Yunus Emre Enstitüsü Varşova Türk Kültür Merkezi birkaç gün önce Başbakan yardımcısı Bülent Arınç‘ın katılımıyla resmi olarak açıldı.

Yunus Emre Enstitüsü’nün kısaca bahsetmek gerekirse 2009 yılında faaliyetlerine başladı. Açılışından bu zamanki olan döneme kadar yurtdışında 30’un üzerinde Kültür merkezi faaliyete geçirilmiş. Bu merkezlerde çeşitli konferanslar, seminerler, paneller ve en önemli faaliyetlerinden biri olan yabancılara Türkçe öğretimi yapılıyor.

Açılış kapsamında Varşova Büyükelçisi Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Henrika Moscicka Dendys, Ursynow Belediye Başkanı Piotr Guizal, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi ve Yunus Emre Enstitüsü Varşova Türk Kültür Merkezi Müdürü Öztürk Emiroğlu biraraya geldi ve resmi olarak Enstitünün  açılışını yaptılar.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç;  “Şehrin en güzel yerinde burayı açmak çok büyük mutluluk. Yunus Emre Enstitüsü’nün, başarılı faaliyetlere örnek olmasını arzu ediyorum” dedi.

Açılışın yapılmasının ardından Ursynow ilçesindeki Lajos Kossuth Lisesi’nde zorunlu Türkçe dersi okutulmasına ilişkin protokol, Belediye Başkanı Piotr Guizal ile Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Hayati Develi arasında imzalandı.

Fotograf : Tüm fotograflar Yunus Emre Enstitüsü Varşova’nın sosyal medya hesabından alınmıştır.