TUSAŞ’dan sonra ASELSAN’da Polonya ile Savunma İşbirliğini Geliştiriyor

oY7lyb

01-04 Eylül 2015 tarihleri arasında da Kielce’de gerçekleştirilen MSPO 2015 Savunma Sanayi Fuarı’nda TUSAŞın ardından Ankaralı savunma devi ASELSAN, Polonya’nın tank modernizasyonu için önemli işbirliği adımları attı.

Geçen hafta itibariyle TUSAŞ ile Polonya’da faaliyet gösteren WCBKT, WZL1, ITWL ve MESKO firmaları arasında Polonya Hava Kuvvetleri’nin “Taarruz Helikopteri Tedarik Programı (KRUK)” kapsamında gerçekleştirilecek işbirliği amacıyla bir Mutabakat Muhtırası imzalanmıştı. İmzalanan anlaşmaya göre Polonya, Türkiye’den Atak helikopterinin yanı sıra İHA’da satın alacaktı.

Kielce’de gerçekleştirilen fuara katılan diğer bir devde ASELSAN idi. ASELSAN, başta Füze Fırlatma Sistemi olmak üzere Haberleşme Sistemleri, Elektro Optik Sistemler, Aviyonik Sistemler, Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri ile Radar ve Elektronik Harp Sistemleri alanlarında sistem ve ürünlerini sergiledi.

Bunun yanında Polonya’nın yerel savunma sanayi firmaları ile kalıcı işbirliği modeli oluşturulmasına yönelik fuar sırasında bir konferansa da ev sahipliği yaptı. ASELSAN, Polonya’nın kamu savunma sanayi firmalarını tek çatı altında birleştiren PGZ (Polish Armament Group) ile işbirliğinin başlatılması hususunda da üst düzey görüşmelerde bulundu.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir