Söyleşi: Ukrayna’dan Victoria Bizlerle!

Partnerimiz StudyFun tarafından gerçekleştirilen bu güzel söyleşiyi sizler için Türkçeleştirdik. Umarız beğenirsiniz. Bundan sonra yine #söylesi etiketi ile Söyleşiler sayfamızda yeni içeriklerimizi görüyor olacaksınız.

 

Merhaba. Bizlere biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba. Benim adım Victoria, 24 yaşındayım. Ben Ukraynalıyım ve 18 yaşımdayken Lublin’e ‘Gazetecilik ve Politik Bilimler’ okumak üzere geldim. Maria Curie-Skłodowska Üniversitesi’nde bu bölümü okudum ve sonra Lublin Teknoloji Üniversitesi’nde Yönetim Bilimleri bitirdim. Sonrasında bu şehirde kalmaya ve çalışmaya karar verdim. Lublin City Hall’da Proje Yöneticisi olarak çalışıyorum. Benim işim, birçok ülkeden farklı ve genç insanlarla iletişim kurmama olanak tanıyor. Bu sebeple çok insanla tanışıyorum. Onlarla tanışmak heyecan verici oluyor.

Ukrayna'dan Victoria Bizlerle!
Ukrayna’dan Victoria Bizlerle!

Peki, Polonya’da seni neyin şaşırttığından bahseder misin?

Beni en çok şaşırtan konu, Polonya ile ilgili olarak, oldukça gelişmiş olması ve gelişmeye her geçen gün devam ediyor olması. Lublin’de de sürekli herşey gelişiyor, bunu görebiliyorum. Old Town(Eski Şehir) bölgeleri  yıkılmadan ve zarar verilmeden gelişmeye devam ediyor. Bunların yanında yatırımlar da şaşırtmıştı. Mesela Lublin Havalimanını buna bir örnek olarak verebilirim.

Study.Lublin.Eu ile ilgil neler söylemek istersin? Bu fikir nereden geliyor? 🙂

Daha önce dediğim gibi, bu şahane şehirde okuyordum ve mezuniyetim sonrasında ilginç bir iş bakıyordum. Daha sonra, Lublin’de okumak isteyen yabancılara yardımcı olacak bir projede çalışma kararı aldım. Tecrübelerimi paylaşmak istiyordum. Yabancı olmak, size birçok şey öğretiyor aslında. Lakin başlangıçta herşey zordur ve yardıma ihtiyacınız vardır. Bu bende de oldu. Birçok problemim olmuştu. Mesela oturum kartı gibi. Oturum kartı nasıl alınır, nasıl başvuru yaparız, daha sonra nasıl bir süreç işliyor, bunları ilk başta bilmek imkansızdır. Her geçen sene Polonya’daki yaşamım daha da kolaylaştı sanki. Ve sonrasında da yabancılara yardımcı olma kararı almış oldum.

Şahane! Peki, Polonya’da senin üzerinde pozitif etkisi olan yer neresidir?

Kesinlikle, LUBLİN! Bu kesinlikle aşk doluydu, ilk görüşte! 🙂 Lublin kesinlikle artık benim ikinci evim oldu! Ukrayna’yı özlediğim zaman, sadece 6 saat içinde evimdeyim! Ayrıca burada kendimi güvende hissediyorum! Kesinlikle eğitim için de muhteşem bir şehir, Lublin!

Peki, Polonya’da neyi beğeniyorsun?

Öncelikle, dil! Lehçe dili! Sonrasında, kültürel aktiviteler: Gece Kültürü, Jagiellonian Fuarı, Öğrenci Kültür Günleri, Lublin Jazz Festivali ve birçok festival! Polonya’da bayılıyorum!

Peki ilk 5’teki ünlü Polonyalılar desek?

Nobel ödüllü Marie Curie, Papa John Paul II, Oyuncu Barbara Barylska, Şair Wisława Szymborska ve Şarkıcı Marek Grechuta…

Bize biraz da, hep gitmek istediğin ancak henüz gidemediğin bir ülke söyler misin?

Sadece bir tane mi? 🙂 🙂 Benim uzun bir listem var! Mesela: Japonya, Çin, Norveç, İtalya, Guatemala, Küba, Tayvan ve Hindistan. Bunların yanında gitmek istediğim yaklaşık 50 Amerikan eyaleti var ve ayrıca okyanusta yüzmek benim hayallerim arasında!

Bu gerçekten çok etkileyiciydi! 🙂 O halde, Polonya’da herhangi bir organizasyona üyeliğin var mı?

Ah, ne yazık ki hayır! Keşke 24 saatten daha fazla vaktim olsaydı, gün içinde ve herşeye yetişebilseydim! 🙂

Eğer kendi işinle uğraşıyor ya da biryerde çalışıyorsan, bize bundan bahseder misin biraz? Neler yapıyorsun?

Lublin City Hall’de çalışıyorum, Strateji ve Yatırım Servisleri Departmanı’nda. Aynı zamanda Study in Lublin(Lublin’de Eğitim)’in Proje Yöneticisiyim. Benim asıl üzerinde durduğum işim, yabancılara ulaşmak ve Lublin’i tanıtmak! Gençlere yardım etmeye çalışıyorum. Özellikle ev ve yurt bulmaları konusunda ciddi yardıma ihtiyacı oluyor, yeni gelen yabancı öğrencilerin.

Ben de Lublin’de bir yabancı olarak, yeni gelen ve gelecek olan yabancı öğrenci adaylarına yardım etmekten memnun oluyorum!

Bu şahane işte! Bize zaman ayırdığın için çok Teşekkürler. Bol şanslar ve iyi eğlenceler!

Ben Teşekkür ederim! 🙂

 

BU SÖYLEŞİNİN ORİJİNALİ İNGİLİZCE OLARAK STUDY FUN TARAFINDAN YAYINLANMIŞ VE TÜRKÇE YAYIN HAKKI POLONYADAN.COM‘A VERİLMİŞTİR..

One Comment on “Söyleşi: Ukrayna’dan Victoria Bizlerle!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir