Wieliczka Tuz Madeni’ndeydik…

Polonya’nın güneyinde yer alan Wieliczka’da(Krakow’a 1 saat mesafede) yer alan Wieliczka Tuz Madeni, 13. Yüzdan bugüne geliyor ve dünyanın en eski tuz madenlerinden biri olma niteliği taşıyor.

Gittiğinizde turist olarak tuz madenini ziyaret edebilirsiniz. Çünkü şuan müze şeklinde de turistlerin ziyaretçilerine açık. Ayrıca grup olarak gittiğinizde bir rehber de isteyebilirsiniz.

Sizler için Wieliczka Tuz Madeni’ni ziyaret ettik. Dünyanın en büyük tuz madenlerinden biri olan Wieliczka, 327 metre derinliğe kadar ulaşıyor ve 300 kilometre’den fazla olan uzunluğu ile biliniyor. Lakin tabii ki sadece 3.5 kilometrelik bölümü turistler için açık durumda. Bu da yaklaşık %1’ine tekabul ediyor. Tarihi figürleri ile dikkatimizi çeken madenin sonunda ise Katedral ve Restaurant bulunuyor.

64 metre yerin altına 378 basamaklı merdivenden inerek ulaşıyoruz. 3.5 kilometrelik turumuzda koridorlardan ve gölcüklerden geçtikren sonra, 135. Metreye varmış oluyor. Tam orada da bizleri tarihi bir asansör bekliyor. 30 saniye içinde de yukarıda, çıkışta olmuş oluyoruz.

1978 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası seçilen Wieliczka Tuz Madeni, her yıl dünyanın her yerinden turist çekmeye devam ediyor.

Sizlere de mutlaka hayatınızda en az bir kez ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Teşekkürler…

Kalın sağlıcakla…

One Comment on “Wieliczka Tuz Madeni’ndeydik…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir