2014 yılında Polonya’daki sınır Ötesi e-ticaret yüzde 45 Büyüdü

2014 yılında Polonya’daki sınır ötesi e-ticaret sektöründe yüzde 45’lik bir büyüme gerçekleşti.

Bu büyüme oranı ile Polonya, Çek Cumhuriyeti’nin ardından ikinci sırada yer alırken Yunanistan, Romanya ve Macaristan gibi ülkeler 2014 yılında sınır ötesi e-ticarette fazla bir büyüme yakalayamadı.

Eğer getiri maliyetleri ücretsiz ise Polonyalı tüketiciler yurtdışından daha fazla alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Polonya E-Ticaret Sektörü 2014 yılında 7 Milyar Dolar Değerinde

PayPal İş Geliştirme Başkanı Ganna Yevtushenko, Aralık 2014’de düzenlenen Magento Polonya toplantısında yaptığı sunumda Polonya E-Ticaret sektörünün 2014 yılındaki değerinin 7 milyar dolar (€5.64bn) oldugunu belirtti. Ayrıca Money.pl ve Interaktywnie.com tarafından Kasım ayında yapılan analizlerde 2014 Polonya e-ticaret sektörünün değeri €6.94bn olarak tahmin edilmişti.

Sunum sırasında Yevtushenko, sınır ötesi e-ticaretle ilgili olarak küresel rakamlardan da bahsetti. 2014 yılında küresel sınır ötesi e-ticaretin 105 milyar dolar oldugunu ve 2018 yılına kadar  307 milyar dolar seviyesine çıkabileceğini belirtti. Buradan da yola çıkarak Polonya pazarının büyüme potansiyelinin hala çok fazla oldugunu belirtti.

crossborder_poland

Polonya sınır ötesi e-ticaret sektörü hali hazırda Romanya, Yunanistan ve Macaristan’dan daha hızlı büyüyen bir pazar konumunda ve 2014 yılında yüzde 45’lik (PayPay verilerine göre) bir büyüme kaydetti.

Ücretsiz Kargo Çok Önemli Bir Faktör

Sınır ötesi e-ticarette başta Polonyalı tüketiciler olmak üzere genel manada çoğu tüketicinin en çok önem verdikleri konunun başında nakliyenin ücretsiz olması geliyor. Polonyalı tüketicilerin yüzde 83’ü nakliyatın ücretsiz olması takdirde yurtdışından daha fazla online alışveriş yapabileceğini belirtiyor.

freereturns_poland

Ayrıca sınır ötesi alışveriş yapanların yüzde 50’ye yakını nakliyatın ücretsiz olmasının, kendilerini yurtdışından daha sık alışveriş yapmaya teşvik edeceğini vurguluyor.

 

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir