Tax Free ile vergi iadenizi almayı unutmayın!

Polonya’daki anlaşmalı mağazalardan aldığınız ürünlerle birlikte Tax Free belgenizi almayı da unutmayın. Çünkü ülkeden çıkış yaparken ödemiş olduğunuz vergileri iade alıyorsunuz!

Öncelikle ‘Tax Free’ uygulamasından bahsedelim. Polonya vatandaşı olmadığınız için %20 civarındaki vergiden de muhaf olmanız gerekiyor. Diğer ülkeleri çok araştırmadık ama Polonya’da sistem şöyle işliyor; ‘Tax Free’ belgesi verebilen bir mağazadan alışverişinizi yaptıktan sonra bu belgeyi alıyorsunuz. Belgeyi alırken Pasaportunuzu göstermeniz ve bilgilerinizi doğru bir şekilde vermeniz gerekiyor. Sonrasında 3 ay içinde Polonya’dan çıkış yapmanız durumunda bu belgeyi ibraz ederek alışverişinizin toplam tutarının %20’si (bazen %18 bazense %22 olabiliyor) size iade ediliyor. Yani 2000 TL’ye bilgisayarınızı ucuza aldım derken size bikaç yüz TL daha veriyorlar.

Avrupa içi çıkışlar dahil mi?
Hayır. Avrupa Birliği’ne bağlı olmayan bir ülkeye çıkış yapmanız gerekiyor. Mesela Türkiye’ye giderken alabiliyorsunuz.

Sadece Teknoloji mağazalarında mı geçerli bu husus?
Tabi ki hayır. Birçok mağazada geçerli. Özellikle tekstil ürünlerinde çok tercih edilen bir uygulama. Hatta kuyumcularda dahi gördük bu logoyu.

Bir alt limiti var mı?
Evet. Rakam bazı yıllara göre değişebiliyor. Ama 2012 yılı için 200 Zloty’nin üstünde alışveriş yapmanız gerekiyor. Önümüzdeki senelerde de çok değişeceğini sanmıyoruz.

Polonya, Türkiye’ye göre zaten ucuz bir ülke. Tax Free uygulamasıyla daha da karlı olmuş oluyorsunuz.

Tax Free Polonya ile ilgili bazı detayları bu sayfadan da bulabilirsiniz: Global Blue

Alışveriş konusuyla ilgili içerikleri #alisveris etiketi altında takip edebilirsiniz.

Konuyla ilgili soru, görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

14 Comments on “Tax Free ile vergi iadenizi almayı unutmayın!”

 1. Bu Tax Free belgesini nerede , hangi yere ibraz ediyoruz ? Türkiye girişinde bir yere mi, ürünün alındığı ülke çıkışında o ülkeye ait bir yere mi ?

 2. Hayır, ülkeden çıkarken, Pasaport kontolünden önce TAX FREE ofislerinden. Saygılarımızla.

 3. alışverişi yaptıktan sonra sadece 3 ay içinde çıkış yaparsak mı alıyoruz vergileri, alışverişten sonra çıkışımız 3 ayı geçerse alamaz mıyız yani?

 4. Belge uzerinde 3 ay yaziyor. Daha sonrasindaki cikislarda, hayir, alamazsiniz. Saygilarimizla.

 5. Havalimanlarinda, pasaport kontrolune gitmeden once gorursunuz. Gorevlilere sorabilirsiniz.

 6. Polonya’da calisiyorsak ve karta pobytu sahibiysek genede vergiyi geri alma sansimiz var mi?

 7. Merhaba,
  Öncelikle verdiginiz bilgiler için teşşekkürler. Benim bir sorum olacaktı ben Polonyada erasmus yapmaktayım ve yakın bir süre sonra Türkiyeye dönecegim. Uçusum ilk olarak Varşova-Münih ordanda Münih-Ankara aktarmalı. Polanyadan aldıgım bir ürünün Taxfree belgesi zlot olarak düzenleniyor fakat benim Türkiyeye dönmeden önceki son duragım Munih ve Almanya bildiginiz gibi Euro kullanıyor bu durumda aldıgım ürünün Taxfreesini Varşovadan alamaz mıyım? Eger alamıyorsam zlot-euro farkını münihte nasıl düzenlenir? cevabınız için şimdiden teşekkürler..

 8. merhaba ben polonyada erasmus yapıyorum media markt tan bugün bi telefon aldım ama ordaki adam tax free yi 6 ay sonra sadece o mağazadan alabileceğimi söyledi global blue da 3 ay geçmeden almamız gerektiği yazıyor. ben bu çelişkiyi anlayamadm ve tax free yi sadece telefonu aldığım mağazadan alabileceğimi söyledi başka media markttan bile alamazmışım ve 27 haziranda türkiyeye temelli dönüş yapacağımı söyleyince bana tax free formu bile vermedi. beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler

 9. Ben polonyadan türkiye ye giderken ilk olarak almanya ya geçicem otobüsle, bu işlemi nasıl halledeceğim?
  almanyada mı? (ürün polonyadan alındı)

 10. Merhaba, Tax Free’yi almak için hava alanlarında (polonyadaki) bununla ilgili bir ofis bulunuyor. Bu ofise giderek alabilirsiniz.

  Not:Almanya’ya geçmenize gerek yoktur.

 11. şimdi ben ürünü internetten(saturn) alcam polonyadayım 15 gün içinde dönüş yapıcam türkiyeye çıkışta bana iade yaparlarmı interntten aldığım için.

 12. slm sun aynı dert bendede var sen cozdun yardımcı olurmusun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir