Polonya’daki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine katılan iki farklı Aday

Polonya’da Cumhurbaşkanı seçimlerine 4 ay gibi kısa bir süre kalmışken, Cumhurbaşkanlığı adaylarıda yavaş yavaş açıklanıyor.

fft18_mf6590684 Açıklananlardan iki tanesi özellikle çok konuşulanlar arasında. İlk olarak ülkenin sol partisi        SLD’den aday olan Magdalena Ogorek, güzelliğiyle ülkenin ve dış basının ilgi odağı oldu.

 Güzelliğiyle ülke gündeminde epey bir yer edinen 35 yaşındaki Cumhurbaşkanı adayı        Magdalena Ogorek, tarih bölümünden doktorasını yapmış ve birçokta kitap yazmış. Bunların    yanında daha önce televizyon spikerliği ve dizi oyunculuğu da yapmış.

 Liberal demokrat bir parti olan SLD’nin Ogorek’i Cumhurbaşkanı adayı olarak göstermesi,  birçok kesim tarafından ilk önce “şaka” olarak algılanmış. Fakat daha sonrasında Ogorek’in  adaylık konusunda ciddi oldugu anlaşılmış.

 Birçok kesim ise SLD’nin Ogorek’i sırf  güzelliğinden ötürü Cumhurbaşkanı adayı olarak  göstermesinin arkasında biraz daha fazla oy  alma hesaplarının oldugunu düşünüyor.

Polonya’nın ilk trans milletvekili olan Anna Grodzka, Cumhurbaşkanı adaylığını açıkladı

İkinci olarak en çok konuşulan ise ülkenin ilk trans milletvekili olan Anna Grodzka, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday olacağını açıkladı. Psikoloji mezunu olan Anna Grodzka, siyasete girmeden önce film yapımcılığı ve yayıncılık yapıyordu.

510

Muhafazakâr Katolik ülkede tans bireylere yönelik hoşgörünün artmasında önemli bir rol oynayan 60 yaşındaki yapımcı, Yeşiller tarafından destekleniyor.

Her nekadar SLD’nin Ogorek’i ve Yeşiller tarafından desteklenen Grodzka’nın Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde aday olarak gösterilsede halen görevde olan Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski’nin kazanmasına nerdeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir