Polonya’da online ödeme pazarı ne durumda? [Dosya]

OnlinePayment

E-ticaretin gittikçe yaygınlaşmasıyla birlikte buna parelel olarakta gelişen yan sektörlerden biride şüphesiz online ödeme sistemleridir. E-ticaret sektörünün hayati gereçlerinden biri olan online ödeme sistemleri, tüketicinin e-ticaret şirketlerine güvenini doğrudan etkileyen etkenlerin başında geliyor.

Polonya’da online ödeme sistemlerine baktığımızda 1 yıl önce pazara giren, Polish Payment Standard’ını oluşturmak için 2014 yılında altyapı çalışmalarına başlanılan ve 2015 yılında faaliyete geçen mobil ödeme sistemi Blik’i görüyoruz. Ve 5 ay gibi kısa bir sürede 700 bin kullanıcıya ulaşmasıyla birlikte tüm dikkatleri üzerinde çekti diyebilirim.

Polonya’da hizmet veren online ödeme sistemleri e-ticaretten sosyal oyuna kadar birçok farklı sektörde bulunuyor. Polonya’daki ödeme sistemi sunan i şirket ve verdikleri hizmetlerini genel hatlarıyla birlikte yazdık.

PayU

PAYU-225x59Polonya’daki e-ticaret pazarının lideri olan Allegro’nun ana şirketi olan Naspers Group’a bağlı olan payU, ülkede online ödeme pazarının lideri konumunda yer alıyor.

Ülkede faaliyet gösteren neredeyse tüm bankalarla ortaklığı bulunan payU’yu online mağazaların yüzde 80’inden fazlası kullanıyor. Özellikle bunlar arasında Allegro’nun ve sahip olduğu yan şirketlerin hepsinde kullanılıyor olması kendisi açısından en büyük artı diyebilirim. Şuan için 4 kıta 16 ülkede operasyonlarını sürdüren payU, dünya üzerinde 1400’ün üzerinde çalışana sahip konumda yer alıyor.

Blik

blikPolish Payment Standard’ını oluşturmak için 2014 yılında altyapı çalışmalarına başlanılan ve 2015 yılında faaliyete geçen mobil ödeme sistemi Blik, kuruluşundan geçen 5 ay içerisinde 700 bin kayıtlı kullanıcıya ulaştı.

Yeni mobil ödeme çözümü Blik’in katılımcı bankaları arasında Alior Bank, Bank Millennium, Bank Azchodni WBK, mBank, ING Bank ve  PKO Bank Polski bulunuyordu.

Polonya’da bu ödeme alt yapısını kullananlar fiziksel ve online mağazalarda ödeme yapma, ATM’den nakit çekme ve P2P transferlerini göndermeleri mobil cihazlar üzerinden yapabiliyorlar. Şuan için Polonya içerisinde bu ödeme altyapısını kullananlar arasında Sephora, Venezia, Intermarche, Stokrotka, North Fish, Multikino ve Lux Med gibi 50’e yakın şirket bulunuyor. Ayrıca Answear.com gibi daha önce anlaşmaya varılmış online mağazalarda da kullanabiliyorsunuz.

PayPal

paypalKüresel bilinirligi en yüksek olan sirketlerden olan PayPal, tüm dünyada olduğu gibi Polonya’da da popüler bir konuma sahip. Yanlış bilmiyorsam 2010 yılında Polonya pazarına giriş yapmışlardı. Polonya’nın pari birimi zl ile hizmet veren PayPal’ın 1 milyonun üzerinde Polonyalı müşterisi bulunuyor. PayPal online cüzdan olduğu kadar mobil bir cüzdan da sahiptir. PayPal’ın öne çıktığı konulardan biri e-ticaret şirketlerine hızlı entegre edilebiliyor olması.

  • Kartlarınızı kaydedebildiğiniz online ve mobil bir cüzdandır.
  • Buyer & Seller Protection diye bilinen alıcı ve satıcı koruma programı mevcuttur.
  • Standart tarife % 2,9 komisyon ve 0,80 PLN’lik işlem ücretinden oluşmaktadır.

DotPay

dotpayDotPay servisi online para transfer hizmeti veren DotPay S.A.’ya aittir. 2001 yılından bu yana pazarda yer alan şirket 2008 yılına kadar AllPay adı altında hizmet vermiştir. Polonya pazarında lider ödeme sistemleri arasında yer alan DotPay, Polonya dışında da bazı Avrupa ülkelerinde de hizmet vermektedir.

Polonya’da 21 farklı banka ile anlaşması bulunan şirket, Visa, Visa Electron, MasterCard, Diners Club, JCB, American Express’i kabul etmektedir. Para transferi konusunda PayPal ve Blik dahil birçok platformu destekliyor. Nakit ödeme konusunda da ülkede Poczta Polska ve Zabka gibi yerlerle anlaşarak kullanıcılara büyük kolaylık getirmiştir.

Shoper

pshoperduzePolonya merkezli e-ticaret platformu sistemi geliştiren  Shoper, online dükkan sahipleri için bu yılın ortalarında Shoper Payments’ı duyurmuştu.

Bu ödeme sistemini kullanan şirketler ilk üç aylık dönemde yüzde 1 komisyon ücreti ödeyecekler. Üç aydan sonra ise yüzde 1.69 komisyon ücreti ödeyecekler. Shoper yazılımını ilk kez kullanacak şirketlerden ise bu ödeme sistemini kullanmaları takdirde ilk üç ay herhangi bir komisyon alınmayacak.

Altyapının güvenliği The National Paying Blue Media tarafından sağlanırken, mobil ödeme konusunda da tam destekleri bulunuyor.

Przelewy24

przelewy242004 yılından bu yana faaliyet gösteren Przelewy24, Poznan merkezli DialCom24’a ait bir şirket olarak faaliyetlerine devam ediyor. Platform 25 farklı banka ile anlaşmış olup banka transferi, kredi kartı ve nakit ödeme metodlarını destekliyor.

Şuan için 35 binin üzerinde müşterisi bulunuyor. Müşterileri arasında Multikino, nazwa.pl, Leroy Merlin, ITAKA gibi büyük ve orta dereceli şirketler bulunuyor.

Şuan için Polonya’daki online ödeme pazarıyla ilgili olarak 6 şirketi genel olarak aldık. Çünkü yukarıdakilerin dışında popüler başka ödeme sistemleri ve buradaki bankaların, GSM şirketlerinin kendilerine ait online ödeme sistemleri de bulunuyor. İlerleyen zamanlarda bu konuyla ilgili olarak daha detaylı analizleri yazmaya çalışacağız.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir