Polonya’ya geldiniz ama araç kiralamak istiyorsunuz. Belki de üniversite okumaya ya da çalışmaya geldiniz. Ve uzun yıllar da Polonya’da kalacaksınız. Peki, Türkiye’den almış olduğunuz sürücü belgeniz ile Polonya’da araç kullanabilir misiniz? Bu yazımda bu duruma açıklık getirmeye çalışacağım. Çünkü gördüm ki bazı danışmanlık şirketleri web sitelerinde konuyla ilgili yalan yanlış bilgiler verilmiş. Ve Polonya’da yaşayan bir Türk olarak, vatandaşlarımı bilgilendirme gereği duyuyorum.

Polonya’ya gezmeye geldiğinizde, Türkiye’den(ya da dünyanın herhangi bir ülkesinden) almış olduğunuz sürücü belgesini kullanabiliyorsunuz. Çünkü Türkiye’den almış olduğunuz sürücü belgeniz, sadece 6 ay için geçerlidir! Turistik amaçlı olarak geldiğiniz zaman sürücü belgeniz sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Gelgelelim, uzun yıllar Polonya’da kalacak olanlar için… Başta da belirttiğim üzere, bazı danışmanlık şirketlerinin web sitelerinde hiç alakası olmayan yazılar okudum. ‘süresizce Türk ehliyetinizi kullanabilirsiniz’ gibi bir ifade dahi gördüm. Kesinlikle yanlış! Polonya’ya giriş yaptığınız süreden sonra 6 ay boyunca sürücü belgeniz geçerlidir. Daha sonrasında sürücü belgenizi Polonya yasalarına uygun olarak ‘Polonya Ehliyetine’ çevirmeniz gerekecek. Bunun için bir şansınız şudur ki, direksiyon değil yazılı sınava gireceksiniz. Lehçe bilmiyorsanız, tercümanla sınava girebiliyorsunuz. Lakin bu sınava birkaç kez girip zor kazananlar var.

Soru: Ama benim arkadaşım Polonya’da ve gayet rahat rahat ehliyetini kullanıyor yıllardır.

Cevap: Evet, Polonya’da Türk ehliyetiyle birkaç yıldır araç kullananları gördüm, duydum. Lakin Polis gördükleri zaman şu şekilde kurtulabilirler: Polis ehliyetin geçerli olmadığını bilmiyordur. Böyle diyorum çünkü Türk ehliyetine ceza kesen polisleri duydum ki, hiçbir işe yaramaz, ceza puanı ehliyetin geçerli olmamasından dolayı düşmez. Hollanda’da hız limitini geçtiği için Türkiye’ye ceza faturası gelenleri duydum. Polonya’da da ilk altı ay için böyle bir uygulama olabilir. Ama yaşayan Türklere sordum ki, onlar şanslı olduklarını söylüyorlar. Çünkü Polonya devletinden ya da Avrupa Birliği üyesi herhangi bir ülkeden sürücü belgesi sahibi olmanız gerekiyor(ilginçtir ki Moğolistan’dan aldığınız ehliyet dahi geçerli iken, Türkiye’den aldığınız ehliyeti sadece süreli kullanabiliyorsunuz).

Sözün özü; Türkiye’den aldığınız ehliyetle tatile geldiğinizde sorun yaşamazsınız. Ama araç satın aldıktan sonra, geçerli bir ehliyete sahip olmanız gerekiyor.

Not: Türk ehliyeti geçerli diye web sitelerinde yalan yanlış bilgiler veren danışmanlık şirketlerini sadece kınıyorum…