mBank, Orange ile Anlaşarak NFC Mobil Ödeme Sistemini Duyurdu

Polonya’da faaliyet gösteren bankalardan biri olan mBank, ülkedeki popüler GSM servislerinden biri olan Orange ile anlaşarak NFC Mobil ödeme servisini duyurdu.

mBank, NFC Mobil ödeme servisi için Orange Finance ile anlaştı. Bundan böyle yeni tanıtılan servisi mBank ve Orange Finance müşterileri kullanabilecek. Ek olarak, mBank NFC destekli kartları-çıkartmalarıda verileceği belirtildi.

Yeni servisi ilk olarak Android kullanıcıları kullanabilecek. Tabiki ilk önce kullanıcıların ellerindeki cihazların NFC’yi destekleyip-desteklemediğini öğrenmesi gerekiyor. Daha sonra mBank’ın Android uygulamasına sahipseniz ilk önce güncellemeniz gerekecek veya uygulamaya sahip olmayan kişilerin uygulamayı Google Play Market’ten indirmesi gerekecek.

Daha sonrasında PaySIM MasterCard ödeme kartınızı bankadan sipariş edip almanız gerekecek. PaySIM MasterCard kartını ücretsiz olarak alabiliyorsunuz.

mBank tarafından sunulan SIM merkezli NFC ödeme sisteminde, sahip oldugunuz sanal banka kartı Orange hattınıza tahsil edilir ve telefonunuzu bir ödeme aracı olarak kullanabilirsiniz.

mbank-mobile-1

 

Temassız ödeme sistemi süreci(kart ve aktivasyon) doğrudan mobil uygulama üzerinde gerçekleşir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi cihazınızın ilk olarak NFC’yi desteklemesi gerekiyor. İkinci olarak Orange ve mBank tarafından verilmiş NFC SIM kartınızın olması gerekiyor.

NFC nedir ?

NFC (Yakın Alan İletişimi) iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır.

NFC’yi, temassız ödeme olarak ele aldığımızda şuan için Polonya’da, Türkiye’de ve dünyanın geri kalanında gittikçe kullanımının arttığını görüyoruz. Özellikle NFC’nin mobil cihazlarla birleşimiyle birlikte daha ileri bir noktaya gittiğini ve mobil ödemenin de geleceğini tanımladığını görüyoruz.

orangefinanse-mobile-1

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir