Polonya, Türkiye’den T129 ATAK Helikopteri ve İHA satın alacak

TUSAŞ, Polonyalı firmalar WCBKT, WZL1, ITWL VE MESKO ile mutabakat muhtırası imzaladı. İmzalanan anlaşmaya göre, TUSAŞ TAİ ile birlikte ürettikleri Atak helikopteri ve İHA’ları bu dört şirkete satacak.

5–8 Mayıs 2015 tarihleri arasında 12’nci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF 2015) düzenlenmiş ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) ile MESKO SA firması arasında, Polonya Taarruz Helikopter Programı kapsamında mutabakat muhtırası imzalanmıştı. Böylece TUSAŞ, T129 ATAK Helikopteri ile bu tedarik programına katılım sağladı.

Üçüncü olarak ise 01-04 Eylül 2015 tarihleri arasında da Kielce’de, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Milli Katılımı koordinasyonu çerçevesinde gerçekleştirilen MSPO Fuarı’nda T129 ATAK Helikopteri statik alanda sergileniyor. Ve gerçekleşen fuardan iyi haberler geldi.

TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ile Polonya’da faaliyet gösteren WCBKT, WZL1, ITWL ve MESKO firmaları arasında Polonya Hava Kuvvetleri’nin “Taarruz Helikopteri Tedarik Programı (KRUK)” kapsamında gerçekleştirilecek işbirliği amacıyla bir Mutabakat Muhtırası imzalandı. İmzalanan anlaşmaya göre Polonya, Türkiye’den Atak helikopterinin yanı sıra İHA’da satın alacak.

TUSAŞ standında gerçekleştirilen imza törenine T.C. Polonya Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan başta olmak üzere, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ile Polonya ve Türkiye’den üst düzey yetkililer, savunma ve havacılık sanayi firma temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir