Polonya vize istiyor!

By on Temmuz 27, 2012

Her gün olduğu gibi yine Polonya ile ilgili araştırmalar yapıyor ve notlar alıyordum. Ancak bazı bilet acentalarının acımasız manşetlerini gördüm: ‘Vize istemeyen ülke Polonya’…

Tabi ki öyle bir durum yok. Her zamanki gibi, ‘turistik’ amaç ile geliniyor olsa dahi, VFS Global şirketi aracılığı ile vize alınması gerekiyor. Polonya’ya vizeler kalkıyor mu diye bir haber yaptık. Konuyla ilgili görüşmeler de oldu ve vizelerde kolaylık sağlanılacağına dair hemfikir karar da çıkmış oldu. Ancak bu maalesef vizelerin kalktığı anlamına gelmiyor.

Bilet satmak isteyen ve ‘ucuz bilet’ gibi sloganlarla yayın yapan web sitelere dikkat etmekte fayda var. Çünkü ‘vize istemeyen ülke’ olarak Polonya’nın altının çizilmesi ve manşetten bu durumu duyurmaları doğru değil.

Tüm Avrupa için olduğu gibi Polonya için de Şengen vizesi gerekiyor. Ya da ülke kalış vizesi almalısınız, uzun süreli kalacaklar için.

İleride vizelerin kaldırılmasıyla ilgili bir taslak düşünüyor, evet. Ancak yürürlükte olan böyle bir genelge yok henüz. Daha önce Almanya’ya vizesiz girmek isteyen bir vatandaşımız mahkemeyi kazanmıştı. Böylee Almanya’nın aslında Türkiye Vatandaşlarına vize uygulayamayacağı da anlaşılmıştı. Ancak yine de kesin bir karar çıkmadan AB üyesi ülkelere vizesiz gidilmemesini tavsiye ediyorum. Ki zaten Türkiye çıkışında da izin verilmeyecektir. (Hususi Pasaport sahipleri hariç).

 • vladtyr

  polonya öğrenci vizesinde çok sorun çıkartıyormu ? almanya fransa ingiltere gibi.

 • http://www.polonyadan.com Polonyadan

  Gidiş sebebiniz kesin ve net ise, belgelerinizde sorun yok ise, sorun çıkmaz. Saygılarımızla.

 • vladtyr

  tekrardan merhaba. cevabınız için teşekkür ederim. son bir kaç cevabına acil ihtiyaç duydum soru sorucağım.

  1. öğrenci vizesinde gayrimenkul evrakları göstermek zorundamıyım ? evimize yeni taşındık tapu işlemleri daha hallolmadı. vizeyede yetişiceğini sanmıyorum. üstümüze ait bir araba felan da yok. sadece babamın ortak olduğu şirket var . onuda gösteren bir belge verdim zaten.

  2. yaşım 19. vizede askerlik belgesi isterlermi benden. 2 senelik tecil ettirdim ama yinede bir sorun teşkil eder mi ? birde babamın banka hesabı eskiden haciyliydi. yeni kaldırdık borcu ödedikten sonra. içindede yeteri kadar bi miktar para mevcut. babamın hesabının eskiden haciyli olması bir problem yaratırmı ? yani konsolosluk araştırıp öğrendiğinde bir problem olur mu. ? benimde hesabım var. içine gerektiği kadar para yatırdım. yanlız benden hesab hareketide isterler diye korkuyorum. hesab ı yeni açtım vize için. bir sorun teşkil eder mi ? ve sadece ben kendi banka hesab cuzdanımı versem yeterli olur mu ? diğer tüm evraklarım tamam çünkü. inanın cevabınıza çok ihtiyacım var .vizeye 10 gün kaldı. acentam çok acemi. bilmiyor pek bişey. lütfen bildiğinizi cevaplayın . bekliyor olucam. çok teşekkürler şimdiden.

 • http://www.polonyadan.com Polonyadan

  Merhabalar,

  1. Eger yok ise, yapacak bir sey yok. Sirket ile ilgili belge verdiyseniz ve ailenizin gelirini belgeleyen de bir belge verdiyseniz, problem olacagini sanmiyorum. Ancak gelir de onem arz ediyor.

  2. Askerlikle ilgili problem yapmazlar. 2 senelik tecilde sorun olacagini sanmiyoruz. Bankanin hacizini suan goremezler. Artik haciz yoksa ve icinde yeterli miktarda para varsa, sorun olmayacaktir. Hesabi yeni actiysan, sorduklarinda bunu soyle. Yeni hesap de. Ama icinde para var, param var de. Dedigim gibi, eger durumun musaitse ve paran zaten var ise, korkmaya gerek yok. Siciliniz de temiz ise, Polis ile bir sorununuz olmadiysa, problem cikarmazlar. Kendi hesap cuzdanini verebilirsin. Ancak icinde belli miktarda yani yeterli para olmali.. Bunun yaninda ailenizin nereden para kazandigini belirten bir belge gerekli. Ticari sicil kaydi da olabilir ek olarak.

  Keske acenta icin de bize danissaydiniz. Acemilere dustuyseniz, isiniz zor.

  Saygilarimla,

 • vladtyr

  teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. bu siteyi çok geç öğrendim. size biliyorsunuz ki polonya ile çalışan çok danışman yok. çok araştırmama rağmen yinede acemi bir acentaya denk düştüm. aslında benim ile ilgilenen işe yeni başlıyan biri. o yüzden bu kadar sitrese düşürdü beni.

  babam ve annemin maaş ını gösteren bir belge verdim. ticaret sici kaydıda var. yanlız bazı yerlerde son 3-5 ay ın maaş ının yatırılıp yatırılmadığına dair belge arz ederler diye bir beyan duymuştum. bununla ilgili belgeyi koymadım. sadece annem ve babamın aldığı maaşı gösteren belge mevcut. şirket in blançoları vergi levgası gibi şeyler. son sorum olarak bu bir sorun teşkil eder mi annem ve babamın maaşlarının yatıp yatmadığına dair belge. [ son 3 ay için } çünkü babam sürekli yurt dışına çıkıp geliyor onunla ilgili belgeleri ayarlamam zor oluyor. aslında veznedeki bayan sadece hesab cuzdanınız eksik demişti . o yüzden vize tarihini erteledik. ama insan biraz korkuyor. çünkü okulun başlamasına çok az kaldı.

 • http://www.polonyadan.com Polonyadan

  Stres yapmaniza gercekten gerek yok. Gerekli tum belgeleri teslim etmissiniz. Zamaninda vizenizi alip gelirsiniz Polonya’ya.
  Saygilarimla,

 • vladtyr

  teşekkürler

 • http://www.polonyadan.com Polonyadan

  Rica Ederiz, Saygilarimla.

 • deniz

  merhaba ben Polonyaya üniversite öncesi , Polanyanın Lubin şehrini tanımak için gitmek istiyorum, ayrıca orda beni karşılıyacak ve bana Lublin şehrini tanıtacak arkadaşlarımda var, çalışmıyorum ve askerliğimde tecilli ama maddi durumda bir sıkıntım yok, vize almamda bir sorun çıkarmı?

 • http://www.polonyadan.com Yavuz

  Merhaba, vize icin gerekli sartlar tam oldugu surece herhangi bir problem cikmayacaktir.

 • kadir

  merhaba öncelikle sizi takdir etmek istiyorum insanlara yardımcı olmak için böyle bir ortam yarattığınız için benimde bir sorum olacak sizlere ben polonyalı bir hanım ile evliyim ve vize başvurusunda bulundum ancak bazı evraklarım eksik 3 aylık maaş bodrosu veremedim çünkü işe yeni başladım ama şimdi sigortalıyım ve diğer bütün evrakları verdim resmi davetiyem vardı ama çok az bir süresi kalmıştı eşim bana e meil gönderdi kendi el yazısı ile (eşimi bu davetiye üzerine davet etmek istiyorum )diye ve kabul ettiler sizce vize ala bilir miyim bu durumda vize alma şansım % kaçtır cevabınız için şimdiden teşekkür ederim iyi geceler