İnci Şehrimiz: Katowice!

Katowice (Almanca Kattowitz), Polonya’nın güneyinde Yukarı Silesya adlı tarihsel bölgenin en büyük kentidir. Katowice Polonya’nın güney-doğusunda bulunan ve 1999’da kurulan Silesya Voyvodalığı idare merkezidir.

Katowice 1999’da kurulmasından beri Silesya Voyvodalığı’nın merkezidir. Yukarı Silezla Endüstri Alanı‘nın da ana kentidir. Katowice daha önce Almanya sınırları içindeyken Yukarı Silezya İli merkezi; 1920-1939 arasında [[Silezya Voyvodalığı” merkezi; 1939-1945 arasınd Nazi Almanya işgali altında; Polonya komünist idaresindeyken ve 1999’a kadar “Katowice Voyvodalığı” merkezi olmuştur.

Bildiğiniz gibi Polonya Rehber sayfamız içinde şehir şehir rehber çıkarmaya ve sizlere her şehirle ilgili bilinmesi gereken temel bilgileri sunuyoruz. Bunun haricinde önemli şehirlerimizi bu şekilde detaylı anlatmaya gayret edeceğiz.

Katowice coğrafik olarak Vistula Nehri ile Oder Nehri arasındaki bölgededir ve şehrin içinden geçen [Kłödnica]] ve Rawa ırmaklarının kıyısındadır.

Altı tane Avrupa ülkesinin başkenti Katowice merkezli 600 km yarıçapılı daireyi içinde bulurlar; bunlar Berlin, Viyana, Prag, Bratislava, Budapeşte ve Varşova’dır.

Katowice şehri bitişik kentlerle birlikte oluşan nüfusu yaklaşık 2,75 milyon olan büyük bir metropoliten bölgenin merkezindedir. Bu bölgeye dahil olan diğer şehirler şunlardır: Chorzow, Siemianowice Slaskie, Sosnowiec, Myslowice, Ledziny, Tychy, Mikolow, Ruda Slaska ve Czeladz.

Katowice ile ilgili detaylı içeriklere #Katowice etiketimiz ile erişebilirsiniz.

Fotolarla Katowice:

[cincopa AkAApBrMsBWF]

One Comment on “İnci Şehrimiz: Katowice!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir