Polonya’nın Komünizm Döneminden 10 Şaşırtıcı Fotoğraf

1952-1982 yılları arasında SSCB’ye bağlı olan Polonya’nın, o zamanlardaki adı Polonya Halk Cumhuriyeti olarak geçiyordu. O zamanlarda yaşayan insanlar bu sistemin zararlarını ve zorluklarını yaşamlarındaki her alanda yüksek bir şekilde hissediyorlardı.

Sosyal haklardan, sansürlerden, istihbarat devlet yapısının olumsuzlukları gibi birçok alanda kısıtlama ve zorluklardan ötürü zor bir hayat yaşanıyordu. Fakat bunlara rağmen Chris Niedenthal adındaki Polonyalı bir fotografçı o dönemin zorluklarını gösteren fotoğraf karelerine kaydetmeyi başarmış.

1- Darbeden Sonraki İlk Gün

polonya_komunizm1
Aralık 1981’te yapılan darbeden sonraki ilk gün

2- Domuz alabilmek için Gıda Karnesi gerekiyordu

polonya_komunizm2
1982 yılından bir görüntü

3-Votka karneleri bittiğinde ev yapımı Damıtılmış içkiler üretiliyordu

1979 yılından zor bir iş gününün ardından asfalt işçisi4- Ürün çeşitliliği çok kısıtlı olan dükkanlar

wwa_sklep_miesny_lata_80
1982 yılındaki bir kasaptan görüntü

5- Dini ritüeller, Polonya halkının kenetlenmesine yardımcı oldu

Ağustos 1977’de yapılan Hac’dan bir görüntü

6- Her gün ve bayramlarda sazan balığı

linkbajt_niedenthal_9
Noel arifesinde sazan balığına bakan bir kız
7- Kentsel bozukluklar yüksek seviyedeydi

wroclaw_zniszczenia_1982
1982 yılında Wroclaw’dan yaz ayından bir görüntü

8- Propaganda Girişimleri

karlino_1981
1980 yılında petrol aranırken yangın çıktı. Bunun insanların dikkatini, Dayanışma (Solidarity) etkinliklerinden başka yöne çekmek için yapıldığı düşünülüyordu

9- Elektrikçi Lech Wałęsa’nın Ulusal Lidere Dönüşmesi

the_kiss_1980
Lech Wałęsa yeni kurulmuş olan Dayanışma ticaret sendikasının başına geçmeden önce, kayınvalidesinin yanında eşi Danuta’ya veda ediyor

10- İnsanların normalden daha fazla çalıştırılması

vistula_krakow_03-1982
Krakow’daki Vistula Giyim fabrikasından bir görüntü(1982)Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir