Avrupa’nın birçok ülkesinde uzun süreli vize almak için dahi ‘Resmi dili bilmek’ ve sınavlardan geçmek gerekiyor. Özellikle Almanya bu kuralı ciddi şekilde uyguluyor. Evet, Polonya da yakında bu yasayı yürürlüğe getirecek.

Polonya’da uzun süreli kalmak isteyen yabancılar Oturum Kartı(Karta Pobytu) almak durumunda. 1 yıllıklar için bir değişiklik gelmeyecek şimdilik. Ancak 5 yıl ve daha uzun süreli oturum izni başvurusu yapacak olanlardan Lehçe bilgisi istenecek.

Tam olarak kanunun ve yenilenecek yasanın içeriğini bilemiyoruz. Biz de Varşova Belediyesi Yabancılar Ofisi’nden öğrendik bu bilgiyi. Çok açık bilgi verilmiyor.

Belki bir dil sertifikası belki de bir sınav zorunlu olacak. Kanun kesinleştiğinde konuyla ilgili bilgiyi bize verecekler yine. Bizler de tabi ki sizlere aktaracağız.

Aslında tam tarih belli olmasa da yavaş yavaş konuyla ilgili denemeler yapılıyor. Belki bazılarınıza ‘neden lehçe öğrenmediniz?’ diye soru soruluyordur. 1 yıllık oturum izninin ismi ‘Zamieszkanie na czas oznaczony’ olarak geçiyor. Ancak bizim bahsettiğimiz uzun süreli yani en az 5 yıllık oturum izni almak isteyenler için geçerli olacak bir düzenleme. Bununla birlikte süresiz oturum ve Polonya Cumhuriyeti vatandaşlığı almak isteyenler için de aynı yasa geçerli olacak.

Lehçe öğrenmek birkaç yıl içinde Resmi olarak zorunlu olacak yani. Almanya gibi vize işlemleri için de dil sertifikası düzenlemesi yapılması da muhtemel. Ancak bunun için daha uzun zaman gerekiyor.

Bu arada, Lehçe öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz isteklerini bize iletebilirler. Polonyadan ziyaretçileri ve üyeleri Edu&More’da özel indirim kazanmaktadır.

#resmi #karta pobytu #polonya hakkında #polonya iş dünyası #oturum izni