Allegro’dan alışveriş yapma teknikleri…

Polonya’nın en büyük e-ticaret platformu Allegro, bir derya gibidir. Portalla ilgili yüzlerce soru üretilebilir. Ancak en önemli nokta ise, alışveriş yapma usulüdür. Sizlerle bu konuyu paylaşmaya çalışacağız.

İstediğiniz ürünü arama bölümünden rahatlıkla bulabilir ve farklı ürünleri listeleyebilirsiniz. Ancak satın alma işlemini yapmak için üye olmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra posta adresinize bir mektup gönderilecek. Mektup içerisinde üyelik şifreniz yani onay kodunuz bulunuyor. Bu zarfı beklemeniz gerekiyor.

Allegro, Polonya’nın en büyük E-ticaret portalıdır.

Onay işlemimiz tamamlandıktan sonra satın alma adımına geçebiliriz. Peki bu adımda nelere dikkat etmek gerekiyor? Öncelikle ürünü kimin sattığı çok önemli. Bir şahıstan mı yoksa ‘dükkandan’ mı alacağınızı bilmelisiniz. Dikkat ettiğinizde bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

İkinci dikkat etmeniz gereken durum, ödeme şeklidir. Allegro’da birkaç farklı ödeme seçeneğinden birini seçebiliyorsunuz. Ancak bu satıcıya göre de değişebiliyor. Bazı satıcılar sadece EFT ile isterken, bazıları her ödeme seçeneğini kabul ediyor.

Ödeme seçeneklerimize bir bakalım…

— Pay U ile ödeme… Allegro birkaç ay öncesinde PayU isimli bir sisteme geçti. PayPal’e ya da Türk versiyonu ile iPara’ya benzer bir sistem aslında. PayU hesabınıza(Allegro üzerinden) paranızı yatırıyorsunuz. Sonra siparişi veriyorsunuz. Siparişiniz size ulaştığınızda onayınız ile ödemeniz karşı tarafa geçiyor. Buna benzer bir sistemi GittiGidiyor da kullanıyor.

EFT ve Havale ile ödeme… Gayet anlaşılabilir ve açıklamaya gerek yok aslında. Lakin, tavsiye ettiğimiz bir ödeme seçeneği değildir. Karşınızdaki kişiden ürünü almadan kesinlikle direkt ödeme yapmayın. PayU, güvenilir bir sistem. Paranız Allegro tarafından kontrol altına alınır. Ancak havale ile gönderdiğiniz para, satıcının ‘dolandırıcı’ çıkması halinde geri gelmeyecektir. Allegro bu durum için pek garanti veremiyor.

— Elden ödeme… En çok tercih ettiğimiz yöntemdir. Allegro’da satıcı ile ‘mesajlar’ bölümünden konuşabiliyorsunuz. Ayrıca dükkan sahibi ise mutlaka adres ve telefon da belirtirler zaten. Dükkana ulaşarak ürünü elden almanız ve ödemeyi de o şekilde yapmanız mümkün. Daha önce bu şekilde alışveriş yaptık biz de. Ayrıca bazı satıcılar adresinize ‘kapıdan ödeme’ seçeneği ile ürünü gönderebiliyor. Ürün geldiğinde teslimat anında ödeme yapabiliyorsunuz.

Tekrar altını çiziyoruz ki, kesinlikle havale ve EFT gibi ödeme seçeneklerini kullanmayınız! Ürünü garanti altına almadan ücret ödemeyin!

Yıldızlar neyi ifade ediyor?

Çok önemli bir konu bu da. Satıcılar yaptıkları her satışta puan alırlar. Bu alıcılar tarafından oylamalarla da olur, satış sayısıyla da. Yıldızları ve puanları en yüksek satıcı, kesinlikle güvenilir anlamına da gelmektedir. Çünkü 3000 adet ürün satan bir satıcı bu itibarını zedelemek için tek ürün üzerinden dolandırıcılık yapma girişimine girmez. Bu sebeple, ödemelerde ve ürün teslimatında da sorun yaşanmaz, genel anlamda.

Bununla birlikte, yakında Polonyadan Sarı Sayfalar da sizlerle birlikte olacak. Türkçe olarak Polonyadan sayfaları üzerinden ilanınızı yayınlayabilecek ve Polonya’daki diğer vatandaşlarımızın satmakta olduğu ürünleri listeleyebileceksiniz. Sistem tamamen ücretsiz olacak.

Alışveriş kategorimizi de inceleyebilirsiniz…

2 Comments on “Allegro’dan alışveriş yapma teknikleri…”

  1. Bence Lehce bilmeden alisveris yapmak buyuk sikinti Allegro’da, bircok arkadasim yarim yamalak Lehceleri ile alisveris yapmaya kalkip dolandirildiklarini sandilar halbuki metin icerisinde verilen bilgi ile urun tutuyordu.

    En temizi bir bilen ile guvenli sekilde alisveris yapmak Allegroda.

  2. Merhaba,

    Allegrodan samsung galaxy s3 mini almayı düşünüyorum. Ürünün fiyatı 900zl. Ürünle birlikte fatura ve VAT invoice margin gondereceklerini söylüyorlar.

    3 ay içerisinde poloyadan çıkış yapmam durumunda yaklaşık %20 vergi iadesinden faydalanabilirmiyim yoksa vergi iadesi için mediamarrkt saturn gibi mağazalardan mı alışverş yapmam gerekir?

    Tşk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir