Her ürünü Pasaport’a işletmeniz gerekmez!

Polonya’ya geldiğinizde bir elektronik cihaz almak isteyebilirsiniz. Peki aldığınız cihazların hepsini pasaportunuza işletmek zorunda mısınız? Tabi ki hayır. Peki prosüdür nasıl işliyor?

Polonya’dan bir cep telefonu aldığınız zaman, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına girdikten sonra kullanabilmeniz için Turkcell ya da Vodafone abone merkezlerine gidip, Pasaportunuza kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bu kaydın yapılabilmesi için de son 2 yıl içerisinde pasaportunuza başka bir telefonun kayıt edilmemiş olması gerekiyor. Yani 2 yıl içerisinde sadece 1 adet cep telefonu kaydı yapabiliyorsunuz. Bu cep telefonları için geçerli kural. Ya diğer elektronik aletler?

Tabletler, bilgisayarlar, kameralar, fotoğraf makineleri, traş makineleri ve aklınıza gelebilecek onlarca kategorideki cihazın pasaportunuza kaydı yapılmaz. Bu elektronik aletlerden birer ya da ikişer adet Türkiye’ye götürmenizde herhangi bir sorun olacağını da sanmıyoruz. Yalnız çok sayıda götürmeniz durumunda, ‘ticari faaliyet’ ile ilgili bir durum söz konusu olabilir. Kendinize aldığınız ya da hediye olarak yanınızda götürdüğünüz ufak tefek cihazlardan bir sıkıntı doğmaz. Daha önce 2 bilgisayarım ve 2 cep telefonum(kayıtlı) ve kameralarım ile Türkiye’ye gitmişliğim var. Hepsini de Polis kontrolünde gösterdik. Bir problem de olmuyor. 3 adet götürseniz de sıkıntı çıkmaz belki. Ancak yine de bunu sormak gerekir diye düşünüyorum.

Demek istediğim, cep telefonu haricindeki cihazların pasaporta işlenmesi gerekmez.

Polonya’da Alışveriş sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

2 Comments on “Her ürünü Pasaport’a işletmeniz gerekmez!”

  1. Said kardesim sistem degismis 100tl verip kaydedebiliyorsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir