iPhone 5 Sahnede! Peki, Polonya’ya ne zaman geliyor?

Uzun zamandır beklenen Apple’ın esrarengiz ürünü iPhone 5, sonunda tanıtıldı. Bugün Amerika’da yapılan tanıtımda, en derin ayrıntılarına kadar konuşuldu. Peki, yeni iPhone’da ne gibi yenilikler var? Ayrıca ‘5’ serisi ile Polonya’ya ne zaman geliyor?

Öncelikle isterseniz iPhone 5’in özelliklerine değinelim. Daha sonra piyasaya çıkış tarihlerinden konuşuruz.

iPhone 5, Sahnede!

İsmi ‘iPhone 5’…
Bunu belirtmekte fayda var. Çünkü çok konuşulan bir konuydu. Daha önce, ‘5’ serisi beklenirken, ‘4S’ gelmişti, bildiğiniz gibi. Bu sene bununla ilgili bir sürpriz olmadı. Apple yeni modelini ‘iPhone 5’ ismi ile duyurdu!

Daha geniş ekran…
iPhone 5’te, eski versiyonlara göre daha geniş bir ekran bulunuyor. 4 inçlik ekranı için 1136 x 640 piksel değerlerini verilirken, diğer yandan 16:9 video izleme özelliği sunuyor. Ayrıca ana menüye bir satır daha eklenmiş oldu. iPhone 4S’de dahi ana menüde 4 satır vardı. Aşağıdaki sabit ikonlarla birlikte bu sayı 5’e çıkıyordu. iPhone 5’te ise bu rakam normalde 5 ve bahsedilen ikonlarla(telefon, mail, safari vb.) 6’ya çıkıyor.

4 inçlik ekranı ile karşımıza çıkıyor!

Çok daha ince!
iPhone 4S’e göre %18 daha ince bir tasarımı ile karşımızda olan iPhone 5, 7.5mm inceliğine sahip. Ayrıca 112 gram olan yeni model, iPhone 4S’ten %20 daha hafif!

Apple’ın Pazarlama Departmanı Başkan Yardımcısı Phil Schiller yaptığı açıklamada iPhone 5 için ‘şimdiye kadar sunduğumuz en güzel ürün budur!’ dedi.

Ultrafast Wireless ile kablosuz internette geniş band aralığı!

Ultra Hızlı Wireless!
Yeni modelde ‘Ultrafast’ wireless bulunuyor. 5GHz 802.11n Wi-Fi ile iPhone 5 çok daha geniş bir band aralığında kablosuz ağ bulabiliyor!

Yeni işlemcisi ile çok daha hızlı!

Yeni İşlemci!
Apple, iPhone 5 ile yeni işlemcisini de huzurlarımıza sunmuş oldu: Apple A6! Apple’dan konuyla ilgili yapılan açıklama aynen şöyle: ‘Bir önceki işlemciden en az 2 kat daha hızlı bir sistem sizi bekliyor. %22 daha küçük ama çok daha etkili bir güce sahip olan A6 işlemci, iPhone 5 ile birlikte geliyor. Ayrıca bu yenilik batarya ömrünü de öldürmüyor.

8 MP’lik kamerası ile ön kamera da HD çekebiliyor.

Kamerası çok daha dinamik!
Yeni iPhone’un kamerası da yenilendi tabi ki. 8 MP olan kamerası, %25 daha küçük ancak bir o kadar daha hızlı bir şekilde geliyor huzurlarınıza. Ön kamera HD çözünürlük sunabilecek ve daha iyi yüz tanıma mümkün olacak. Ayrıca video kaydı esnasında fotoğraf çekmek de mümkün kılınıyor artık. Panoromik çekimler için ayrıca bir eklentiye ihtiyaç duyulmayacak. Çünkü iPhone 5, bunu default özellik olarak sağlayacak. Dinamik kısık ışık modu ile flash kullanarak kaliteli fotoğraflar elde etmeniz sağlanıyor. Apple bu konuda ‘geliştirilen kamera ile %40 daha hızlı fotoğraf çekilebiliyor’ diyor…

Apple bu kez kendi Harita uygulamasını kullanıyor!

Satış tarihi belli!
iPhone 5, Amerika, Kanada, Japonya, İngiltere, Almanya, Fransa, Avusturya, Hong Kong ve Singapur’da 21 Eylül’de satışta olacak! Polonya ve diğer Avrupa ülkeleri için tam tarih kesinleşmedi. Ancak çok geç kalınacağını sanmıyoruz. Apple’dan yapılan açıklamaya göre 2012 yılı sonu itibariyle 100 ülkede satışta olunacak. Bu 100 ülke içinde Polonya ve Türkiye’nin de olduğuna eminiz.

Fiyatlar?
Amerika’da kontratlı satışlar için fiyatlar belirlendi: 16 GB 199$, 32 GB 299$, 64GB 399$ !

iPhone 5 uzun soluklu bir bekleyişin ardından sahneye çıktı! 21 Eylül itibariyle birçok ülkede ve 2012 yılı sonu itibariyle de yaklaşık 100’ün üzerinde ülkede satışta olacak olan Apple’ın yeni şahaseri iPhone 5, fotoğrafları yayınlanmış olsa dahi hala merak ediliyor.

Bugün(12 Eylül 2012) itibariyle Amerika’da tanıtımı yapılan yeni iPhone hakkında daha çok konuşulacağı da aşikar.

iPhone 5, Polonya’ya geldiği zaman yine Teknoloji sayfalarımızdan sizlere gelişmeleri duyuruyor olacağız.

Twitter üzerinden #iPhonekonusuyoruz etiketi ile detaylı içerikler bulmanız da mümkün.

Teknoloji Departmanı
Polonyadan

 

3 Comments on “iPhone 5 Sahnede! Peki, Polonya’ya ne zaman geliyor?”

  1. Merhabalar , 28inde Polonyaya geliyorum ve iphone 5ide polonyada almayi dusunuyorum ogrenci olarak kontratli iphone alabiliyormuyuz ve kontratsiz sim free iphone 5 fiyatlari tahmininiz ne kadardir

  2. Merhabalar. Henüz iPhone 5 satışları başlamadı bildiğiniz gibi. Ancak ortalama 3500 Zloty civarında olması bekleniyor. Yani yaklaşık 1900 TL yapıyor. Tabi ki bu tahmini fiyat. Yılbaşı sonrasında ise biraz daha düşmesi bekleniyor. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir