Polonya Euro’ya geçmiyor mu?

2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılan Polonya, henüz Euro bölgesine geçmedi ve Zloty kullanımına devam ediyor. Peki, Euro’ya ne zaman geçilecek?

Konuyla ilgili Polonyalı liderler, Euro Bölgesi’ne katılma konusunu 2015 yılındaki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin ardından gündeme alacaklarını söyledi.

Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski, Başbakan Donald Tusk ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ‘Polonya’nın Euro Bölgesi’ne katılımıyla ilgili sakin kararlar alabilmek için, 2015 seçimlerinin ardından Maastricht kriterlerine odaklanabileceğimizi düşünüyorum‘ dedi.

Cumhurbaşkanı, yeni hükümetin, ‘Polonya ekonomisini sağlama almak ve Euro Bölgesi’ne katılımın ardından da rekabet gücünü korumak için gereken tüm unsurlara sahip olacağını‘ söyledi.

ExifJPEG

Tusk da Cumhurbaşkanı’nın planlarına katıldığını belirterek, ‘Polonya, Euro Bölgesi’ne yapıcı, sakin ve kararlı bir şekilde yaklaşıyor. Hedefimiz, Polonya devleti ve vatandaşlarının güvenliğini sağlamak’ dedi.

İki lider daha önce Polonya’nın Euro’ya katılma kararını ne zaman alması gerektiğiyle ilgili anlaşmazlık yaşamıştı. Biz de daha önce verilen kararları sizlerle paylaşmıştık. Önce 2012 daha sonra da 2013 yılına ertelenen Euro bölgesine geçiş süreci, şimdi de 2015 sonrasına ertelenmiş oldu.

Fransa ve Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği’nden bir baskı görüldüğü gerçek. Ancak Polonyalı liderler, 2015 yılını beklemekte kararlı gibi gözüküyor.

One Comment on “Polonya Euro’ya geçmiyor mu?”

  1. Bence olmamalı. Türkiye’de yaşayıp da üzerinde Atatürk olan paraların olmaması gibi olur, yanlış olur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir