D tipi vize, aynı zamanda Schengen mi?

Polonya’ya gelirken uzun süreli(3 aydan fazla) kalacaklar için genelde D tipi vize verilir. Bu vizenin Türkçe manası Polonya’da Kalış Vizesi’dir. Peki uzun süreli Polonya’da kalacak biri diğer ülkelere geçiş yapabilir mi? Yani Avrupa’da dolaşım hakkı var mı yok mu? Sizler için bu konudaki araştırmalarımı çalışacağım.

Daha önceki yazılarımda da belirtmiş olduğum gibi elektronik posta kutularımız siz değerli ziyaretçilerimizin soruları ile doluyor. Bizler de elimizden geldiğince sorularınıza zevkle cevap vermeye çalışıyoruz. Son hafta yoğun olarak aldığımız sorulardan biri de bu idi: D tipi vize ile başka bir ülkeye seyahat amaçlı gidebilir miyiz? Sorunun cevabına geliyoruz şimdi…

Şubat 2010 tarihinde düzenlenmeye başlayan ve aslen Nisan 2010 tarihi itibariyle yürürlüğe alınan ve uygulanmaya başlayan yönetmeliklere göre D tipi Polonya’da Kalış Vizesi sahibi birey Schengen sınırları içerisindeki diğer ülkelere de giriş-çıkış yapabilir, 90 güne kadar da gittiği ülkede bulunabilir.

Bu seyahatleri nasıl yapmalıyız?
Seyahatin nasıl yapıldığı çok önemli değil. Örnek vermek gerekirse, Almanya’ya giderken araç kiralasanız da olur, uçakla gitseniz de, trenle gitseniz de. Seçim sizin.

Herhangi bir kontrol sırasında ne yapmak gerekiyor?
Muhtemelen Pasaportunuza bakmak isteyeceklerdir, yetkililer. Yanınızda Türkiye’ye gelirken yaptırdığınız seyahat sigortası da bulunabilir. Ama genel olarak kendi gördüklerimden söyleyeyim ki, Pasaport yeterlidir. Litvanya’ya giderken yapılan kontrol sırasında sadece Pasaport gösterip geçtiğimi söyleyebilirim.

Araç ile uluslar arası seyahat nasıl oluyor?
Genelde Schengen bölgesinde sınır kontrolü yapılmaz. Çok ülkeye gittim ama sadece birkaç kez sınırda kontrol gördüm. Kontrol sırasında Pasaport göstermeniz yeterli. Sadece mesela Macaristan’a giderken Çek Cumhuriyeti girişinde ‘otoban pulu’ almanız gerekiyor diye biliyorum. Biz öyle yapmıştık. Sınırda duruyor ve 5-10 dakika içinde aracınız için pul alıyor ve camına yapıştırarak devam ediyorsunuz. Ücreti hatırlamıyorum ama 20 Euro’dan fazla değil diye aklımda kalmış.

Turizm şirketleri ile seyahat nasıl oluyor?
Yine D tipi vize ile Schengen sınırları içerisinde turizm şirketleri ile seyahat edebilirsiniz. Daha önce de Master Tur ile ilgili yazmış olduğumuz yazıya bakarsak, genel olarak Schengen bölgesi içerisindeki ülkelere tur düzenleniyor. Yanınıza Pasaportunuzu alarak ucuz ve konforlu bir şekilde uluslar arası seyahat edebilirsiniz.

Umarım akıldaki soru işaretlerini bir nebze olsun temizleyebilmişimdir. Nisan 2010 öncesinde Almanya aktarmalı(transit) olarak Türkiye’ye gitmek isteyen arkadaşlar sınır polisi ile problem yaşamışlardı. Ama sonrasında gelen düzenleme ile bu sorun ortadan kalktı. Sonrasında çok ülkeye gittik geldik. Tanıdıklarımız da öyle. Herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Yine soru, görüş ve düşüncelerinizi bize yazmayı unutmayın…

Görüşmek üzere…

Kalın sağlıcakla…

15 Comments on “D tipi vize, aynı zamanda Schengen mi?”

 1. biz polonyaya kendi araclarimizla gitmeyi dusunuyoruz tr plaka araci polonyada ne kadar sure kullanabiliyoruz?

 2. şimdi D tipi 5 aylık vize ile ben ispanuada bulunduğum iilk 3 ayın sonunda yani diğer üç ay oturma izni almadığım müddetçe gezebilir miyim.?

 3. Merhabalar. Tam olarak sorunuzu anlayamadık. 5 aylık sürenin yarısınde İspanya’da yarısında Polonya’da mı bulunmak istiyorsunuz? Eğer soru bu ise, evet bir sorun olmayacaktır. Ancak giriş-çıkış yapacağınız ülkeleri ve tam olarak sormak istediğinizi detaylı yazarsanız, daha detaylı cevaplandırabiliriz. Saygılarımızla.

 4. Merhabalar. Bildiğimiz kadarıyla 6-7 ay gibi bir süre için sorun olmuyor. Burada 34 Plaka araç kullanan ve sadece yaz aylarında Haziran’da muayenelerini yaptırmaya giden Türkler var. Sorun olacağını sanmıyorum. Ancak Avrupa içinde gezerken Türk plakası olduğu için her polis durdurup kontrol etmek istiyor. 😉 Saygılarımızla.

 5. merhaba, ingilzce dil eğitimi için 4-5 ay civarı varşovaya gidiceğim. d tipi vizeye mi vaşvurmalıyım? ve vizem çıkarsa süresi ne oluyor yıllık mı veriyorlar yoksa kurs bitiş tarihine kadar mı? ayrıca kursa gitmek için işten ayrılacağım vize için sıkıntı olur mu? daha önce giriş çıkışım var almanya italya vs.

 6. 6 aylik d tipi vize aldigimizda sadece ilk 90 gunu icin mi gecerli vize? Yoksa tum kalis suresi boyunca shengen hakkini kullababiliyor muyuz?

 7. Merhabalar. Tüm süre için kullanabiliyorsunuz. 90 gün gibi bir sıkıntı bulunmuyor. Saygılarımızla.

 8. merhaba
  Ben de d tipi vize sahibiyim ve schengen alanında seyahat planı yapıyorum 2010 nisan ayındaki düzenlemeden haberdarım bu bilgiyi vize aldığım konsolosluğa da ileterek, “d tipi vize sahibiyim ve bulunduğum ülke dışındaki schengen bölgesinde bulunma hakkım var mı vs” bir mail attım, gelen cevap hayır oturum iznini almadan schengen alanında bulunma hakkınız yoktur.
  bazı arkadaşlar oturum iznine başvurmalısın şeklinde bazıları hayır gereği yok diyor hangisi doğru bilgilendirir misiniz?

 9. moldovada oturum iznim var yakında moldova avrupaya vizesiz seyahata geçecek ben bu oturumla vizesiz avrupa olanaklarından faydalanabilirmiyim cevap verirseniz sevinirim

 10. Merhabalar,

  Moldova, Avrupa Birliğine girdikdikten sonra Avrupa içerisinde sorunsuzca dolaşabiliyorsunuz.

 11. moldovadan oturma iznim var ama şuan istanbuldayım Avrupa moldovaya serbest dolaşım verince bende avrupaya vizesiz giriş yapabilirmiyim.

 12. moldovadan oturma iznim var ama şuan istanbuldayım Avrupa moldovaya serbest dolaşım iznini 28 nisanda verecekmiş.bende avrupaya vizesiz giriş yapabilirmiyim.

 13. Merhaba ben Türkiye de bir romen vatandasiyla evlendim d tipi vizeye basvura bilirmiyim ne kadar verir ve avrupa ya seyahet edebirmiyim lütfen yardiminizi bekliyorum

 14. Merhaba, ben Polonya’da Erasmus öğrencisiyim ve Bulgaristan’a seyahat etmek istiyorum. Bulgaristan Schengen ülkesine dahil değil, eğer otobüsle seyahat edersem pasaportuma damga basarlar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir