Oturum Karı için eksiksizce dökümanlarınızı hazırlamış ve başvurmaya gidiyorsunuz. Peki Polonya’daki senelik maddi giderinizi karşılayabilecek durumda olduğunuzu nasıl ispatlıyorsunuz? Banka hesap bilgileriniz istenir. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz? Biraz bu konuya değinelim…

1. Normal yol ile…

Bankaya Türkiye’den elle getirdiğinizparayı (ya da elinizde olan bir parayı) bir hesaba yatırırsınız ve hesap dökümünü alarak işleme koyulmasını istersiniz. Ev kira bedelinizi, okuyorsanız eğitim ücretinizi ve cep harçlığınızı hesaplamalı, o şekilde başvuru yapmalısınız.

2. Profesyonel yöntem ile…

Öğrenciler için…
Aileniz Türkiye’den harçlık gönderiyordur illa ki! Citibank Türkiye hesabınızayatırılan parayı Citibank Polonya’da açacağknız hesaba sadece %0,6 kesinti ile havale edin. Her ay bu işlemi yapın. Polonya hükümeti için size gelen düzenli para önemlidir. Mesele gerçekten sizde Polonya’da geçinecek para var mı yok mu! Citibank Polonya’dan da aylık olarak harçlığınızı, okul harcınızı ve ev kiranızı çektiğinizde Polonya Yabancılar Şubesi’nin istediği veriyi vermiş oluyorsunuz. Hesabına aylık 350-400 euro civarında para yatırılsa. Okul harç ücretini de buradan alsan(1500 ya da 3000 euro civarında iyi bi rakamdan bahsediyoruz). Ev/yurt kirası da bu hesap ile gelse sana. Daha ne olsun, belgeleriniz de tamam ise, oturum kartı almamanız için bir sebep yok! 😉

Calışanlar için…
Polonya’da resmi olarak çalıştığınıza göre oturum kartınız vardır ya da işçi vizesiyle gelmişsinizdir. Her iki şekilde de Resmi olarak çalıştığınız için Polonya bankalarından birinden açtığınız hesaba her ay para yatırılmasını sağlayın. Bunu işveren yaparsa daha iyi olur. Ama siz de aylık toplu maaşınızı yatırıp yavaş yavaş çekerek kullanırsanız sizin yararınıza olacaktır! Aylık bikaç bin Zloty maaşınızın yatması sizin oturum işlemlerinizde sıkıntı pek çekmeyeceğiniz anlamına gelir.

Az önce de belirttiğim gibi, Yabancılar Şubesi‘nin sizden asıl istediği şey, Polonya’da geçinebilecek kadar maddi imkanınızın olduğunu ispat etmenizdir. Bunu ispat ettikten sonra problem çıkaracaklarını sanmıyorum. Elbette diğer dökümanlarınızın tam olması da önemlidir.