Black Friday Avrupa’da da Yaygınlaşıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran gününden sonra gelen ilk cuma günü “Black Friday” olarak adlandırılıyor. Bu gün içerisinde mağazalar çok erken açılmakla birlikte çokta geç kapanırlar ve beklenmedik bir şekilde indirimli satış yaparlar. Geçen zaman içerisinde sadece fiziksel mağazalarda değil online satış yapan birçok şirket o gün içerisinde indirimli satışlar yapar. Özellikle eticaretin gelişmesiyle bu günlere özel indirimlerden ABD dışında yaşayan pek çok kimsede yararlanmaya başladı.

Her ne kadar “Black Friday” Amerika’ya özgü olarak başlamışsa da zaman içerisinde Avrupa’da önem kazanmış ve şirketler o güne özel olarak indirimli satışlar yapmaya başlamıştır.

Avrupa’da bu yönde ilk eğilim 2010 yılında İngiltere’de Amazon’un öncülüğünde başladı. Amazon’la birlikte geçen zaman içerisinde birçok perakendeci bu akıma ayak uydurdu. Fakat bugünlere özel yapılan indirimlerde tatsız olaylarda yaşanıyor. Mesela İngiltere’nin Londra şehrinde “kara cuma” indirimlerinde birçok alışveriş merkezi polis desteği istedi ve istenmeyen olayların yaşanmasıyla birçok kişide gözaltına alındı.

amazon_blackfriday

Polonya’da ise aldıgım duyumlardan birkaç yerde kara cuma indirimlerinin görüldüğü şeklindeydi. Bu indirim gününü kaçırmış olabilirsiniz fakat yakın bir zamanda Christmas’a özel indirim günleri başlayacak o yüzden fazla üzülmeye gerek yok.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir