Söyleşi: Türk Öğrencinin Polonya İzlenimi

Partnerimiz StudyFun tarafından gerçekleştirilen bu güzel söyleşiyi sizler için Türkçeleştirdik.

Bize Biraz Kendinden bahset. Nerelisin ve Polonya’da hangi üniversiteye gidiyorsun ?

Ben Türkiye’liyim 21 yaşındayım ve Varşova Üniversitesinde bahar sömestırında okudum

Varşova ile ilgili ilk izlenimin nedir?

Varşova çok düzenli ve sessiz bir şehir. Varşovanın Polonyadaki en büyük şehir olması beni çok şaşırttı.

Neden Polonya’da okumayı seçtin?

Avrupa ülkelerini gezmek görmek istedim ve Polonya’nın tüm avrupa ülkelerine yakın olduğunu gördüm.

Türkiye’nin eğitim seviyesi ile Polonya’nın eğitim seviyesini nasıl karşılaştırırsın?

Erasmus öğrencisi olduğum için bunu karşılaştıramam. Polonya’da okurken eğitim hayatım Türkiye’deki eğitim hayatımdan daha kolaydı ama biliyorsunuz bu erasmus eğitimini…

Erasmus Partileri- En iyi hatıralar!

Bir sürü partilere gittim ve arkadaşlarımla çok eğlendim. Birçok unutamadağım anılarım var ama en unutamadıgım anım Varşova üniversitesindeki rektörlükte diğer erasmus öğrencileriyle tanışmamdı. Yaşadığım en güzel tecrübelerden biriydi.

Erasmus süresince en komik durumun nedir?

Zamanın çoğunluğunda arkadaşlarım sarhoştu ve partilerden sonra sürekli otobüslerde uyuyakalırlardı. Otobüste uyuyakaldıklarında başka partiden çıkan sarhoşlarla bir sürü garip durumlar yaşadık yada otobüs bileti kontrolü yapn görevlilerle. Her gece bir başkaydı.

Polonya’da gördüğün en güzel yer neresi?

Park Lazienki şimdiye kadar gördüğüm en güzel yerdi. Sincaplarla oynamaya bayılmıştım.

Gelecekte Polonya’ya tekrar gelmek ister misin?

Elbette! Geleceğim! Polonya bana çok şey ifade ediyor ve benim için artık ikinci bir memleket. Orada yaşayan birçok arkadaşımı çok özlüyorum.

Hayatında nasıl bir etki bıraktı?

Kendimden daha emin hissediyorum ve dünyaya bakış açımı değiştirdi. Artık ben dünya vatandaşıyım. Birçok Avrupa ülkesinde bulundum ve birçok yabancı arkadaş edindim ayrıca birçok kültür tanıdım. Artık ben büyüdüm.

Polonyayı okumak için bir yer olarak tavsiye edebilir misin?

Kesinlikle evet! Muhteşem bir tecrübeydi! Bir türk olarak hoş karşılandım ve herkes çok nazik davrandı.

Geleceğe yönelik planlar?

Üniversitedeki son yılımdayım ve bun yıldan sonra yüksek lisans için başka bir ülkeye gitmek istiyorum.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir