2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Oy Kullanma İşlemleri (Önemli)

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu sene bir ilk gerçekleşerek yurtdışında bulunan gurbetçiler, bulundukları ülkelerdeki Büyükelçilik’lerden oy kullanabilecek.

Daha önce sosyal medya sayfalarımızdan duyurduğumuz gibi oy kullanabilmek için öncelikle kişilerin bulundukları ülkelerde adres beyan etmesi gerekiyordu. Bu işlemde 9 Temmuz 2014 itibariyle sona erdi ve adres beyan etmeyen kişiler oy kullanamayacak.

Polonya’nın Varşova kentinde bulunan Büyükelçiliğimizden ilk tur oylama işlemleri 3 Ağustos 2014 günü saat 8:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşecektir. Seçimlerin ikinci tur olması halinde ise ikinci oylama 17 Ağustos 2014 günü aynı saatler aralğında yapılacak.

YSK tarafından dün yayınlanan genelge ile yurtdışı seçmen kütüğüne bağlı kişilerin oy kullanmak için randevu almaları gerektiği açıklandı. Oy verme günü iki zaman bölümüne bölünmüş olup isteyen kişiler ilk olarak 08:00 – 12:30 saatleri arasında ve ikinci zaman dilimi ise 12:30-17:00 olarak belirlenmiş. Ayrıca ysk.gov.tr  adresinde bulunan Seçsis Oy Verme Günü Belirleme Sistemi‘nden istenilen saat dilimini seçmek mümkündür.

Oy kullanabilmek için öncelikle randevu almak gerekiyor. Randevu alma işlemleri 21 Temmuz 2014 tarihinde Türkiye saatiyle 08:00 ile 25 Temmuz 2014 tarihinde Türkiye saatiyle 17:00 arasında yapılabilecek, gerektiğinde randevu saatlerinizi değiştirebiliyorsunuz.

Eğerki oy verme saat aralığını önceden seçmezseniz sistem tarafından oy verme saat aralığı otomatik olarak belirlenecektir. Yüksek Seçim kurulu ilgili kararında, belirlenen oy verme gününde oyunu kullanmayan yurtdışında kayıtlı seçmenlerin, sadece gümrük kapılarında kurulan sandıklarda oylarını verebilecekleri belirtilmiş. Gümrük kapılarında oy verme işlemleri 26 Temmuz – 10 Ağustos 2014 tarihleri arasında yapılabilecek. Oy kullanmaya gidecek kişilerin yanlarında nüfus cüzdanlarını veya pasaportlarını götürmeleri gerekiyor.

Güncelleme : Polonya’da oylama işlemleri 1 gün olacagından  oy kullanacak kişilerin önceden randevu almalarına gerek yoktur. 26 Temmuz 2014 günü YSK’nın sitesinden oy verme saat aralığını öğrenebilirsiniz.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir