Polonya’ya gelirken uzun süreli(3 aydan fazla) kalacaklar için genelde D tipi vize verilir. Bu vizenin Türkçe manası Polonya’da Kalış Vizesi’dir. Peki uzun süreli Polonya’da kalacak biri diğer ülkelere geçiş yapabilir mi? Yani Avrupa’da dolaşım hakkı var mı yok mu? Sizler için bu konudaki araştırmalarımı çalışacağım.

Daha önceki yazılarımda da belirtmiş olduğum gibi elektronik posta kutularımız siz değerli ziyaretçilerimizin soruları ile doluyor. Bizler de elimizden geldiğince sorularınıza zevkle cevap vermeye çalışıyoruz. Son hafta yoğun olarak aldığımız sorulardan biri de bu idi: D tipi vize ile başka bir ülkeye seyahat amaçlı gidebilir miyiz? Sorunun cevabına geliyoruz şimdi…

Şubat 2010 tarihinde düzenlenmeye başlayan ve aslen Nisan 2010 tarihi itibariyle yürürlüğe alınan ve uygulanmaya başlayan yönetmeliklere göre D tipi Polonya’da Kalış Vizesi sahibi birey Schengen sınırları içerisindeki diğer ülkelere de giriş-çıkış yapabilir, 90 güne kadar da gittiği ülkede bulunabilir.

Bu seyahatleri nasıl yapmalıyız?
Seyahatin nasıl yapıldığı çok önemli değil. Örnek vermek gerekirse, Almanya’ya giderken araç kiralasanız da olur, uçakla gitseniz de, trenle gitseniz de. Seçim sizin.

Herhangi bir kontrol sırasında ne yapmak gerekiyor?
Muhtemelen Pasaportunuza bakmak isteyeceklerdir, yetkililer. Yanınızda Türkiye’ye gelirken yaptırdığınız seyahat sigortası da bulunabilir. Ama genel olarak kendi gördüklerimden söyleyeyim ki, Pasaport yeterlidir. Litvanya’ya giderken yapılan kontrol sırasında sadece Pasaport gösterip geçtiğimi söyleyebilirim.

Araç ile uluslar arası seyahat nasıl oluyor?
Genelde Schengen bölgesinde sınır kontrolü yapılmaz. Çok ülkeye gittim ama sadece birkaç kez sınırda kontrol gördüm. Kontrol sırasında Pasaport göstermeniz yeterli. Sadece mesela Macaristan’a giderken Çek Cumhuriyeti girişinde ‘otoban pulu’ almanız gerekiyor diye biliyorum. Biz öyle yapmıştık. Sınırda duruyor ve 5-10 dakika içinde aracınız için pul alıyor ve camına yapıştırarak devam ediyorsunuz. Ücreti hatırlamıyorum ama 20 Euro’dan fazla değil diye aklımda kalmış.

Turizm şirketleri ile seyahat nasıl oluyor?
Yine D tipi vize ile Schengen sınırları içerisinde turizm şirketleri ile seyahat edebilirsiniz. Daha önce de Master Tur ile ilgili yazmış olduğumuz yazıya bakarsak, genel olarak Schengen bölgesi içerisindeki ülkelere tur düzenleniyor. Yanınıza Pasaportunuzu alarak ucuz ve konforlu bir şekilde uluslar arası seyahat edebilirsiniz.

Umarım akıldaki soru işaretlerini bir nebze olsun temizleyebilmişimdir. Nisan 2010 öncesinde Almanya aktarmalı(transit) olarak Türkiye’ye gitmek isteyen arkadaşlar sınır polisi ile problem yaşamışlardı. Ama sonrasında gelen düzenleme ile bu sorun ortadan kalktı. Sonrasında çok ülkeye gittik geldik. Tanıdıklarımız da öyle. Herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Yine soru, görüş ve düşüncelerinizi bize yazmayı unutmayın…

Görüşmek üzere…

Kalın sağlıcakla…