Polonya’da halkın İngilizce bilgisi!

Savaşlarla geçen bir tarihi bulunan Polonya, zamanında hem Almanya hem de Rusya tarafından hedef noktası olmuş bir toprağa sahiptir. Sonrasında haliyle her iki dil de Polonya’da öğretilmeye başlanmış. Ancak şimdi ise İngilizce, popülaritesi en yüksek dillerin başında geliyor.

Hala lise kurumlarında Almanca ikinci dil olarak öğretiliyor. Ancak eskisi gibi ‘zorunlu dil’ dersi olarak Almanca ya da Rusça değil, İngilizce görülüyor.

Lehçe dili, Rusça’ya çok da uzak bir dil değil. Bu sebeple Polonyalılar istedikleri zaman kısa bir eğitim sonrasında Rusça zaten öğrenebiliyorlar.Ancak bunun yerine İngilizce ve İspanyolca eğitimi almayı tercih ettiklerini söyleyebiliriz.

Polonyalıların İngilizce bilgisi ne durumdadır?

Bana soracak olursanız, en önemli sorulardan biridir bu. Ciddi araştırma ister bu soruya cevap vermek. Ancak sizler için bu araştırmayı da yaptık.

Yaşlı nüfusun çoğunluğu Rusça konuşabilmektedir. Eski Sovyet baskılarını sebep gösterebiliriz, bu durum için.

Halk içerisinde gençlerin büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşabilmektedir. Gelecek nesil ise daha parlak görülüyor bu konuda. Çünkü İspanyolca ve İngilizce’ye yapılan yatırımlar küçümsenemeyecek kadar çok. Şehir merkezlerinde İngilizce kurslarının ciddi çalışmalarına denk gelebilirsiniz. Bunu siz de fark edeceksiniz.

Yaşlı nüfus içerisinde de Varşova’da İngilizce konuşabilenlerin sayısı yüksek aslında. Biraz da eğitim ile ilgili. İş dünyasına bakacak olursanız, bu oran ciddi rakamlara ulaşabilir. Ancak siz de takdir edebilirsiniz ki, yaşlı bir esnafın İngilizce bilme olasılığı da biraz düşük.

Genel olarak genç nüfusun İngilizce konuşabildiğini söyleyebiliriz. Bazen istisnalar çıkabiliyor tabi ki. Aslında bu şehirler arası da farklılıklar gösterebiliyor. Poznan ve civarında Almanca hala önem arz ediyor. Sebebi ise Almanya sınırında olmaları. Ayrıca Gdansk ve Wroclaw şehirleri de eskiden Almanya topraklarına ait oldukları için, Almanca seviliyordur. Lakin özellikle Gdansk, Krakow ve Varşova’da İngilizce konuşulabiliyor tabi ki.

Krakow ve Gdansk, daha çok turistik bir bölge olduğu için, İngilizce, Almanca ve İspanyolca bilenlerin sayısı da küçümsenemez orandadır.

Hepsi iyi derecede mi bilir?
Bu soruyu genelleyerek cevaplamak imkansızdır. Bölgeden bölgeye değişiklik gösterdiği gibi, kişiden kişiye de farklılıklar görülebilmektedir. Çek Cumhuriyeti yakınlarında bir şehirde yaşayan arkadaşlarımız, Rus aksanı ile İngilizce konuşuyor. Ancak Gdansk ya da Varşova civarındakiler ise, ‘İngiliz misiniz?’ diye soracak kadar da iyi konuşabiliyorlar. Lakin Polonya’nın her bölgesinde Dünyanın her yerinde olabileceği gibi iyi bilenler de kötü konuşanlar da vardır. Bu çok normal. Ancak çok hızlı öğrenebildiklerini söyleyebiliriz. Yaşlı bir bayan komşumuz aynen şöyle demişti bana: ‘Lehçe ve İngilizce, bir et ile deri gibidir. O kadar yakındır aslında. Lehçe zordur. Ama Polonyalıların İngilizce öğrenmeleri o kadar da zor değildir.’ Ben katılıyorum ablamıza. 🙂

Halk genel itibariyle İngilizce bilse de, Resmi işlemlerinizi daha çok Lehçe olarak halletmeniz gerekmekte. Turist olarak geldiğinizde İngilizce ile Polonya’da sorun yaşamazsınız. Ancak uzun süre Polonya’da kalacaksanız, bir Edu&More ‘ a uğramanızı tavsiye ederim. 🙂

2 Comments on “Polonya’da halkın İngilizce bilgisi!”

  1. merhaba,ben de erasmus öğrencisi olarak geliyorum varşovaya. ingilizce ve almanca kursuna gitmek istiyorum orada.ingilizce-ingilizce ya da ingilizce-almanca kurslar var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir