Polonya’da sezon: Üniversite kayıtları devam ediyor…

Polonya’da Mayıs ayında başlayan üniversite kayıtları son hızla devam ediyor. Her ne kadar televizyonlarda göremesek de üniversitelerin metro istasyonlarındaki, sokaklardaki reklamlarıyla, hediyeli çağırmalarıyla, sohbetle üniversiteyi tanıtmalarıyla sürdürdüğü kayıt maratonu, büyük rekabetlere sahne oluyor.

Hem devlet hem özel üniversiteler öğrenci peşinde. Ancak zaten devlet üniversitelerinde hali hazırda bulunan özel konumundan dolayı, özel üniversiteler daha çok adam kapma peşinde. Çünkü zaten devlet üniversitelerinde bulunan bir itibar var Polonya’da. Özel üniversiteler de reklamlarla eleman çekmeye çalışıyor.

Fiyatlar her sene olduğu gibi yine aynı. Türkiye’de özel üniversite fiyatları 16 Bin TL ile 30 Bin TL arası değişiyor. Polonya’da ise özel üniversitelerin İngilizce bölümlerinin yıllık eğitim ücretleri 3000 Euro ile 5000 Euro arası değişiyor. Lehçe bölümler ise tabii ki daha ucuz; ortalama 2000 Euro ile okula kayıt yaptırabiliyorsunuz. Yalnız bu fiyatlar başkent Varşova’ya ait. Diğer şehirlerde çok daha ucuz üniversiteler de var. Ayrıca bölümden bölüme de değişiyor fiyatlar. Ama mesela Lodz şehrindeki özel üniversitelerdeki İngilizce Filoloji bölümüne 1200 Euro’ya kayıt yaptıran arkadaşlar var. Devlet Üniversiteleri’nde İnşaat Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri bölümlerine 4000 Euro’ya kayıt olan arkadaşlar var. Bu bahsettiğim üniversiteler de Varşova’da. Kısacası demek istediğim ortalama 3500 Euro’ya Polonya’da güzel bir özel üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz. Sadece lehçe seçeneği olan Tıp bölümleri hariç(bu bölümler biraz daha yüksek fiyatlarla kabul alıyor).

Evet, kayıtlar devam ederken hangi bölüm için geleceğinizi ya da dil problemini nasıl halledeceğinizi düşünmeye başlıyorsunuz. Bölümünüzü İngilizce mi Lehçe mi seçeceğinizi düşünmeli ve karar vermelisiniz. Ve hangi üniversitelerde dil hazırlık bölümünün olduğunu da iyice araştırmalı ve ona göre hazırlık sınıfına kayıt yaptırmalısınız. Bunun için de ciddi manada araştırma yapmanız hatta gerektiğinde destek almanız gerekir. Benim tavsiyem ise Polonya’da bürosu olan bir danışmanlık şirketinden yardım alırsanız, işleriniz çok daha kolaylaşacaktır. Ancak bu konuda dikkat edin. Çünkü anlaştığınız danışmanlık şirketinin Polonya’da bir şubesinin olması şart. Aksi halde ciddi sorunlarla karşılaşacaksınız. Karşılaşabilirsiniz demiyorum. Karşılaşacaksınız. Neden mi? Polonya’ya geldiniz diyelim. Elinizde evraklarınız. Kayıt işlemleriniz tamam diyorsunuz. Büyük mutlulukla geldiniz. İçinizde büyük bir heyecan var. Daha sonra üniversitenize gittiniz. Yetkili ‘iki dosyanız eksik, tamamlayınız’ diyor. Şimdi Türkiye’yi aramanız gerekiyor. Konuş babam konuş. Hem kontörünüz bitsin, hem strese girin, yurt dışında yalnızsınız, ne yapacaksınız şimdi, yardım edeniniz yok… O boşluğa düşenleri duydum. İnternette forumlarda da rezillik çekenlerden okudum. Her gün onlarca mail geliyor ‘hangi üniversiteye nasıl kayıt yaptırabilirim?’ diye soruyorsunuz. Dediğim gibi ya orada sağlam bir arkadaşınız olacak, ya da danışmanlık şirketi şart. Elektronik posta ile daha ayrıntılı sorular sorabilirsiniz. Ayrıca birkaç örnek danışmanlık şirketinin ismini de verebilirim. Ancak Polonyadan.com bir danışmanlık şirketi olmadığı için, görevimiz sadece bilgilendirmek ve tecrübelerimizi paylaşmak.

Neyse, kayıtlar hızla devam ederken, sizleri de Polonya’da aramızda görmekten memnun oluruz. Türkiye’de sadece bir lise diplomasına sahip olmanız yeterli. Tercih problemi yok. Danışmanlık şirketinize gidiyorsunuz, okula kayıt olmak istediğinizi söylüyorsunuz, bu kadar.

6 Comments on “Polonya’da sezon: Üniversite kayıtları devam ediyor…”

 1. lazarski üniversitesi nasıl sizce ben orda okuyacam bu sene okul onayım geldi hazırlığı bitirdikten sonra tabi üniverstiye başlıyacam

 2. Mail aracılığıyla yardım istiorum.Lütfen yardımcı olurmsnz

 3. Merhaba. Ben polınyada okumak.
  Lisans eğtimi almak istiyorum.
  Ama size ulaşabileceğimiz bir numarayok.
  Nasıl iletişim kurabiliriz.
  Yardımcı olırsanız sebinirim.

 4. Merhaba ben lazarskı unıverstesınde okumak ıstyrum. Bu yıl ocakta hazırlık lehce almak ıstyrum . Ankaradakı fuar da lazarskı unı . Yetkılılerıyle gorusme yaptım . Fakat ne adım atacagımı bılmıyrum yardımcı olursanız sevırım

 5. Merhaba, ilk olarak üniversitenin web sayfasında bulunan ilgili mail adresini bulup Lehçe hazırlık kursu almak istediğinize dair maili yollamanız gerekiyor. Daha sonrasında eminim size döneceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir