Havalimanlarında döviz bozdururken dikkat!

Uçaktan indiniz ve kendinizi Polonya’da buldunuz. Ancak cebinizde döviz var sadece. Polonya parasına yani Zloty’e ihtiyacınız olacak elbette. Ancak havalimanlarında ve tren garlarında döviz bozdururken dikkat: zarar edersiniz!

Geldiğiniz zaman mutlaka Zloty’e ihtiyacınız olacak. Ancak siz kesinlikle büyük miktarda Euro ya da Dolar gibi döviz bozdurmayın. Orada ‘%0 Komisyon’ yazar. Bu doğrudur. Komisyon almazlar. Ancak ciddi düşük kurlar ile döviz bozarlar.  Nasıl mı? Dışarıda çarşıda 1 Euro’nun 3.90 Zloty olduğu dönemde, havalimanındaki dövizci 3.40 veriyordu. 100 Euro bozdurduğunuzda, birinde 390 Zloty diğerinde ise 340 Zloty almış oluyorsunuz. 50 Zloty fark var. 50 Zloty Türk lirası ile 25 TL’den aşağı bir miktara denk geliyor. Ancak Polonya’da ciddi büyük bir para olduğunun altını çizmekte fayda var.

Polonya Zlotisi (Złoty)

Bir diğer yandan, Polonya’ya gelir gelmez 200-300 Euro birden bozduranları da duyduk. Çok tehlikeli kesinlikle. 300 Euro için çarşıda 1170 Zloty alacakken, havalimanında 1020 Zloty(şanslıysanız) civarında döviz karşılığı almış oluyorsunuz. 150 Zloty yani yaklaşık 75 TL fark var.

Bu sebeple her zaman ihtiyacınız kadar para bozdurunuz. Taksi ücretleri çok ucuzdur Polonya’da. 50 Euro’dan fazla para bozdurulmasını tavsiye etmiyoruz.

Bu yazıyı daha önceden de yazmayı düşünmüştük. Yine forumlarda paylaştığımız bir konu. Ancak geçenlerde Polonya’ya gelen Türk doktor heyeti, özellikle bu konuya değinmemizi istemişti. Kesinlikle haklılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir