalın sağlıcakla… Görüşmek üzere…


Said MURAT
Developer
saidmurat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir