Her gün olduğu gibi yine Polonya ile ilgili araştırmalar yapıyor ve notlar alıyordum. Ancak bazı bilet acentalarının acımasız manşetlerini gördüm: ‘Vize istemeyen ülke Polonya’…

Tabi ki öyle bir durum yok. Her zamanki gibi, ‘turistik’ amaç ile geliniyor olsa dahi, VFS Global şirketi aracılığı ile vize alınması gerekiyor. Polonya’ya vizeler kalkıyor mu diye bir haber yaptık. Konuyla ilgili görüşmeler de oldu ve vizelerde kolaylık sağlanılacağına dair hemfikir karar da çıkmış oldu. Ancak bu maalesef vizelerin kalktığı anlamına gelmiyor.

Bilet satmak isteyen ve ‘ucuz bilet’ gibi sloganlarla yayın yapan web sitelere dikkat etmekte fayda var. Çünkü ‘vize istemeyen ülke’ olarak Polonya’nın altının çizilmesi ve manşetten bu durumu duyurmaları doğru değil.

Tüm Avrupa için olduğu gibi Polonya için de Şengen vizesi gerekiyor. Ya da ülke kalış vizesi almalısınız, uzun süreli kalacaklar için.

İleride vizelerin kaldırılmasıyla ilgili bir taslak düşünüyor, evet. Ancak yürürlükte olan böyle bir genelge yok henüz. Daha önce Almanya’ya vizesiz girmek isteyen bir vatandaşımız mahkemeyi kazanmıştı. Böylee Almanya’nın aslında Türkiye Vatandaşlarına vize uygulayamayacağı da anlaşılmıştı. Ancak yine de kesin bir karar çıkmadan AB üyesi ülkelere vizesiz gidilmemesini tavsiye ediyorum. Ki zaten Türkiye çıkışında da izin verilmeyecektir. (Hususi Pasaport sahipleri hariç).