Polonya’dan kariyer dünyasına doğru!

5 yıl öncesine kadar işletmeler tanıdıkları aracılığıyla veya kart hamili yakinimdir referansı ile eleman alırlardı. Artık bir işe başlamak için kişinin özelliklerinden daha önemlisi yoktur.

Bu durum işe eleman alan işletmeler içinde önemli, yani artık tanıdık tavsiyesi veya referansların olumlu cevabıyla yetinmiyor ayrıca “kişilik” ve “yetenek testleriyle” işe alacağı adaylardan en iyisi ve en uygununu işe almaya çalışıyorlar. İş dünyasının ortak kanaati, sadece mülakat ve referans araştırmalarıyla en doğru adayı seçmek mümkün değildir.

Özellikle iş başvurusu esnasında adaylardan hangisinin işletmeniz için en büyük kazanç olduğunun tespiti ve bu iş için günler süren cv incelemesi ve mülakatlar, referans araştırmaları yapmadan, zaman harcamadan, aylarca deneme süresine tabi tutmadan isabetli bir seçimle işe yerleştirme işletme için bulunmaz değerdir. İş için gerekli nitelikler belirlendikten sonra o işe uygun yetkinliklere sahip adayın seçilmesi işletmenin verimini ve rekabet gücünü artıracaktır.

Uygun eğitim alanı nasıl seçilir?

1970’li yıllardan itibaren dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanan kişilik testleri günümüzde daha da yaygınlaştı ve çok farklı yönleri test eden ölçüm metotları geliştirildi.

Psikometrik ölçümler, iş hayatında eleman seçimine büyük kolaylık getirmiş ve işe uygun eleman seçimi ile elemanların iş yapmada daha başarılı olmasını, daha verimli çalışmasını hatta yüksek iş memnuniyetinden dolayı aynı işyerinde daha uzun süre çalışabilmesini sağlamıştır. Aynı işte uzun süre çalışma halinde kişilik yapıları uyumlu ekibin bir araya getirilmesi hususunda büyük katkı sağlamıştır. İş arkadaşlarıyla olan olumlu ilişki iş yaşamında uzun süre verimli ve mutlu çalışmayı sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalar beyaz yakalı personelin %50’den fazlasının 3 yıl içinde işten ayrıldığını ortaya koymaktadır. Bu durum üst düzey yöneticilerde 1 yıla kadar azalmaktadır. Bu ise başlanılan projelerin başarıyla tamamlanıp gelire dönüşmesine engel olduğu gibi yerine gelen yöneticilerin o projeyi devam ettirmesi halinde bile aynı beklenen başarıyı elde etmesini zorlaştırmaktadır.

timthumb

ZCI Meslek Seçim Testi, kişilerin mutlu olacakları meslekleri tanıtmakta ve kişilik yapısının hangi mesleğe daha uygun olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

ZCI Kişilik Testi ise huy ve karakter dediğimiz iç mizacı ortaya çıkararak kişinin kendi, zayıf ve güçlü yönlerini tanımasını sağlamaktadır. Buradan çıkan sonuç eğitim almak yolunda yürüyen öğrencinin hangi bölümü okuması gerektiği konusunda tercihler kazandırır. Çünkü hayatını geçireceği iş alanı seçilen bu yüksek okulla ilişkilidir. Eğitimi aldığınız bölüme ait bir işte çalışıyorsanız daha mutlu olacaksınız ve o işi zaten sevdiğinizden o eğitimi almış olacaksınız.

Bazen eğitim alınan bölüm popüler olan bir meslek de olabilmektedir. Bu geçici bir mutluluk sağlasa da insanın 30 yıl çalışacağı iş alanını karakterine en uygun iş olarak seçmiş olması çok daha önemlidir. İmkan var diye TIP okuyan bir öğrenci doktorluk mesleğini hiç sevmediğini 5 yıl sonra anlarsa iş işten geçmiş olur. Diğer alanlarda aynıdır.

İnsanlar kendini tanıma ve bilme yolcuğuna çıkmadıkça, diğer insanları anlayamaz, diyalog, sevgi ve barış oluşturamazlar.

Bölüm seçiminde mizaç ve karakterin şu özelliklerine bakılarak eğitim bölümü ve iş alanı seçilir.

Zihinsel Potansiyel:

 • Zihinsel potansiyeli yüksek kişilerin genel ilgisi kavramlar, fikirler ve stratejiler üzerinedir.
  • Düşüncelerin ve fikirlerin dünyasında güç, onay ve ilham ararlar.
  • Rasyonel tabiatlı insanlardır.
  • Mantıksal Analiz, fikir ve proje üretme konusunda özel yetenekleri vardır.
  • Zaman konusundaki algıları geleceğe dönüktür.
  • Zevk aldıkları ve başarılı oldukları fonksiyonlar:
 • Düşünme ve analiz etme
 • Planlama, tasarlama, vizyon çizme, geleceği öngörme
 • Prensipleri ve değerleri yerleştirme
 • Kavramsallaştırma (soyut düşünebilme)

pnT5JE01

Duygusal Potansiyel:

 1. Duygusal potansiyeli yüksek kişilerin genel ilgileri ilişkiler, insanlar, ilgi ve imaj üzerinedir.
  1. İnsanların dünyasında ilham, güç ve onay ararlar.
  2. İnsanları bir araya getirme, sıcak ve yakın ilişkiler kurma, insanları motive etme konusunda özel yetenekleri vardır.
  3. Zaman konusundaki algıları geçmişe dönüktür.
  4. Zevk aldıkları ve başarılı oldukları fonksiyonlar:
 • İletişim kurma
 • Kişiselleştirme
 • Empati kurma
 • İnsanları organize etme, bir araya toplama
 • Çevresindekileri motive etme

work-at-home-business

Fiziksel Potansiyel:

 • Fiziksel potansiyeli güçlü olan kişilerin genel ilgileri aksiyon, uygulama, hayatta kalma, güçlü ve bağımsız olma üzerinedir. Fiziksel potansiyeli yüksek kişiler pratik tabiatlı, sistem ve yapılara önem veren, eyleme dönük insanlardır.
  • Fiziksel dünyada güç, onay ve ilham ararlar.
  • Düşünceleri sistemleştirme ve fikirleri hayata geçirme konusunda özel yetenekleri vardır.
  • Zaman konusunda algıları şimdiki zamana dönüktür.
  • Başarılı oldukları ve zevk aldıkları fonksiyonlar:
   • Yapma, hareket halinde olma
   • Olayları ve düşünceleri somutlaştırma
   • Ayrıntılara inme, ince düşünme
   • Her şeyi fonksiyonel kılma (işe yararlılık prensibi) açısından düşünme

Bu özelliklerden ağırlıklı olan karakter yapınıza göre; yaşamı algılayış biçiminizi, iç dünyanızı ve davranışlarınızı gösteren bir harita ortaya çıkar, ancak dikkat edilmesi gereken husus bu harita arazinin kendisi değildir.

Muammer MURAT
İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı

Polonyadan.COM ekibi olarak değerli bilgilerini bizimle paylaştığı için Muammer Murat‘a Teşekkür Ederiz…
Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

One Comment on “Polonya’dan kariyer dünyasına doğru!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir