Polonya Uçak Teknolojisinde Büyüyor

Polonya’nın Lublin kentinde bulunan, Lublin Teknoloji Üniversitesi geliştirdiği ürünleri ve bilgi bankasını sektörde bulunan firmalarla da paylaşıyor. Bu çalışmalar sayesinde üniversite şu an havacılık devi Airbus’la ortak projeler üretiyor.

Akıllı, dayanıklı ve çok hafif. Uçak yapımında kullanılan malzemeler gelecekte nasıl üretilecek? Bu sorunun cevabına Polonya’nın güneyinde yer alan Lublin Teknoloji Üniversitesi yanıt arıyor.

Bu eğitim kurumu, yakın bir zamana kadar havacılık araştırmalarında altyapı eksikliği yaşamış. Ancak bilim adamlarına göre şu anda kullandıkları üç boyutlu yazıcılar, ısıya duyarlı kamera ve sıcak odalar bu araştırmalarda bir devrim yapmış.

Marcin Knec, Makine Mühendisi, Lublin Teknoloji Üniversitesi: ‘Bu araştırmalar sonucu elde edilen veriler, ürünlerini geliştirmek için uçak endüstrisinde yer alan firmalarla paylaşılıyor. Araştırmalarımız sonucu elde edilen bilgiler ürün geliştiriminde zaman kaybını önlüyor. Böylece yeni uçaklar kısa bir zamanda üretiliyor ve maliyet azalıyor. Bu sayede yolcular daha ucuza uçabilecekler.’

BU ARAŞTIRMA VE TESTLERDE HANGİ ALETLER, NASIL KULLANILIYOR?

Bilim adamları bir Avrupa araştırma projesinde kullandıkları özel bilgisayar sistemleri sayesinde aygıtların iç yapısını daha iyi kavrıyor. Yeni geliştirilen ve havacılık sektöründe kullanılan bu özel malzemeler üzerinde sıvı akışı ve titreşim testleri yapılıyor.

Jerzy Podgorski, İnşaat Mühendisi, Lublin Teknoloji Üniversitesi: ‘Bu bilgisayar simulasyonu sayesinde yapılması çok zor modeller üretebiliyoruz. Ayrıca bu modellerin farklı hava şartlarına tepkilerini dahi ölçebiliyoruz. Bu çok ucuz ve hızlı bir yöntem. Bilgisayar modelleme sistemleri uçak mühendisliğinin geleceğine yön veriyor. Bu teknoloji sayesinde daha karmaşık, daha güvenli ve daha iyi malzemelerden uçak üretebiliyoruz.’

Yapılan birçok mekanik testin ardından uçak yapımı için aluminyum, karbon ve fiberglastan üretilen daha hafif ve sağlam malzemeler geliştirildi.

Lublin Teknoloji Üniversitesi
Lublin Teknoloji Üniversitesi

Barbara Surowska, Endüstri Mühendisi, Lublin Teknoloji Üniversitesi: ‘Bu ürünler uçakların temel yapılarını sağlamlaştırmak için üretiliyor. Genelde uçakların içindeki metal malzemelerin yerine kullanılıyor. Daha hafif ve dayanıklılar.’

Polonyalı bilim adamlarına göre araştırma laboratuvarlarlarında elde edilen bilgiler sayesinde bu üniversite Doğu Avrupa’daki teknoloji ile ilgili gelişmelere öncülük ediyor. Elde ettikleri sonuç gerçekten de inanılmaz.

Jolanta Sadowska, Fizikçi, Lublin Teknoloji Üniversitesi: ‘Çalışmalarımız iki kitap, 16 makale, 70 dergi ve 24 farklı uluslararası gazetede yayımlandı.’

Tomasz Sadowski, Makine ve İnşaat Mühendisi, Lublin Teknoloji Üniversitesi: ‘Önce ham madde satın alıyor, daha sonra da çalışanlarımız arasında iş bölümü yapıyoruz. Doktora öğrencilerine ve profesörlere farklı bir çalışma ortamı sunuyoruz. Bu sayede uçak yapımı endüstrisindeki firmalarla daha iyi bir etkileşim içerisinde oluyoruz.’

Bütün bu araştırmalar sonuç verdi. Şimdi üniversite, sektördeki dev şirket Airbus’la ve küçük ve orta ölçekli bazı yerel firmalarla ortak bir çalışma yürütüyor.

Kaynak: Euronews

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir