Irkçılıkla Mücadele için Anlamlı Kampanya!!!

Polonya İçişleri Bakanlığı, 1 Mart – 30 Haziran tarihleri  arasında Irkçılıkla mücadele kapsamında “göçmenler nefret suçlarıyla karşı karşıya” adlı projeyi ülke genelinde başlattı.

Polonya’ya gelen yabancı sayısının artmasıyla beraber ülkeye gelen yabancıların magdur olabileceği düşüncesiyle ülke genelinde anlamlı bir kampanya başlatıldı. Başlatılan kampanya İngilizce , Rusça, Ukraynaca , Vietnamca , Lehçe, Arapça , Fransızca, Ermenice , Çince ve Türkçe olmak üzere 10 dilde hazırlanarak daha fazla kişiye hitap etmesi amaçlanmıştır.

Kampanyayı İçişleri Bakanlığıyla beraber DSK Ajansı yürütüyor. Kampanyayla ilgili broşürler ve afişler yakın zamanda şehir içlerinde, üniversitelerde ve kamu kurumlarında yayınlanacak. Varşova’da yer altlarında Mart ayında yayınlanmaya başlayacak. Lublin, Szczecin , Krakow, Bialystok ve Lodz şehirlerinde Mart ve Nisan ortalarında toplu taşıma ve diğer yerlerde yayınlanmya başlayacak. Ayrıca Youtube üzerinde sizlerde fark ettiyeseniz kampanya videosu yayınlanmaya başlamıştı.

Kampanyayla ilgili www.reportracism.pl  sitesi hazırlandı ve 10 dilde destekleniyor.  Kampanyanın amaçlarına bakıldığında :

1-  nefret suçlarının ne oldukları ve Polonya Kanunları ile nasıl düzenlendikleri,
2- böyle bir suçun mağdurunun ne gibi adımlar atabileceği ve kurumlardan ne beklemesi gerektiği,
3- bu tür bir suçun mağduru hangi kuruluşlara başvurabileceği, söz konusu kuruluşların hangi yetkilere ve görevlere sahip oldukları ve soruşturma makamlarının işletme prosedürü nasıl yürüteceğini hakkında bilgi verilir. Hem işbu web sayfasının yaygınlaştırılması hem de yabancılar arasında broşürlerin dağıtılması, yabancı nefret suçu mağdurlarının etkili bir şekilde haklarını savunmaya yardımcı olan özetlenmiş bilgidir. Broşürler ve afişler polis birimlerinde, belediyelerde, üniversitelerde ve diğer kamu kurumlarında mevcut olduğundan tüm Polonya topraklarında bunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunların varlığı, tüm kurumların bu kampanyaya katıldıklarının bir kanıtıdır. Kampanya kapsamında, suç mağduru veya tanığı olan yabancıların Polonya kovuşturma makamlarına bildirmeye teşvik ederiz.

Kampanya hakkında daha fazla ayrıntıya www.reportracism.pl sitesinden bakabilirsiniz.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir