Türkiye’den Avrupa’nın birçok ülkesine bir sürü uçak şirketi gidip geliyor. Ama ne yazık ki bu durum Polonya’da böyle değil. Polonya’ya Türkiye’den sefer yapan iki şirket var; LOT ve Türk Hava Yolları(THY). Haftanın birkaç günü de THY ile ortak uçuş yapan LOT’un satışı da söz konusu. Ama bizim meselemiz o değil. Neden Frankfurt, Münich ya da Berlin’den İstanbul’a olan uçuşlar gayet ucuz? Düşündünüz mü?

Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa’dan Türkiye’ye onlarca farklı şirket uçuş yapıyor. Lakin ne yazık ki Türkiye’den Polonya’ya gelip-gelen sadece iki şirket var. Haliyle rekabet dediğimiz kavram burada çok da geçerli değil. Bir de THY’nin LOT’u satın alacağıyla ilgili dedikodu da yayıldıkça(gerçekleşsin ya gerçekleşmesin) fiyatlar dengesizleşmeye başlıyor.

Neden THY’yi tercih etmeliyiz?
Türk Hava Yolları’nı tercih ediyordum her zaman. Eskiden diğer şirketle/lerle arada fiyat farkı olmadığı için ya da fark olsa da az olduğu için rahatça tercihimdi. Son zamanlarda zorlanmaya başladım tercih etmekte. Ama Türk olması itibariyle öncelikle tercih sebebimiz olmalı.

Arkadaşlar neden LOT’u tercih ettiler?
Az önce de belirttiğim gibi: fiyat farkı. Ben Polonya(Varşova)’dan Türkiye(İstanbul)’ye gidiş dönüş bileti LOT’tan 250 EURO’ya alırken, THY’de sadece gidiş biletini 430 EURO’ya buluyorum yaz sezonunda. Sizce de biraz fiyat farkı yok mu? Şubat ayında 280 EURO’ya THY’den gidiş-geliş almıştım bileti. Ama sezon yaz olunca, fiyatlar biraz oynuyor haliyle…

Rekabet şart!
Başta da dediğim gibi Polonya’da rekabeti sağlayacak kadar çok şirket yok, ülkemize uçuş yapan. Haliyle bu şirketler ne fiyat biçerse birini seçmemiz gerekiyor. Bu durum tek bir şekilde değişir; o da yeni şirketlerle. Tabii o nasıl olur, nasıl mümkün olur bilemem. Ama şunu biliyorum ki, rekabet olmazsa Polonya’dan Türkiye’ye gidiş gelişler sürekli aynı fiyatta kalır, 50 Euro’ya bileti de rüyamızda görürüz…

Neyse, yaşadığımız sürece göreceğiz..

Kalın sağlıcakla…

Görüşmek üzere…


Said MURAT
Developer
saidmurat.com