THY, LOT’u almaktan neden vaçgeçti? [İNCELEME]

2011 yılında görüşmeler başlamış ve 2012 başında Türk Hava Yolları(THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’dan konuyla ilgili açıklamalar gelince satınalma da ciddileşmişti. Ancak sonra hızlıca konu kapandı ve THY vazgeçti. Peki neden?

2011, Dördüncü Çeyrek…
Polonya televizyonlarında da Türk gazetelerinde de Polonya ulusal havayolu şirketi LOT’un Türk Hava Yolları tarafından satın alınma ihtimallerinden bahsetmeye başlamışlardı. Ancak THY’den Resmi bir açıklama gelmemişti.

thy_1

2012, Birinci Çeyrek…
Öncelikle Ocak 2012’de ‘Polonyalı LOT Havayolları yakında THY’nin oluyor!’ başlığı ile konuya değinmiştik. Görüşmelerin başlanacağı açıklanmıştı. LOT Havayolları ekonomik olarak sorunlar yaşamaya başlamıştı. LOT aynı dönemde başka havayolları ile de görüşmeler yapıyordu zaten. Bunu değerlendirmek isteyen Türk Hava Yolları da kolları sıvamıştı, haklı olarak. Ve görüşmeler başladı.

thy_3_lot

2012, Üçüncü Çeyrek…
Haziran 2012’de ‘THY vazveçti!’ başlığı ile yayınladığımız yazımızda Türk Hava Yolları’nın LOT Havayolları’nı satınalma işleminden Resmen vazgeçtiğini belirtmiştik. Ancak nedeninden bahsetmemiştik. Peki neden?

thy_2_lot

Polonya önce ulusal havayolu LOT’un satışını onaylıyor gibiydi. Ancak sonrasında THY ile görüşmelere başlayınca yasalar araya girdi. Türk Hava Yolları, LOT’u tamamen satın almak istiyordu. Ancak LOT için verilen sınıra göre, %49’dan fazlasının satışı yasaklı durumda. Yani büyük hisse asla yabancı bir kuruluşa verilemiyor. Bu sebeple, THY, bu defteri kapatma kararı aldı. Çünkü THY’nin isteği, şirketi tamamen satın almaktı.

Tabi ki bu sebeplerden sadece biri ve en önemlisi.

Şimdi LOT…
LOT Havayolları, Dreamliner gibi önemli uçak tiplerini filosuna eklemiş olsa da, güç kazanmaya çalışıyor. ‘Güç kazanmaya çalışıyor’ diyoruz, çünkü ekonomik olarak çok da iyi durumda değil. Zaten satılması da bu sebeple gündeme gelmişti. Halkın görüşüne göre ise, LOT yeni uçaklarını alacak ancak sonrasında bir krize girip yeni uçaklarını uçuramayacak. Ekonomistler biraz daha iyimser baksalar da konuya, 1 sene sonra tekrar THY’ye ‘bizimle görüşmek ister misiniz?’ diye sorabilirler. Hazine Bakanlığı, LOT’a yeni CEO atamasını da bu sebeple yaptı aslında. Çünkü gelirler çok da iyi değil.

LOT ile THY’nin ilişkisi böyle. #inceleme etiketi ile açıklamalarımıza devam ediyor olacağız..

2 Comments on “THY, LOT’u almaktan neden vaçgeçti? [İNCELEME]”

  1. Bir-iki ay sonrasında bilet alınabilir aslında. Ancak çok çok çok ileri tarihlere almak da tehlikeli aslında. 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir