Zorunlu Stajı Türkiye’de yapabilirsiniz.

Polonya’da eğitim alıyorsanız, bilmelisiniz ki staj yapmanız gerekiyor. Bazı üniversiteler staj yapmanıza gerek yok diyebilir. Ancak genel olarak staj yapılması zorunludur. Peki bu stajı Türkiye’de yapabilir miyiz?

Polonya’da eğitim işleri her ne kadar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olsa da, üniversiteler kendileri bu gibi konularda karar verebiliyorlar. Polonya’da eğitim görüyorsanız(lisans ya da yüksek lisans) ve staj yapma zorunluluğunuz var ise, Türkiye’de staj yapabilirsiniz.

Türkiye’de bir şirket ayarlarsınız. Gidip kaç gün gerekliyse çalışıp belgeleri/formları doldurup stajınızı tamamlamış olursunuz.

Herkes için geçerli mi?

Bu konuyu bir de okulunuza sormalısınız. İngilizce eğitim alanlarda sorun olmuyor genelde. Ancak Lehçe eğitimlerde, raporu ve dökümanları Lehçe dilinde isteyebilirler. Türkiye’deki şirket Lehçe dilinde form doldurabiliyorsa, ya da okul buna izin veriyorsa, sorun olmayacaktır. Ancak önemli olan, Üniversite’nin buna onay vermesidir.

Üniversite’ye sormadan bir işlem yapmayın!

Şirketlerle sürekli bağlantı içinde olun ve stajınızı ayarlamaya çalışın. Ancak Türkiye’de staj yapacağınızı mutlaka okulunuza bildirin. Staj için gerekli formlar verecekelerdir size. O formlar, şirket yöneticisi tarafından doldurulur. Bu sebeple, mühimdir.

Konuyla ilgili sorularınızı İletişim sayfasından bize yazabilirsiniz.

Said Murat

About Said Murat

Polonyadan.Com Kurucusu ve Yöneticisi olan Said Murat, Polonya'da Üniversite okuduğu ilk yıllarda kurduğu bu platformu, hala ekibiyle yönetmeye devam etmektedir. Bilgisayar Mühendisi olan Murat, birçok sertifikaya da sahiptir (Sosyal Medya, Web Tasarım, Sosyal Medya'da Pazarlama, Google Reklam-Pazarlama, SQL Veritabanları vs). Polonya aşığı olan Murat, Polonya hakkında ne var ne yoksa sizler için paylaşmaya devam etmenin yanında, aynı zamanda özel araştırma ve inceleme yazıları da hazırlamaktadır.

View all posts by Said Murat →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir