Polonya’da Helal et kesimine yasak gelir mi?

Polonya’da Anayasa Mahkemesi, Müslüman ve Yahudi ritüellerine göre hayvan kesimini yasakladı. Peki şimdi ne olacak?

Karar, Avrupa Birliği’nde yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile çelişiyor. Polonya Anayasa Mahkemesi, hayvanın uyuşturulmadan kesilmesini “hayvana eziyet ederek yaralamak” suçu kapsamında değerlendirerek yasakladı.

Ancak Polonya mahkemesinin aldığı karar, 1 Ocak’ta Avrupa Birliği (AB) genelinde yürürlüğe girecek olan yeni yasal düzenleme ile çelişiyor.

AB’de geçerli olacak düzenleme, Müslüman ve Yahudi ritüelleri istisna olarak değerlendirilerek belirli koşullarda hayvanların bu şekilde kesilmesine izin veriyor. Ancak Polonya konuyla ilgili çelişiyor.

Yahudiler ayaklandı!
Merkezi Brüksel’deki Avrupa Yahudi Derneği kararı protesto etti. Dernek temsilcilerinden Haham Menachem Margolin, Polonya Devlet Başkanı Bronislaw Komorowski’ye gönderdiği yazılı mesajda, hayvanların ritüellerine göre kesilmesinin Yahudi hayatının vazgeçilmezleri arasında yer aldığını kaydetti.

Margolin, geleneklerine göre kesilen hayvanların acı duymadığının bilimsel olarak da onaylandığını savundu. Margolin, kararın iptal edilmesi için Avrupa Birliği‘nden de destek istedi.

Şimdi ne olacak?
1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yeni Avrupa Birliği düzenlemeleri yayınlanmış olacak. Polonya her ne kadar helal kesimi yasaklamaya çalışıyor gibi olsa da, Avrupa Birliği’nin aldığı kararlara da uymak durumunda. AB ise Müslüman ve Yahudi halk için istisnai durum söz konusudur diyor, maddeler ile. Yani kararlar ve netice aslında 1 Ocak 2013 itibariyle belli olmuş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir