Türkiye ile Polonya arasındaki hem ticari hem de kültürel ilişkiler her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Bununla birlikte vize ve oturum izinleri konusunda da bakanlardan sözler veriliyor. Ancak bu sene Polonya vizelerinde yine biraz sıkıntılar söz konusu.

Bu sorunlar genelde öğrencilerde çıkıyor. Üniversite eğitimi için Polonya’ya gelmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının bazıları çok rahat vize alırken, bazıları ciddi sıkıntılar çekebiliyor.

Peki nedir bu sıkıntılar?
Polonya vizeleri için geçtiğimiz sene değişen uygulamalar vardı. Mesela eskiden vize alırken bankanızda para göstermeniz gerekmezdi. Tapu ya da ailenizin geliriyle ilgili belgeler yeterli olurdu. Artık bu belgeleri isteniyor ve üstelik yeterli olup olmadığı da araştırılıyor. Ayrıca bankanızda bir yıllık gideriniz ile ilgili yeterli mevlada paranızın olması gerekiyor. Genelde 10 Bin Türk Lirası civarında para gösteriyor, öğrenci olarak Polonya’ya gelecek olan vatandaşlarımız.

Birinci yıldan sonra artık biraz daha rahatlama olması gerekir. Yani bir öğrenci 1 yıl eğitim aldıktan sonra, artık vizelerde kolaylık bekliyor. Ancak 3. Senesinde dahi bu sorunlarla karşılaşanları biliyoruz.

Polonya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin iyiye gittiği aşikar. Güven daha da artıyor, siyasi seviyede de, halk seviyesinde de. Her iki ülkenin gelişmekte ve ciddi yatırımlar aldığını görmemek de elde değil. Ancak vizelerde bir gelişme görülmüyor ne yazık ki.

VFS Global isimli şirket aracılığı ile vize başvurusu yapılıyor artık. Bu durum ise araştırmaların artmasına neden oluyor aslında. Çünkü vize başvurusu yapan kişi daha ciddi bir araştırmadan geçmiş oluyor. Aslına bakarsanız, bu gayet iyi bir durum. Ancak sürekli Polonya’ya gelip giden ve orada hiçbir sorun çıkarmayan, gayet eğitim hayatını ya da iş hayatını sorunsuzca devam ettirenler için daha da kolaylık sağlanması gerekiyor.

Noter onaylı belge isteniyor…
Bu belge bazılarınızdan istenmemiş olabilir. Ancak bu sene genelde şart koşuluyor. Ne gibi bir belge bu? Eğitim için Polonya’ya gideceklerin ailesinden ‘oğlumun/kızımın tüm masraflarını karşılıyorum’ şeklinde bir dilekçe zaten isteniyordu. Şimdi bu dilekçenin noter onaylı olması gerekiyor.

Akademisyenler ve iş adamları için vize almak ise çok zor bir olay değil. Anlattığım uygulama çalışma vizesi alacaklar için de gerekli olabilir. İstenilen ‘ekstra’ belgeler değişiklik gösteriyor. Ancak öğrenciler için daha sıkı bir denetim olduğunu söyleyebiliriz.

Vize ile ilgili sorularınızı da İletişim sayfamızdan bize gönderebilirsiniz. Önemli bir mevzu çünkü.