Polonya’da Türk Şirketler Tarafından Yapılmış Projeler!!

Polonya Avrupa Birliğine üye olmadan önce  Türk ve diğer yatırımcıların  kredi temini ve yeni iş imkanları daha kolaydı. Avrupa Birliğine üye olduktan sonra ise değişen koşullar ve Avrupa Birliği üyelik kriterleri dolayısıyla yabancılar ve Türk yatırımcılar için kredi temini ve dolayısıyla yeni iş imkanları zorlaşmıştı.

Polonya Avrupa Birliğine girmeden önce Türk yatırımcılar tarafından yapılmış projeler mevcuttur. Yapılmış başlıca projelere bakarsak Avro Power Centrum Ltd. tarafından Varşova’ya 15 km uzaklıkta inşa edilen Maximus Toptancı Merkezi, 8 Star Ltd. tarafından Varşova’da inşa edilen Avrocentrum iş merkezi, Reform Company tarafından Varşova’nın merkezinde inşa edilen Milenium Plaza iş merkezi ve Blue City alışveriş merkezi ve son olarak  Semih Ltd. şirketi tarafından Varşova’nın  Wolka-Kosowska semtinde inşa edilen Avrupa Asya Ticaret Merkezidir. Yapılan başlıca projelere baktığımızda Türk yatırımcılar  daha çok kendi imkanlarıyla iş merkezleri, toptancı halleri, alışveriş merkezleri, ofis ve konut inşaatlarıyla iştigal etmişler.

Değişen koşullar nedeniyle Türk yatırımcılar sektördeki zorlu rekabet koşulları, düşük kar marjları ve bürokratik güçlükler gibi nedenlerle 2009 yılına kadar kamu ihalelerinden önemli pay alması mümkün olamamıştır. 2009 yılından sonra Polonya kamu ihale prosedürlerinin AB kuralları çerçevesinde serbestleştirilmesi ve basitleştirilmesi çerçevesinde Türk firmalarınında Polonya pazarındaki şanşı artmıştır.

Polonya’da kamu ihalesi alan firmalara göz attığımızda ilk olarak Gülermak firmasını görüyoruz. İtalyan ve Polonyalı ortaklarıyla birlikte girdiği Varşova Metrosu II. Etap ihalesini kazanmış olup, bu çerçevede Varşova Belediyesi ile 28 Ekim 2009  tarihinde sözleşme imzalamıştır. Ve bu proje Polonya’daki iki otoyol inşaatından sonra (A1 ve A4 otoyolları) ülkede yürütülmekte olan en büyük inşaat projesidir.

Kamu ihalesi alan diğer firmalardan biride Borusan Mannesmann şirketidir. Polonya’nın gaz dağıtımcısı devlet şirketi Gaz-System S.A.’nın 1.000 kilometrelik doğal gaz boru hattı inşaatı projesi kapsamında ihalelere katılmıştır. Ve boru hattının 100 kilometrelik bölümünün boru ihtiyacını karşılamak üzere 2011 yılında açılan bir ihaleyi kazanmıştır.

Kamu ihalesi kazanmış ve tamamlamış diğer bir Türk şirketi ise Cesaş A.Ş’dir. NATO tarafından açılan, 43 milyon Dolar bedelle Gdynia şehrindeki askeri limanın Oksywskie ve Polnocne rıhtımlarının modernizasyonu ihalesini kazanmıştır. Projeyi 2008 yılında tamamlayarak 2009 yılı Mart ayında teslim etmiş. Bunlarla beraber birçok Türk şirketi Polonya ve AB’de faaliyet gösteren şirketler  tarafından ihalesi kazanılan birçok altyapı projesine taşeron olarak katılmaktadır.

Polonya Türk  ve diğer yatırımcılar için cazibe merkezi olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bunların dışında Amerika merkezli birçok şirket Orta ve Doğu Avrupa merkez üstünü Polonya’ya taşımış ve kurmuştur.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir