İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülünü Andrzej Wajda Alacak

Yaklaşık 4 gün sonra 33.Uluslararası İstanbul Film Festivali başlayacak. İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü bu yıl, büyük usta Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda alacak.

Usta yönetmen, 6 Mart 1926 yılında Polonya’nın kuzey-doğusunda yer alan Suwałki kentinde doğmuştur. Eğitim hayatına baktığımızda Kracow Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim öğrenimi ve  Lodz Yüksek Sinema Okulu’nda yönetmenlik eğitimi görmüştür. İlk dönem filmlerinden Wajda’nın, duygusal bir tarih yaklaşımı ve romantik bir insan yazgısı kavramından oluşan kendi sanatçı damgasının yaratma yönteminin temellerinin atıldığını görürüz.

Andrzej Wajda, çağımızın en çok ödül alan yönetmenlerinden de biridir. 2000 yılında Akademi Ödülleri tarafından, yaptığı 35’i aşkın sinema filmi için Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve  2011 yılında da Uluslararası Primo Levi Ödülü verildi. Ayrıca Cannes Film Festivali Jüri Ödülüne ve daha birçok ödüle de layık görülmüştür.

33.Uluslararası İstanbul Film Festivali‘nde Polonya sinemasından örneklerin de bulunduğu 200 film gösterilecek. Polonyalı yönetmenin filmi Wałęsa: Man Of Hope (2013), festivalin Ustalar kategorisi altında sinemaseverlerle buluşacak. Fakat ödülü, sağlık sorunlarından ötürü İstanbul’a gelemeyecek olan yönetmenin adına, yönetmenin Walesa: Man Of Hope / Walesa adlı filminin 12 Nisan Cumartesi günü yapılacak gösteriminden önce filmin başrol oyuncusu Robert Więckiewicz’e verilecek.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir