Polonya’da Türk olmak!!

Son zamanlarda aldığım elektronik postalar bu yazıyı kaleme almama ciddi manâda teşvik etti beni. Yurt dışına tatil amaçlı çıkarken küçük bir araştırma yaparsınız. İnsanları belki incelersiniz, düşünceleri, din ve kültürü, farklılıkları ve benzerlikleri. Yaşamak, okumak ya da çalışmak için yurt dışına çıkıyor da olabilirsiniz. O zaman bu araştırma biraz daha kapsamlı ve tecübelere dayalı olmalı. Ama ister tatil ister yaşam sürmek olsun amaç, her ikisinde de aklınızda şu soru vardır:Türkleri seviyorlar mı?

Polonya ile Türkiye’nin tarihi çok eskilere dayanır. Zamanında ‘Lehistan’ ismiyle ayakta kalmış ülke, daha sonra savaşlarla yerle yeksan edilmiş, soldan Almanlar ve sağdan Ruslar girmiş. Üstelik Avusturya da kendine pay çıkarmış tabi. Bu sıkıntılar arasında Osmanlı ve Türk Dünyası ile ilişkileri hiç kesilmemiş. Komunist sistemden etkilenmekten son anda kurtulmuştur ve daha da eski tarihe bakacak olursak Lehistan’ı Resmi olarak ‘Devlet’ kabul eden ilkler Türklerdir… Bunu biraz okuyan her Polonyalı bilir.

Almanya’dan, Hollanda’dan ve Fransa’dan gelenlerle konuştum bu konuyu. Çeşitli sorular sordum. Almanya’da Türkler nasıl, dedim. Ya Hollanda? Moda şehri Paris’den ne haber? Hepsi ilgimi çekecek ilginç şeyler söylediler. Bir yandan YAZIK dedim, bir yandan da ÇOK ŞÜKÜR…

Yazık dedim. Neden mi?
Almanya’dan gelen arkadaşın söylediği aynen şöyleydi: ‘Alman vatandaşlığım var. Ama halâ Almanlar gözünde bir hiç konumundayım. Ezilmekten bıktık.’ Arkadaşım orada dördüncü sınıf insan muamelesi gördüklerini söylüyor. Ayrca Hollanda ile ilgili de ilginç şeyler duyduğumu söyleyebilirim. Orada ‘Flemenkçe’ okuyan arkadaşım artık Polonya’da okuyor. Neden mi? Orada da beşinci sınıf insan muamelesi gördüklerini ve kendilerini değersiz hissettiklerini  söyledi. İşte bu yüzden yazık diyorum.

Ama biryandan da Çok Şükür dediğimi söylemiştim. Neden mi?
Çünkü Polonya cidden farklı. Burada Türk’üm dediğim zaman ‘Voooov’ gibi sesler duyduğum çok oluyor. Ve hemen soru sormaya başlarlar. İstanbul nasıl derler. Gitmek istiyorum derler. Zaten bir çok Polonyalı da sahil şehirlerini gitsin ya da gitmesin ezbere bilir. Sokakta Türkiye’yi ya da Türkleri sevmeyen çok da insan bulamazsınız. Belki yaşlılar arasında size öcü gibi bakanlar çıkabilir. Ama bunun tek sebebi korku! Ve bunun Türk milletiyle alâkası yok. Gözlerde öyle bir korku görüyorum ki bazen, muhtemelen tekrar ya savaş çıkmasından ya da isyan etmemizden korkuyorlar. Ama Türk olduğunuzu söylediğinizde ya da iyi bir örnek olduğunuzda görüyorsunuz ki hemen muhabbete başlıyorlar. Yaşları kaç olursa olsun…

Hiç sevmeyen yok mu? Herkes mi Türk sevdalısı?
Maalesef tabii ki hayır. Örnek olmak da var Milletimizin itibarı üzerine köstek olmak da… Maalesef bizi rezil edenler ve kötü örnek olanlar yüzünden Türk Milletini yanlış tanıyan bir kesim de var. Ama inanın öyle çok büyük bir çoğunluk değil. Şimdiye kadar Polonyalılardan bir zarar görmemiş ve İnşaallah problem yaşamam diyen biri olarak bu konuda endişelenmemeniz gerektiğini söyleyebilirim size.

Yine sorularınızı ve sorunlarınızı mail olarak bekliyorum. Aklınıza ne gelirse sorabilirsiniz. Ben vakit buldukça, elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum ve çalışacağım…

Teşekkürler…

Görüşmek üzere…

Kalın sağlıcakla…

70 Comments on “Polonya’da Türk olmak!!”

 1. merhabalar, ben ve arkadaşım istanbulda bir üniversitede son sınıf öğrencisiyiz ve sinema ile ilgileniyoruz niyetimizde polonyada yüksek lisans yapmak yüksek lisansı da lutz da yapmayı düşünüyoruz ancak biraz araştırdığımızda bu okulun pahalı olduğu ve burs vermediğni öğrendik siz ne diyorsunuz? iyi bir portfolyo ile bu okuldan burs alabilirmiyiz yada bu okula denk iyi bir okul tavsiyeniz varmı? şimdiden teşkkür ediyoruz, cevabınızı bekliyoruz.

 2. Merhabalar… Araştırmalarım doğrusunda Lodz’da Polonya’nın en iyi sinema bölümlerinden biri varmış. Bu okul Sinema ve TV alanında parmakla gösterildiği için de fiyatların yüksek olması normaldir. Ama yüksekten kastımız tam olarak nedir? Polonya’da normal bölümlerin(normalden kastım Tıp v Eczacılık harici bölümler) en pahalısı 4000 Euro civarında. Bachelor ve Master programlarının fiyatları bazen değişiyor olsa da, aşağı yukarı aynıdır. Belki 2500 Euro civarında da bölümler bulabilirsiniz. Ancak ikimiz de aynı üniversiteden bahsediyorsak, bu üniversite alanında liderliğe oynuyor zaten. VE burs olayına gelince!… İlk sene genelde hiçbir üniversite burs vermiyor. Sadece Avrupa Birliği üyesi bir ülkeden vatandaşlığınız varsa, o zaman size ciddi manâda indirim yapılıyor ve hatta bazı ülkeler bu olayı ücretsiz okumaya kadar götürebiliyor.. Burs alma olayını master’ın ikinci senesi yapabilirsiniz. Birinci seneyi derece ile bitirmeniz ve sonrasında bir dilekçe ile burs istemeniz etkili olacaktır.. Genelde başarılı olmanız şart bu hususta….

  Yorumunuz için teşekkür ediyorum… Said Murat…

 3. Bilgiler için teşekkürler.Polonya bazı sebeplerden dolayı hayalimdeki ülke.Yazdıklarınızı görünce dahada heveslendim.Benim birkaç sorum var.Poznan şehrinde hayat şartları nasıl?Poznan’daki üniversitelerde eğitim nasıl?İngilizce eğitim ile Lehçe eğitim arasındaki parasal fark ne kadardır?Eğer bilginiz varsa cevaplarsanız çok sevinirim.

 4. Merhabalar. Oncelikle yorumunuz icin cok cok tesekkur ediyorum.. 🙂
  Poznan sehri buyuk, modern, onemli sehirlerinden biridir. Orada Universite okuyan arkadaslarimiz da var ve gayet memnunlar. Sadece yabancilarin bulundugu ve ciddi derecede egitim verilen universitelerle de unlu Poznan’da kendinize uygun bolum buldugunuzda kacirmayin derim. Diger sehirlerden de EGITIM gocu alan bir sehir.
  Kayit ucretleri bolumden bolume ve universiteden universiteye degisebilir. Ama 2000 Euro’ya Ingilizce bolume kaydolan arkadaslarim var. Bussiness Management okuyorlar. Ayrica su da onemli bir not ki GENELLIKLE Lehce bolumlerin ucreti Ingilizce bolumden ortalama %50 daha dusuktur. Bir bolgede 3000 Euro’ya Ingilizce bolum bulduysaniz, Lehce bolumunu 1000 ile 1500 Euro arasinda bir ucretle bulabilirsiniz… Burada karar size kaliyor..
  Tekrar tesekkurler.. Gorusmek uzere…

 5. Verdiğiniz bilgiler için asıl ben size teşekkür ederim.Üniversite okumaya gidemesem bile oraya yerleşmek için her şeyi yapacağım.Tekrar teşekkür ederim.Belki birgün Polonya’da karşılaşırız. 😀 Kendinize iyi bakın.Selametle.

 6. 🙂 Ne demek, siz buraya gelin, illa ki karsilasiriz 🙂 bi kere hem Turk hem Polonyadaysan, illaaaa ki karsilasiriz :)) Siz de kendinize iyi bakin.. gorusmek uzere :))

 7. merhabalar tüm bilgiler icin tesekkürler….ben varşava ‘da sosyal bilimler ve psikoloji ünisinde ‘psikoloji’ bölümü okumak istiyorum… yani bul yıl gelecegim ins 🙂 egitimi lehce almayı düsünüyorum.. fakat cok az ingilizce biliyorum gittigim ilk günlerde nasıl zorluk cekerim tahmin bile edemiyorum ama ben gibi gidenler olmustur mutlaka onlar nasıl hallediyorlar işlerini? bu arada danısman firma ile gelecegim ama ne kadar destek olurlar bilemiyorum… yardımcı olursanız sevinirim simdilik hoscakalın…:)

 8. said bey
  biz uzun yillardan beri burda olan turklerdeniz 95 senesinie kadar polanyalilar turklere karsi on yargili degildi. ama bar tureckie altinda
  acilan neydi belirsiz tipleriyle temizlikleriyle turklerin yanindan bile gecemeyen siginti ilticacaliar yaptiklari icratlarla korkulur hale getirdi.

 9. Merhaba Said Bey . Ben işletme bölümü öğrencisiyim. Yüksek lisansı Polonya’da yapmayı düşünüyorum. Ama lehçe bilinmediği sürece polonya’da iş bulunamayacağından ve mezun olduktan sonra 2 seneye kadar verilen çalışma izninden faydalınamayacağını duymuştum. Bu konuda bilgilendirir misiniz beni ve Lehçe’yi öğrenmeniz ne kadar zaman aldı bu kadar kompliman bir gramer ve kelimeleri öğrenmek gerçekten zor olucak

 10. Merhabalar Erdem Bey,
  Polonya’da mezun olduktan sonra gerekli birkaç evrak işleminin ardından çalışma izni alırsınız. Bununla ilgili bir sıkıntı duymadım daha önce. Tanıdığımız mezunların hepsi bu şekilde çalışma ve oturum izni aldılar ve alıyorlar. Ancak Lehçe öğrenmek şart tabi ki. Yoksa çalışma izni alsanız dahi çok avantaj olmayacaktır sizin için.
  Lehçe dili ilk sene kuvvetli bir hazırlık ve sonraki sene ciddi çalışmalar sonrasında öğrenilebilir. Gözünüzde büyüttüğünüz sürece ise, öğrenmeniz imkansızdır.
  Saygılarımızla.

 11. merhaba Murat bey. Ben Eylülde comenius programıyla Slupsk ta bir okula asistan olarak geliyorum. Benim merak ettiğim konu Polonyadaki insanlaın müslümanlara karşı tavırları nasıl? Ben başörtülü olarak çalışacağım ve orada 9 ay kadar yaşayacağım. Bu sürede olumsuz tutumlarla karşılaşır mıyım? beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

 12. Merhabalar Mesude Hanım,
  Polonyalıların Türklere ve Müslümanlara tavırları gayet iyi. Ancak başörtülü olma sebebinizi soracaklardır. Muhteelen Slupsk bölgesine çok fazla Müslüman gidip gelmemiştir. Bu sebeple sorular soracaklardır size. Ancak kötü amaçlı değil. Sizi tanımak ve sebebini öğrenmek isteyeceklerdir. Güzelce açıklamanız durumunda bir sorun çıkacağnı sanmıyorum. Tabi ki özellikle toplu taşıma araçlarında size bakanlar ve garipseyenler olacaktır. Ancak aldırmamanızı tavsiye ederim. Çünkü onlar ‘tavır almak’ istedikleri için değil, Müslümanları tanımadıkları için bu şekilde davranırlar. Müslümanlara karşı tavırlı olanlar yok mudur? Tabi ki vardır ancak azınlıkta olduklarını düşünüyoruz. Saygılarımla.

 13. elimden geleni yapacağım hem açıklamak için hem aldırmamak için. İzninizle bir sorum daha olacak benim orada Türk kültürünü tanıtmam gerekiyor. Sizce Türkiyeden kesinlikle getirip bunu tanıtmalısınız dediğiniz şeyler nedir? Ben Polonyada özellikle Slupsk ta neleri bulabilirim yada bulamam?

 14. Turk Kulturu’nden kastimiz nedir? Yemekleri mi yoksa giyisileri mi? Slupsk cok kucuk bir belde. Orada cok bir urun bulacaginizi sanmiyorum. Poster ve brosurleri, Varsova’daki Kultur Atesesi’nden alabilirsiniz. Geldiginizde bir e-mail gonderirseniz, biz de size adresi gondermeye calisiriz. Konuyla ilgili detayli sorularinizi mail yolu ile bize yollayabilirsiniz: info@polonyadan.com

 15. selam krakow da uluslar arası ticaret okumayı düşünüyorum. krakow da iş imkanları ne durumda tam olarak bilmiyorum eğer bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 16. Merhabalar. Güzel bir şekilde Lehçe ve İngilizce öğrendikten sonra, misyonunuzu genişletip hedeflerinizi yüksek tuttuğunuz sürece Krakow çalışılabilecek güzel şehirlerimizden biridir. Saygılarımla.

 17. polonyada ikamet eden bir türk arkadaştan polonez fso aracım için ufak bir parça gönderimi rica ediyorum.

 18. Merhaba Murat Bey,
  Polonyada calisabilecegim bir is firsati var. Bilgisayar muhendisiyim. Tecrubeli bir bilgisayar muhendisi polonyada ne kadar kazaniyordur? Turkiye ile kiyaslarsak Turkiyede 5000 lira alan bir kisinin refah seviyesinin degismemesi icin Polonyada ne kadar almasi gerekir?
  Tesekkurler

 19. merhaba herkese ve özellikle Said Bey’e :))) benim aslında soracagım hiç birşey yok çunku yazılar oldukça anlamlı ve guzel bir gun polonyaya gitmek istiyorum.orası hayallerim ulkesi <3

 20. Ben ve kuzenimde polonyada okumak istiyoruz lehce 1 yilda ogrenilirmi ve orda giderlerimiz hakkinda bilgi verirmisiniz facebook.com/byofk face adresim ekleyip yardimci olurmusunuz

 21. ee merhabalar ben polanyada iş için gittim ve 15 gün falan kaldım ,ama orrada yaşamk istiyorum polanyalı bir kız arkadaşım var beni gezdirdi ve biraz lehçe ögretti,ben nasıl oturma izni alırım ve çalışma izni alırım,orada çok kebabcı gördüm ,ankara kebabcısı,istanbul kebabcısı bir çok türk şehrini adını kullanarak kebabcı açmışlar,cevap bekliyorum …

 22. Merhaba,bir hayalden vazgecmek uzereyim sartlar nedeniyle bir turlu tip fakultesi kazanamadim. Ama bu benim hayalim ama artik imkansiz cok uzuluyorum.belki de olen babamdan vazgecmek gibi birsey bu benim icimde. Boyle bir sans var fakat bu da yuksek bir maaliyet istiyor. Polonya da burs imkani falan var mi? Inanmiyorum artik ama… hayal ve umut iste.

 23. Merhabalar,
  Polonya’da Burs bulmak çok zor. Yani, normalde KYK, Türkiye’den yurt dışına burs vermeye başladı. Ki sadece 1. sınıftan sonrakiler dahil buna. Lakin, çevremizde başvuranlar arasında kazanan olmadı. Az kişiye veriliyor diye biliyoruz. TIP Okumak, çevre şehirlerde 8Bin, Varşova’da 10-11Bin Euro civarında maaliyeti oluyor.. Yıllık.. Evet biraz yüksek diğer bölümlere göre..

  saygılarımızla.

 24. selam plonyada inşaat müh okumak istiyorum eğitim harcı hariç yıllık ne kadara patlar bana polonyada okumak.. şimdiden teşekkür ederim

 25. merhabalar ben ilkokul mezunuyum hiç yurtdışına gitmedim acaba beni de alırlar mı? oraya

 26. Merhaba,Ben lodz’da ingilizce bilgisayar bilimi okumak istiyorum bu konuda bilginiz var mı bilemem ama yinede sorayım.Lodz Üniversitesinde bilgisayar bilimi 2500£ iken Lodz Teknik Üniversitesinde 4000£ acaba aralarında ki fark nedir ? İkiside farklı üniversiteler ve farklı yerlerde değimi ? sizce 1500£’ya değecek kadar büyük bir fark varmıdır ? ve üniversitelerin fiyatları her yıl sabit mi yoksa değişkenlik gösteriyor mu ? son bir soru :)) bana lodz’daki yaşamdan biraz bahsedebilirmisiniz gece hayatı vs. ?

 27. Merhaba,

  Öncelikle sitenizdeki yararlı bilgiler ve herkese karşı ilginiz açısından teşekkür ederim. İşinizi iyi yaptığınızı ve burayı sevdikleri anlamına geliyor. Bunu kazanmakta harika bir durum. Benim sorum olacaktır size. Ben önümüzdeki yıllar içerisinde Polonya’ya gitmeyi düşünmekteyim. Orada 1 yıl dil eğitimi almayı düşünüyorum ve bunun ardında kendi mesleğimi orada sürdürmek gibi bir düşüncem var. İngilizce istememin sebebi, İngilizce alt yapım var çok rahat bir şekilde öğreneceğimi düşündüğüm için. Bu dil eğitimi sürecinde bir yandan yarı zamanlı olarak bazı yerlerde çalışma imkanı var mı acaba? Eğer lehçe dilini öğrenmek istesem maksimum 1 yıl gibi bir dil eğitimi yeterli olucak mıdır sizin açınızdan tahminen? Tabikide bu öğrenme süreci kişiden kişiye göre değişir ama bunları sizde yaşadığınız için sıfırdan başlayıp ortalama bir zaman dilimi verirseniz benden mutlusu ve lehçeye kaşı sıcaklığım oldukça artıcaktır 🙂 Mesajımı okuyup zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

 28. Tüm şartları yerine getirirseniz, evet. Sigorta, pasaport, maaş durumu ya da yoksa bankada yeterli miktarda nakit. Saygılarımızla.

 29. Merhabalar. İnşaat Mühendisliği, yaklaşık 4000 Euro, aylık, Politechnika Üniversitesi. Saygılarımızla.

 30. 21 ağustos 2013 çarşamba akşamı Polonya Lodz’da konser veren 2 Türk jazz müzisyenine ulaşmak istiyorum. Yardımcı olabilecek kimse var mı?

 31. Merhabalar lise 3 ogrencisiyim ve universiteyi polonyada okumak istiyorum. Wysza Szkola i Hotelarstwa i Gastronomi gitmek istedigim universite bu zaten anlasildigi gibi turizmle ilgili (tur rehberi olmak istiyorum) ingilizce egitimi aldim 3 yil. oraya nasil gidilir zormudur? (vize felan)

 32. Bizim gibi karı,kıza meraklı ve karı kız için hertürlü para vs..verecek başka enayi bulamazlar..onun için bizi severler…..

 33. Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim 2 sene önce kadar polonyaya gelmiştim ve ciddi anlamda aşık olmuştum polonayaya. Ben tekstil mühendisi ve iş güvenliği uzmanıyım ve polonyada çalışabileceğimiz tekstil fabrikaları veya iş güvenliği açısından varmıdır? Şimdiden teşekkür ederim

 34. Merhabalar! Isvec’te dogup yasayan bir türküm, ve 1 ay icende polonyada bir sirkette ekonomi bölümünde calismaya basaliyacagim. Benim sorum, acaba polonyada yasam ucuz mu ev kirasi, yemek vs? Ve isim iyi giderse uzun süreli kalmayi dusunuyorum, bir kac sene yani. Türkiyede yasayan erkek arkadasim var yeni nisanlandik, onun polonyaya yerlesmesinde sorun olur mu? Orda belki oda is bulur ve calisir. Neler gerekli bunun icin? Ben polonya vatandasi olmadan erkek arakadasimi oraya davet edebilirmiyim? Yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkürler!

 35. ben polanyalı kız ile evlenecegim 5 ay sonra daha önce gittim eldim ve gerçekten begendim sizden istegim bana vere bilecegiiniz bilgi ve nasihat hayat şartları ile ilgili

 36. ben 2 3 hafta ıcın de varşovaya calısmaya gelecegım ısım hazır. bir Türk firmasında çalışacagım. yalnız ıngılızcem orta sevıyede onu gelıstırmem gerek eger ıyı sevıyede ıngılızce ogrenırsem lehçe ogrenmeme gerek varmı sızce dırek ıngılızcemı mı gelıstırmelıyım yoksa dırek lehce dılınımı ogrenmelıyım ?

 37. merhaba hocam küçüklüğün den beri üniversiteyi yurt dışında okumak istiyorum ve şu an önümde polonya gibi bi şansım var ben orada bilgisayar veya yazılım mühendisliği okumak istiyorum sizce hangi unıversiteler ve şehirler hem maaliyet hem de kalite olarak daha uygundur ?

 38. Merhaba,

  sizden bir ricam olacak – Polonya da yaşayan ve benimle aynı dili konuşan biri olduğunuz için yazıyorum.
  bizim 05-08 haziran tarihleri arasında polonyaya ziyaretimiz olacak. istanbulda automotive sektöründe yedek parça işi yapıyoruz.
  aradığımız iki parçayı hiç bir yerde bulamadık. web sitelerinden baktığım kadarı ile oto sanayi gibi bir yer yok orada varsa da web siteleri yoktur.

  ancak siz biliyorsunuzdur. bana tavsiye edebileceğiniz GM ve LUK yedek parçalarını spot satan türk yada polonyalı kişiler arıyoruz.

  yardımcı olmak isterseniz aşağıdaki mail adresinden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

  import@noktafiltre.com

  ürünler ;
  1214031 GM bougie 30.000
  1214000 GM bougie 150.000

  harika bir gün geçirmenizi diliyorum.

 39. Merhaba;
  ismin irem oruç,33 yaşındayım. Türkiyede yaşıyorum.9 yıldır müzik öğretmenliği yapıyorum.iyi derecede piyano çalıyorum.Orta derecede ingilizce biliyorum.Fakat Lehçe dili bilmiyorum.
  Eşim ise 36 yaşında.ismi fatih.marmara bilgi işlem mezunu.14 yıldır eğitim sektörü ve iş sektöründe bilgisayarla ilgili çalıştı.Yurt dışında çalışması için işe yarayacak sertifikaları mevcut.Orta derecede ingilizcesi var.Lehçe dili yok.
  bu zamana kadar ingilizcesini geliştirmek ve ilerisinde yurt dışında yaşamak için hep Amerikayı düşündük ve Amerikada dil okulları araştırdık.Fakat polonyanın çok güzel bir ülke yaşaması daha kolay ve daha ucuz bir ülke okduğunu öğrendim. Sizce polonyayı tercih etsek,ilk etapta ingilizce için dil okulu ve arkasından iş imkanı,bizim için daha mı mantıklı olur?

 40. 21-28 haziranda warşovada bir üniversiteye geleceğim bana sunumda yardımcı olabilecek ingilizcesi veya lehçesi iyi olan türk arkadaşlar yardımcı olabilir mi. İngilizce olarak anlaşırız diye umuyorum ama konuşma ingilizcem çok iyi değil yardımcı olursanız sevinirim.

 41. Merhaba ben polanyali bir hanim ile evliyim polanyaya gitsem is bulabilirmiyim

 42. Merhaba, size tavsiyem gitmeden önce online is portallarından arastırma yapmanızdır. Bununla ilgili olarak da sitemizde yazılar mevcuttur.

 43. sizinle iletişim kurmak istiyorum . Zira ben de hayatımı yurt dışında sürdürmek okumak ve çalışmak istiyorum.Polonyada yaşam koşullarından iş bulmak ev kiralamak gibi söz edermisiniz. görüşmek dileği ile şimdilik hoşçakalın mailinizi bekleyeceğim.

 44. Is konusunda yardimci olabilirmisiniz ben meslek lisesi makine bolumu mezunuyum teknik ressamlik yuksek okulunu dondurdum yani makine cnc konusunda deneyimlerim var is imkani bulabilirmiyim acaba

 45. Herkeze Merhaba, vatandaslik bekleyen birisiyim 5 senemi doldurdum polonya’da burda yazilan yazinin iyi niyetli oldugunu dusunuyorum.. buraya okumak haricinde gelmek isteyen arkadaslar size onerim sakin polonyaya yasamak veya calismak icin gelmeye ugrasmayin..! zaten kolay kolay gelemezsinizde. he sunuda soylemeden gecmiyim, ben akdeniz universitesi truzim hotel arti istanbul’da ascilik ve gastronomi mezunuyum. iki universite okudum diyebilirim.. buraya 5 sene once geldim ve iyi bir kontrat yaptim daha sonra ab ulkesi oldugu icin vatandasligi beklemeye karar verdim ve kismetse kisa bir sure sonra bu amacima ulasmis olucam insallah. Turkiye’de ogrencilik hayatim oldugu icin sizlere burda egitimin iyi oldugunu ve hayat sartlarinin ogrenci isin uygun oldugunu soyliyebilirim ama tabi diger ab uyesi ulkelere gore ve tabiki TURKIYE’ye gore. irkci’lik konusuna gelince, kimse kusura bakmasin avrupanin en irkci insanlari polonya’lilar.. baska avrupa ulkesine gitmis gezmis tatil yapmis birisi olarak soyluyorum. kendi ulkeleri sanki norvec ve sen onun istikakini calmaya gelmissin gibi sert ve irkcilar hemde oyle boyle degil. sakin ben turkum diyince wooow diyicek birilerini beklemeyin. kendileri zaten baska ulkelere calismaya gidiyorlar gerisini siz dusunun.. burasi cok fakir bir ulke. okumak haricinde zamaninizi bosa harcamayin. iyi aksamlar.

 46. S.a arkadaslar polonya da yasayan arkadaslarima birsey sormak istiyorum.
  polonya kehribar’i hakkinda bana yorum yaparmisiniz orjinallerini mi ihracat ediyorlar fiyatlari nasildir bilgilendirirseniz sevinirim bye

 47. merhaba ismim burak eşim ile birlikte varşovada 10 20 bin avro sermye ile cafe türü bir iş kurmak istiyoruz fakat varşova bana biraz boş gözüktü yani insanlar sanki sokaklara cıkmıyor gibi belgesellerde boş sokaklar gördük gerçek döneri türk çayını hamburgeri sosili sandoviçleri tüketiyormu orda kazanabilirmiyiz yani biz herşeyimizle polonyaya gidicez orda hayal kırıklıgına ugrarmıyız işyeri açtıgımızda pişman olurmuyuz varşovaya baktıgımda çok türk yemekleri yapan yerler yok acaba türk yemekleri rabet görmedigi içinmi yoksa yatırım yapılmadıgı içinmi türk yemeklerini boşverip onların anlayacagı hamburger sosisli kahve gibi şeylermi satsak teşekkürler

 48. Merhabalar, Polonya’da böyle bir yer acmak güzel bir fikir olabilir. Sorunuzla ilgili olarak ise Türk yemeklerinden ziyade buranın yani Polonya insanının daha çok hoşlandığı şeyleri satarsanız çok daha başarılı olabilirsiniz. Onları yanında ise ek olarak Türk yemeklerini verirseniz çok daha iyi olabilir.

 49. teşekkür ederim cevapladıgınız için müsaitseniz bir kaç şey daha sorucam çünkü inanın bu iş için türkiyeden baglarımızı kopartıcaz onun için bu iş bizim için çok önemli 15 gün sonra polonyaya gelicez araştırmak için bizim sermayemiz yazdıgım gibi 10 ile 20 bin avro bu parayla yeterince güzel ve donanımlı bir cafe açabilirmiyiz paraları biraz degersiz ama tabi ordaki ekonomiyi siz daha iyi bilirsiniz

 50. bizim düşüncemiz restorant tipi degilde hamburger sosisli cave gibi tost ilk başta çok açılmak istemiyoruz bunlar nasıl olur acaba

 51. teşekkür ederim cevapladıgınız için müsaitseniz bir kaç şey daha sorucam çünkü inanın bu iş için türkiyeden baglarımızı kopartıcaz onun için bu iş bizim için çok önemli 15 gün sonra polonyaya gelicez araştırmak için bizim sermayemiz yazdıgım gibi 10 ile 20 bin avro bu parayla yeterince güzel ve donanımlı bir cafe açabilirmiyiz paraları biraz degersiz ama tabi ordaki ekonomiyi siz daha iyi bilirsiniz

 52. bizim düşüncemiz restorant tipi degilde hamburger sosisli cave gibi tost ilk başta çok açılmak istemiyoruz bunlar nasıl olur acaba

 53. Sizden iki-üçgün süre rica ediyorum. Belirttiğiniz rakama Varşova’da cafe açılırmı yada açılabilir mi vs gibi soruları tanıdıgımız birine soracagız. Daha sonrada size yazarız. Çünkü hernekadar Varşova’da yaşasakta bir kafe açmanın maliyetleri vs gibi soruların cevaplarına aşırı derecede vakıf değiliz.

 54. peki çok teşekkür ederim biz burda düşüne düşüne bir hal olduk karar veremiyoruz 3 gün sonra burdan sizi tekrar rahatsız edicem teşekkürler

 55. Ben de gitmeyi düşünüyorum. YÖK tarafından alınan kararla artık tıp okumak çok zor. Bunun için polonyayı düşünüyorum. Ama ilk baş ingilizyi ana dil gibi konuşmam lazım. Çünkü gitmek istediğim üniversite için gerekli bu. Eğer hala gitmediysen bana ulaşabilirsiniz. Cevap verirsen numaramı paylaşırım

 56. 10 20 bin euro ile burada iş yapmak zor burada . Ayrıca polonya hükümetinin gıda sektöründe inanılmaz katı kuralları var. Dükkanı açtım dersin denetleme olmadan resmi olarak satış yapamazsın ve denetlemeye 6 ay sonra gelirler.. yani 6 ay boşuna kira ödemiş olursun. 10 20 bin Euro ile iş yapmak çok zor yani.. Ama varsa 100 150 bin Euro paran kendini 1 yıl çevirebilirsen o zaman tamam.

 57. Merhaba . Bosna Hersek’te psikoloji öğrencisiyim . Üniversitenin denkliği olmadığı için hatta tanınırlığınıda aldı sağolsun değerli YÖK . Polonya’da ingilizce eğititim Psikoloji okumak istiyorum . Ama hayat şartları ve diğer bilgiler açısından hiç bir bilgim ve fikrim yok . Bilgilendirme açısından yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar ..

 58. Polonyada üniversiteyi okuyup ve orada işe girmiş biri sizce ne kadar kazanır?Mimar,doktor,mühendislik gibi. Yani Türkiyede ancak 3000tl kazanılabilir Polonya’da 20.000tl kazanma gibi bi şansımız var mı?

 59. Merhaba, bilgisayar mühendisliğinden örnek verelim. Mezun olduktan sonra junior olarak burada işe başlıyorsunuz. Genel olarak 2500-3000 zl ile işe başlanıyor. Junior seviyesinden Senior seviyesine (4-8 yıl arasında) geldiğiniz zaman özellikle kendinizi iyi geliştirmişseniz 10 bin ile 20 bin ZL arasında aylık alabiliyorsunuz. Yani kısacası çok kazanmak sizin kendinizi ne kadar geliştirmiş olmanıza bağlı. Bu sadece Polonya’da değil dünyanın her yerinde aynı.

 60. Merhaba, eğer Polonya’da psikoloji okumak istiyorsanız Varşova’daki SWPS’i öneriyoruz. Diğer bilgiler içinse sitemizi detaylı olarak incelemelisiniz.

 61. Masallah. Oralara kapak atanda kimseyi istemio aman gelmeyin dio valla kardesim gitmekte fayda var gidin deneyin derim

 62. merhaba, erasbusla gelmek için baş vurmak istiyorum ama dil sıkıntılı sorun oluyormu acaba

 63. merhabalar. bende polonyada eğitim almak istiyorum. ingilizce işletme okudum. polonyada master yapmak istiyorum ama çok kararsızım. masterimi yine yönetim üzerinede yapabilirim veya marketing, internationak marketing üzerinede yapabilirim. Polonyada bu alanda iyi eğitim alabileceğim hangi üniversiteler var ? poznanı çok seviyorum poznanda bu alanlarda uzmanlaşmış tavsiye edebileceğiniz üniversiteler var mı ?

 64. Merhaba ben türkiyede iki yıllık Fizyoterapi okudum . Polonyada 2 yil daha okuyup 4 e tamamlayabilir miyim . Maddi durumumdan ötürü orda hem çalışıp hem okuma fırsatım var çok zor durumdayim bu konuda yardimlariniz için teşekkürler şimdiden

 65. Merhabalar. Ben Elektrik mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim ve Polonya da yüksek lisans yapmak istiyorum(kendi bölümümle alakalı yani teorik olarak) Sizlere sormak istediğim bir kaç sorum olacak. Yüksek lisans yapmak istediğim aklımda olan iki okul var bunlar, Varşova Teknoloji Üniversitesi ve Wroclaw Teknoloji Üniversitesi. Bu iki okuldan hangisi daha iyi. Ve yüksek lisansı bitirirsem elektrik mühendisliği üzerine iş imkanları Polonya da nasıl bu konuda bilgi almak istiyorum. Yani kısaca yüksek lisansı bitirdikten sonra Türkiye’ye dönmek istemiyorum en azından bir kaç yıl.(dönmek istemememin nedeni de hem vizyon açısından hemde kendime farklı diller katıp yurt dışında sanayiyi görüp (tabi bu Polonya ile sınırlı değil) kendimi geliştirmek. Malum Türkiye de mühendislerin bir çoğu satış pazarlamacı olduğundan kendi mesleğimizle alakalı bilgi olarak kendimize çok şey katamıyoruz.) Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum iyi günler diliyorum.

 66. Merhabalar, gelecek dönem Erasmus ile Polonya’ya gideceğim. Derslerden önce yoğun Lehçe dil kursu var ama bu süre zarfında kalacak yer konusunda üniversite yardımcı olmuyor. Hostellere bakıyorum ama pek içime sinen yok öneriniz olursa lütfen bana bildirir misiniz?
  Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir