Polonya’daki seyahatlerinizde kalacak yer bulmada yeni alternatif: Airbnb

airbnb_horizontal_lockup_print-e1425284432535-700x374Gideceğiniz şehirlerde veya ülkelerde otel dışında yeni nesil konaklama şekli olan Airbnb ile insanlar, kendi evlerini yada boş odalarını başkalarına kiralayabiliyor. Özellikle seyahatlerinizde bu sayede kısa süreli ev yada kalacak bir odayı hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Özellikle bu yeni nesil konaklama sisteminin alternatif ve ekonomik olması yanında yerel kültüre yakınlaşmak adına da iyi bir fırsat diyebiliriz. Her şehirde yada ülkede aynı tarzda dekore edilmiş oteller yerine, oranın yerel kültürü ile döşenmiş bir evde konaklamak daha çekici geliyor. Ayrıca bir ev ortamında kalmanın bir otel odasına kalmaya oranla daha pozitif bir etkisi bulunuyor.Screen Shot 2015-07-27 at 01.07.04

Airbnb Nasıl Kullanılıyor?

Öncelikli olarak airbnb.com sitesine gidiyorsunuz. Bulduğunuz daireyi yada odayı kiralama içinse her platformda olduğu gibi öncelikle üye olmanız gerekiyor. Üye olurken daha hızlı işlemler için Facebook yada Google Plus hesabınızla kayıt olabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra da tekrardan ana sayfaya dönüp daha önce seçtiğiniz yerin kiralama işlemlerine devam edebilirsiniz. Tabi kayıt olmadan da inceleyebiliyorsunuz.

Airbnb’de Dikkat Edilecek Hususlar

Airbnb ve bu tarz paylaşım ekonomisi platformlarında her zaman en önemli kural dürüstlük olmuştur. İster ev kiralayan veya kiracı olan konumda da yer alsanız karşılıklı güvene dayalı bu sistemde güvenilirliği sarsmamak gerekir.

Öncelikle ev kiralayacak kişilerin normal bir zamanda otel odası tutma işlemleri misali dikkatli seçmeleri gerekiyor. Site içerisinde yer alan filtrelemeler sayesinde oda tipini, fiyat aralıklarını, yatak odası sayısını, banyo sayısını, yatak sayısını, mekan türü, olanaklar ve ev sahibinin dili gibi birçok konuda farklı seçenekler bulabiliyorsunuz.

Platformda ev kiralama dışında evin bir odasını da kiralaya biliyorsunuz. Özellikle tek kişiyseniz bu çok daha uygun bir seçenek gibi gözüküyor.  Evi yada odayı kiralarken belkide en fazla dikkat edilmesi nokta ev sahibinin referanslı bir kişi olması ve önceki kiralayan kişilerin yaptıkları yorumlardır. Bunlardan yola çıkarak iyi bir ev sahibi bulabilirsiniz. Artı aklınızdaki birçok soruyu da evi yada odayı kiralamadan önce ev sahibine sorabiliyorsunuz.

Screen Shot 2015-07-27 at 01.40.12

Polonya’da yaşayan kişiler yaz aylarında uzun bir süre Türkiye’ye tatile gidiyorlar. Bu kapsamda yaz aylarında evlerini kiralayabilirler. Evinizi kiralarken de dürüst bir şekilde ev hakkındaki tüm detayları yazmanız gerekiyor. Bu sayede evinizi kiraladığınız kişiler daha sonra sizler hakkında olumlu yorum yaparlar ve platform üzerinde daha fazla kişi size başvurabilir.

Airbnb Güvenli mi?

Bu tarz platformlar elbette güvenli fakat her türlü ihtimale karşı sizler yinede önleminizi alın. Öncelikli olarak evi kiraladığınız kişilerin önceki referanslarına ve aldıkları yorumlara bakınız. Daha sonrasında evi kiralamadan önce ev kurallarını, neleri kullanıp-kullanamayacağınızı ve yayınlanan her türlü bilgiye en ince ayrıntısına kadar okuyunuz. Sonrasında özellikle ödemelerinizi ve mesajlaşmalarınızı Airbnb üzerinden yapınız. Çünkü platform dışından bu işlemleri yapıp kandırıldığınız takdirde hiçbir hak iddia edemeyebilirsiniz. Ve ek olarak ev sahibinizle mutlaka konuşun. Bunları yaparken güvenmediğiniz durumlar karşısında site yetkilileriyle iletişime mutlaka geçin.

Airbnb’de Ödeme Yöntemleri

Ödemelerinizi mutlaka site üzerinden yapılması gerekiyor. Ödemenin tamamını evi yada odayı kiralarken yapıyorsunuz ve daha sonrasında ev sahibine herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz. Ödeme yaptıktan sonra ev sahibi 24 saat içinde müsaitliğini belirtiyor ve ödeme kredi kartınızdan çekiliyor.

Ödemelerinizi ise kişisel profilinizde daha önce tanımladığınız kredi kartınız veya banka kartınız ile yapabilirsiniz. Bunun haricinde Paypal’de kullanabiliyorsunuz.

Platformu Polonya’da kullanmış kişiler deneyimlerini aktarırsa herkes açısından yararlı olacaktır.
Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir