Polonya’daki anlaşmalı mağazalardan aldığınız ürünlerle birlikte Tax Free belgenizi almayı da unutmayın. Çünkü ülkeden çıkış yaparken ödemiş olduğunuz vergileri iade alıyorsunuz!

Öncelikle ‘Tax Free’ uygulamasından bahsedelim. Polonya vatandaşı olmadığınız için %20 civarındaki vergiden de muhaf olmanız gerekiyor. Diğer ülkeleri çok araştırmadık ama Polonya’da sistem şöyle işliyor; ‘Tax Free’ belgesi verebilen bir mağazadan alışverişinizi yaptıktan sonra bu belgeyi alıyorsunuz. Belgeyi alırken Pasaportunuzu göstermeniz ve bilgilerinizi doğru bir şekilde vermeniz gerekiyor. Sonrasında 3 ay içinde Polonya’dan çıkış yapmanız durumunda bu belgeyi ibraz ederek alışverişinizin toplam tutarının %20’si (bazen %18 bazense %22 olabiliyor) size iade ediliyor. Yani 2000 TL’ye bilgisayarınızı ucuza aldım derken size bikaç yüz TL daha veriyorlar.

Avrupa içi çıkışlar dahil mi?
Hayır. Avrupa Birliği’ne bağlı olmayan bir ülkeye çıkış yapmanız gerekiyor. Mesela Türkiye’ye giderken alabiliyorsunuz.

Sadece Teknoloji mağazalarında mı geçerli bu husus?
Tabi ki hayır. Birçok mağazada geçerli. Özellikle tekstil ürünlerinde çok tercih edilen bir uygulama. Hatta kuyumcularda dahi gördük bu logoyu.

Bir alt limiti var mı?
Evet. Rakam bazı yıllara göre değişebiliyor. Ama 2012 yılı için 200 Zloty’nin üstünde alışveriş yapmanız gerekiyor. Önümüzdeki senelerde de çok değişeceğini sanmıyoruz.

Polonya, Türkiye’ye göre zaten ucuz bir ülke. Tax Free uygulamasıyla daha da karlı olmuş oluyorsunuz.

Tax Free Polonya ile ilgili bazı detayları bu sayfadan da bulabilirsiniz: Global Blue

Alışveriş konusuyla ilgili içerikleri #alisveris etiketi altında takip edebilirsiniz.

Konuyla ilgili soru, görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.