POTİAD Genel Sekreteri Selçuk Yargıcı ile keyifli bir söyleşi…

Polonya-Türkiye İş Adamları Derneği(POTİAD) Genel Sekreteri Sayın Selçuk Yargıcı ile birlikteydik. Sizler için çok keyifli bir söyleşi yaptık. Hem POTİAD hem de Polonya-Türkiye ilişkileri hakkında yaptığımız söyleşiyi şimdi siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Said Murat: Merhabalar Selçuk Bey;
Selçuk Yargıcı: Merhaba Said Bey.

Said Murat: Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?
Selçuk Yargıcı: İlk olarak Büyükelçilik Ticari Müşaviri olarak geldiğim Polonya’da iki ayrı dönemde toplam 7 yıl görev yaptım. Sonra 3 yıl mütehatlik yaptık. Daha sonrasında ise Lider Consulting firmasını kurduk. 10 yıllık bir şirket artık. Bunların yanında yine aynı senelerde 3 yıl POTİAD Dernek Başkanlığı, 3 yıl da Genel Sekreterliği yaptım. Ticari faaliyetlerimiz de devam ediyor. Aynı zamanda halen POTİAD Genel Sekreterliği görevindeyim.

POTİAD Genel Sekreteri Selçuk Yargıcı(Solda) ve Polonyadan.Com Proje Yöneticisi Said Murat.

Said Murat: Potiad’dan bahsedelim. Nedir Potiad? Ne zaman kurulmuştur?
Selçuk Yargıcı: 1996 yılında kurulan  Polonya-Türkiye İş Adamları Derneği, Polonya’ya faaliyet gösteren şirketlerimiz için şemsiye rolü üstlenmektedir. Aktif üye şirket sayımıs 130 civarındadır. Ayrıca irtibatta olduğumuz şirket sayısı 300’ü bulmaktadır.

Said Murat: Türk şirketleri Polonya’da biraraya getirecek etkinlikler düzenliyor musunuz?
Selçuk Yargıcı: Tabi ki. Yılda en az iki piknik ve iki bayramlaşma etkinlikliği düzenliyoruz. Vatandaşlarımızı biraraya getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca misafir konuşmacılı sohbet toplantıları düzenliyoruz. Mesela Büyükelçi, Konsolos ya da Ticari Ateşemiz geliyor. En son yaptığımız toplantımızda konuşmacımız Sayın Büyükelçimizdi. Üyelerimiz ile kendi alanlarında aktarımlarda bulunuyorlar. Gerçekten çok güzel bir sinerji ortamı doğuyor. Polonya’ya gelen Bakanlarımızı mutlaka ağırlamaya ve üyelerimiz ile bir görüşme ayarlamaya özen gösteriyoruz. Ali Babacan, Zafer Çağlayan ve Ertuğrul Günay bu yılki konuklarımızdan bazılarıdır. Bunun haricinde 23 Nisan bizim için özel bir gündür. Geleneksel Türkiye-Polonya dostluk günü ilan ettik. 1996 yılından bu yana her yıl 23 Nisan tarihinde toplanıyoruz. Öncelikle Büyükelçimiz ile birlikte Meçhul Asker Anıtı’na Askeri tören ile çelenk bırakıyoruz. Ayrıca Varşova’da Vali Belediye Başkanı ve Meclisi de ziyaret ediyoruz.

Bunların yanı sıra, 2007’de Polonya’da büyük bir sel faciası yaşadık. Wroclaw şehrimizde bir Meslek Lisesi onarımı gerçekleştirdik, POTİAD olarak. Bu sebeple zamanın Polonya Milli Eğitim Bakanı bizlere bir jest yaparak okulun ismini Mustafa Kemal Atatürk Lisesi olarak değiştirdi. (Zespół Szkół NR 1) Her yıl Nisan ayında da Atatürk’ü anıyorlar. Öğrenciler özelllikle bu gün için hazırlık yapıyorlar. Biz de POTİAD olarak Atatürk Lisesi’nde her yıl ilk üçe giren öğrenciyi ailesiyle birlikte Türkiye’de 5 yıldızlı bir otelde tatile gönderiyoruz. Öğrenciler ilk üçe girebilmek için yarışıyorlar.

Said Murat: Peki Polonya’da ticaret yapan bir Türk şirketi Potiad’a üye olmak için ne yapmalıdır?
Selçuk Yargıcı: Potiad.Org adresinde üyelik formu bulunuyor. Form ile bize başvurabilir şirketler. Ayrıca iletişim bilgilerimiz ile de bizimle hızla iletişime geçebilirler.

Said Murat: Sayın Büyükelçimiz ile görüştüğümüzde kendisi ‘Polonya’ya yatırım artmalı çünkü Avrupa’ya açılan bir kapidir’ demişti. Türk yatırımcılara neler tavsiye edersiniz?
Selçuk Yargıcı: Büyükelçimize katılıyorum. Ancak yatırımların gerçekten bir şekilde hızla artması gerekiyor. Polonya’nın Türkiye’ye yaptığı ihracatın Türkiye’nin Polonya’ya yaptığı miktardan kat  kat fazla olduğunu görüyoruz. Ancak Polonya’ya yapılan yatırımların daha da artması gerekiyor. Her iki ülkenin gelişmesi için de bu gereklidir. Türk şirketlerimize tavsiyemiz şu ki, doğu değil batı ülkesine yatırım yaptıklarını unutmasınlar. İngiltere’yle ticaret yaparken hangi koşulları ve prosüdürleri dikkate alıyorlarsa, Polonya için de aynı durumları düşünmeliler. Çünkü Polonya için de aşağı-yukarı aynı prosüdürler ve sistemler geçerlidir. Aynı stratejiyi uygulamalılar, Polonya için.

Said Murat: Peki Polonyalıların genel olarak Türk şirketlerine olan ilgisi nasıl? Yani Türk ürünlerini tercih ediyorlar mı sizce?
Selçuk Yargıcı: Eskisi kadar iyi diyemeyiz. Ancak bir Çin’den çok daha iyi durumda olduğu doğru. Türk ürünlerine hala güveniliyor. 90’lı yıllarda yapılan bazı yanlışlar günümüze olumsuz anlamda etkiliyor. Bu durumun düzelmesini ve Türk ürünlerinin yaygınlaşmasını ümit ediyoruz.

Said Murat: O halde kısaca POTİAD için Türkiye ile Polonya arasındaki iş dünyasını bir araya getiren ve Polonya’da çalışmalar yapan Türk şirketlerini yalnız bırakmayan bir kuruluş diyebiliriz, öyle değil mi?
Selçuk Yargıcı: Kesinlikle katılıyorum. Her olaydan ve etkinlikten tüm üyelerimiz haberdar olur. Etkinlikleri birlikte düzenleriz, birlikte katılım oluştururuz. Karşılaştığımız sorunlar ile de birlik ve beraberlik çatısı altında çözüme ulaşırız.

Said Murat: Son olarak, Polonya Business ve Polonyadan Ailesi hakkında neler söylemek istersiniz?
Selçuk Yargıcı: Kesinlikle tebrik ve takdir ettiğimiz bir proje. Faaliyetlerimizi ve etkinliklerimizi Polonyadan sayfalarında duyurmaya devam edeceğiz. Polonya ve Türkiye için önemli bir portal. Bizler de elimizden geldiğince destek olacağız.

Said Murat: Çok Teşekkür Ediyorum. Ayrıca, değerli vaktinizi bize ayırdığınız için de çok teşekkürler.
Selçuk Yargıcı: Ben Teşekkür Ederim. Görüşmek dileğiyle.

 

Tüm Polonya-Türkiye İşadmaları Derneği(POTİAD) üyelerine, yetkililerine, yöneticilerine, derneğe katkıda bulunan herkese ve bizleri kırmayıp nacizane sorularımızı cevaplandıran Genel Sekreter Selçuk Yargıcı Bey’e Teşekkürlerimizi ve Hürmetlerimizi sunuyoruz. 

7 Comments on “POTİAD Genel Sekreteri Selçuk Yargıcı ile keyifli bir söyleşi…”

  1. Merhaba ben bir ay içinde Polonya’ya gelicem.iş bulma sitesinden hazır döner eti üreten bir firmaya başvurdum kabul oldu.Yani Ekim 2018 de başvurmuştum şuan kesin yolculuk görünüyor.Ben bişey sormak istiyorum Polonya’da Almanca mı öğrenmek lazım yoksa Lehçe mi.Polonya’da yaşayan biri Almanya’da da iş bulabilirmi yani Polonya vatandaşı olursam Almanya’da iş bulup çalışabilirmiyim.Polonya vatandaşı olmak için kaç yıl kalmalıyım sonra lehçe sınavına giricem galiba.Polonya inşallah güzeldir Sizin sitenize sık sık uğrayacağım galiba iyi çalışmalar

  2. Merhabalar. Polonya vatandaşı olmak için yaklaşık 7-10 yıl arası vaktiniz var, Polonya’da yaşamanız gerekli. Polonya ile Almancayı bağdaştıramadık. Çünkü Polonya’da Almanca öğrenmek hem zor, hem de Almanca konuşabileceğiniz ya da pratik yapabileceğiniz bir ülke değil burası. Çok yıllar önce, Almanca okutulmuş insanlar. ANcak çok eski dönemlerde. Artık LEhçe ve İngilizce hakim. Elbette Lehçe öğrenmelisiniz. Polonya vatandaşı olmak için de Lehçe dilinde sertifikanız olmak zorunda (B1 seviyesinde). Bol şans. İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir