Yeşil Pasaport ile Polonya’da oturum izni alınabiliyor mu?

Bildiğiniz üzre Polonya’da olduğunuz süre içerisinde vizeniz bitiyor ise, bitmesine 45-50 gün kala oturum izni almak üzere yabancılar şubesine belli evraklarla başvuru yapmanız gerekiyor. Pasaportunuz bu durumda önem arz ediyor. Peki Yeşil(Hususi) Pasaport ile oturum izni almak mümkün mü?

Bu soruyu onlarca kez duymuşumdur belki de. Gittik Yabancılar Şubesi ile görüştük. Sonra konuyla ilgili biraz araştırma yaptık ve şimdi sizlerle tüm detayları paylaşabiliriz.

Yeşil(Hususi) Pasaport sahipleri nasıl normal şekilde vize alarak Polonya’ya gelebiliyorsa(ki 90 günlük vizesiz kalış hakkınız da var), o şekilde oturum kartı almak için oturum iznine de başvuru yapabiliyorsunuz. Bu yıl içerisinde bazı öğrencilerin yaklaşık 1 yıllık oturum izinlerini Yeşil Pasaport ile aldıklarını gördük.

Yani sorumuzun cevabı EVET olmuş oluyor. ‘Yeşil Pasaport sahipleri oturum izni alamaz ve Türkiye’ye gidip-gelmek zorundalar’ gibi söylentiler duyduk. Bunların tamamı asılsızdır. Pasaport ile ilgili herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili detayları #yesilpasaport etiketi altında takip edebilirsiniz.

Ayrıca @PolonyadanCom Twitter sayfamızdan da bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

One Comment on “Yeşil Pasaport ile Polonya’da oturum izni alınabiliyor mu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir