Polonyalı LOT Havayolları yakında THY’nin oluyor!

Star Alliance üyesi, dünyanın ve Avrupa’nın en iyi havayolu şirketlerinden Türk Hava Yolları(THY), Polonya’nın Milli havayolları şirketi LOT’u satın alıyor. Peki ne zaman?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 1929 yılından bu yana hizmet veren Polonya’nın milli havayolu şirketi LOT Polish Airlines için görüşmeye başlayacaklarını açıkladı. Sayın Topçu, ‘Hem ortak olacağımız şirketi hem de THY’yi büyütmek temel amacımız’ dedi. THY’den yapılan özel durum açıklamasında da ‘Polonya’nın ulusal havayolu şirketi LOT ile ilgili özelleştirme sürecini ve yatırım potansiyelini anlamaya yönelik bir ön-inceleme çalışması yapılması hususunda İcra Komitesini yetkilendirmiştir’ denildi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı, Hamdi Topçu

Daha önce de söz konusu olmuştu!
Geçen sene de aynı olay gündeme gelmiş hatta Polonya televizyonlarında da bu haberi izlemiştik. Ancak bu sefer Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’dan bir açıklama gelmesi sebebiyle işin daha ciddi olduğunu anlıyoruz.

Filosunda 36 uçağı bulunan LOT Polish Airlines ile ilgili Hamdi Topçu şunları ekledi: “Yaptığımız analizler sonrasında Polonyalı LOT Havayolları’nda karar kıldık. Görüşmeler en kısa sürede başlayacak. Geçen yıl Aralık ayında Polonya’da ekonomi bakanı ile konuştuk. LOT’u özelleştireceklerini belirten bakan şirketi bizim almamızı istedi. Resmi görüşmeler en kısa sürede başlayacak.’’

Daha sonra ne olacak neler göreceğiz bilmiyoruz. Ama Star Alliance üyesi olan ve Polonya’dan dünyaya uçan havayolları şirketi LOT’u satın almaları gerçekten büyük bir başarı.

Detayları yine sizlerle buradan paylaşmaya devam edeceğiz.

Görüşmek üzere…

Sağlıcakla…

2 Comments on “Polonyalı LOT Havayolları yakında THY’nin oluyor!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir