Resmi olarak Hususi Pasaport(Special Passport) dediğimiz ancak halk arasında ve yine Resmi dairelerde de rengi itibariyle Yeşil Pasaport olarak bilinen pasaportlar ile anlaşmalı onlarca ülkeye vizesiz gidilebiliyor. Ya Polonya?

Avrupa Birliği üyesi olan ve tabi ki Schengen bölgesinde bulunan Polonya’ya da Yeşil Pasaport ile vizesiz olarak giriş yapabiliyorsunuz.

Kaç günlük hakkımız var?

Yeşil Pasaport ile Polonya’ya giriş yaptıktan sonra 90 günlük bir hakkımız doğuyor. Giriş mührü pasaporta işlendikten sonra 90 gün içinde ülkeden çıkmanız gerekiyor.

Diğer ülkelere geçiş hakkımız var mı?
Yeşil Pasaport’un hangi ülkelerde geçerli olduğuna dikkat etmek şartı ile evet diğer ülkelere geçmenizde bir mahsur yok. Genel olarak Avrupa Birliği üyesi ülkelerde herhangi bir sıkıntı olmuyor. Ama yine de gideceğiniz ülkenin Konsolosluk sayfasından konuyla ilgili yönetmelikleri okumanızda yarar var. Şu adresten hangi ülkelere vizesiz girebileceğinize bakabilirsiniz: http://www.vize.net/vize-istemeyen-ulkeler

Ya 90 günden fazla kalmak istiyorsak?
Polonya’da 90 günden fazla kalmak istiyorsanız bu sorunuza 2 çözüm sunabiliyoruz.

  1. Türkiye’den vize almak… Yeşil Pasaport ile vize başvurusu yapmak durumundasınız. Okuyorsanız okulunuzdan aldığınız belgeleri, çalışıyorsanız iş yerinizle ilgili belgeleri sunmak durumundasınız. Bildiğimiz kadarıyla ‘gezi/seyahat’ amacıyla 3 aydan fazla vize zaten verilmiyor. O yüzden uzun surely ‘D-Tipi’ vizeye de başvurmanıza gerek yok.
  2. Oturum kartına başvurabilirsiniz… Bu yöntem çok kullanılmıyor ama uğraşanlar da yok değil. Polonya’ya vizesiz olarak Yeşil Pasaport ile giriş yapabiliyorsunuz. Sonra 40-45 gün içinde tüm evraklarınızı teslim etmek ve oturum iznine başvurmak durumundasınız, eğer 90 günden fazla kalacaksanız. 45 günü geçmeniz halinde artık işlem yapılamaz ve 90 günü doldurmadan önce ülkeyi terketmek durumundasınız.

Yeşil(Hususi) Pasaport ile ilgili durumlar böyle.

Konu ile ilgili soru, görüş ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz…