Başkentimiz: Varşova

Varşova (Lehçe: Warszawa  [varˈʂava]), Polonya’nın başkenti olup, aynı zamanda bu ülkenin en büyük şehridir. Vistül(Wisła) Nehri üzerinde yer alan şehir Baltık Denizi’nden yaklaşık 360 kilometre; Karpatlar’dan ise 300 kilometre uzaklıktadır. Haziran 2009 tarihi itibari ile 1,711,466 kişilik bir nüfusa sahip olan şehirin Varşova Metropol Bölgesi sınırları içindeki nüfusu ise yaklaşık 2,785,000’dir. Şehir 516.9 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Varşova Metropolitan Bölgesi (Lehçe: Obszar Metropolitalny Warszawy) ise 6,100.43 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin şehirleri arasında Varşova nüfusu bağlamından en büyük 9. şehirdir.

Bildiğiniz gibi Polonya Rehber sayfamız içinde şehir şehir rehber çıkarmaya ve sizlere her şehirle ilgili bilinmesi gereken temel bilgileri sunuyoruz. Bunun haricinde önemli şehirlerimizi bu şekilde detaylı anlatmaya gayret edeceğiz.

Warszawianka (1831) Varşova şehrinin gayriresmi marşı olarak kabul görmektedir. 9 Kasım 1940 yılında şehir Varşova Kuşatması’daki kahramanca direnişi nedeniyle Polonya’daki en önemli askeri madalya olan Virtuti Militari ile onurlandırılmıştır.

Varşova aynı zamanda bir Feniks şehri olarak bilinmektedir. Mitoloji’delo feniks kuşunda olduğu gibi İkinci Dünya Savaşı’nda %80’i harap olan bu şehir de hem Polonyalıların hem de Sovyetler Birliği’nin yardımıyla yeniden inşa edilmiştir. Şehir ismini Varşova Konfederasyonu, Varşova Paktı, Varşova Düklüğü, Varşova Konvansiyonu, Varşova Anlaşması ve Varşova Ayaklanması gibi ünlü oluşumlara veya olaylara ismini vermiştir.

İdari Yapılanma
Varşova bir şehir ilidir (Lehçe: Powiat grodzki) ve 18 semte bölünmüştür. Lehçe’de dzielnica adı verilen bu semtlerinin her birisini bir bölge yönetim oluşumu yönetir. Bu bölgelerin her birisi de kendi içlerinde mahalleler gruplarına ayrılmışlardır ama bu grupların yasal veya yönetimsel bir statüsü yoktur. Varşova’da iki tarihi bölge vardır; bunlar Śródmieście bölgesinde yer alan Eski Şehir (Lehçe: Stare Miasto) ve Yeni Şehir’dir (Lehçe: Nowe Miasto).

Varşova’ya Avrupa’nın heryerinden direkt uçuş bulunmaktadır. Avrupa’dan gelecekler için Wizz Air ve LOT tavsiye edilebilir. Türkiye’den gelmek isteyenler, İstanbul’dan Türk Hava Yolları ya da LOT Hava Yolları ile direkt Varşova’ya gidebilirsiniz. Ya da Pegasus ile İstanbul’dan Berlin’e gidebilir, sonrasında Berlin’den kolaylıkla tren, otobüs ya da uçak ile Varşova’ya aktarmalı bir şekilde geçmiş olursunuz.

Varşova ile ilgili detaylı içeriklere #Varşova etiketimiz ile erişebilirsiniz.

Fotolarla Varşova:

[cincopa AEFA8B7BqZbt]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir