Polonya’da evlilik ve gerekli belgeler

Konuk yazarımız  Meric Ostrowska, Merojikpoland adlı bloğunda Polonya’da evlilik ve diğer konularda yazılar yazıyor.

Merhaba arkadaşlar

Eğer bir polonyalıya aşık olduysanız doğru yerdesiniz 🙂 Bu yazıda Polonya da evlenebilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere ihtiyaç duyacağınızı anlatacağım.

1. Sahip olmanız gereken belgeler

    Evlendirme Ehliyet Belgesi (Bekar oldugunuza dair)

    Uluslararası Dogum Kağıt Örneği

    Nüfus Kagit Ornegi

Evlendirme Ehliyet Belgesinin 3 ay geçerlilik süresi var. 3 belgenin de alınması son derece kolay. Fakat evlendirme ehliyet belgesi için mutlaka evleneceğiniz kişiyle birlikte gitmeniz lazım. Evleneceğiniz kişinin pasaportuna ihtiyaç duyuyorlar. Belgeleri Türkiye den alacaksanız yapmanız gereken bir diğer işlem belgelerinizin yurt dışında da geçerliliği olması için apostil ettirmek. Apostil işlemini valilik veya kaymakamlıktan kısa sürede yaptırabilirsiniz.

NOT: Belgelerinizi apostil ettirmeniz çeviri istenmeyeceği anlamına gelmiyor. Polonya da başvurduğunuz şehir hatta memuruna göre değişebilir. Fakat gerekli olması halinde apostil edilmiş belgenin çevirisini çok daha ucuza yaptırabilirsiniz.

Belgenizin süresi geçerse veya bu belgelere yurt dışında ihtiyaç duyarsanız tek çareniz Varşova daki Türk Konsolosluğu’na  gidip bu belgeleri almak .12 ye kadar başvurduğunuz takdirde akşamüstü belgelerinizi teslim ediyorlar.(Ben 70 zl ödedim belgeler için. Değişeceğini sanmam fakat siz gitmeden yine de bir sorun)

warsaw

Belgelerinizi aldıktan sonra yapmanız gereken evlenmek istediğiniz şehrin sivil kayıt ofisine gitmek. (Bizdeki nüfus müdürlüğü gibi) Buradan belgelerinizle birlikte nikah gününüzü seçeceksiniz nikahın nerede kıyılacağını vs detayları belirleyeceksiniz. Bir takım formalite sorular sorulacak (örneğin aranızda akrabalık var mı-ortak çocuğunuz var mı gibi).

Unutmamanız gereken eğer eşlerden birinin lehçesi yetersiz ise yasal olarak yanınızda yeminli tercüman olmalı. Tercüme ana dilinizde olmak zorunda değil.İngilizce biliyorsanız İngilizce, almanca biliyorsanız Lehçe – Almanca çevirecek tercüman bulabilirsiniz. Hem daha ekonomik hem de bulması daha kolay. Türkçe lehçe çevirmen sayısı az olduğundan fiyatlar da daha yüksek. Bir diğer önemli konu nikah için başvuru yaparken tercümanla geldiyseniz yine yasal olarak nikahta da yeminli tercümanınız olmalı. Başvuruyu tercümanla yaptığınız sisteme işleniyor ve tercümanınızın da kağıtta imzası oluyor. Ayrıca nikah başvurusu yaptığınız şehirden Polonya’nın herhangi bir yerindeki şehirde evlenmek üzere de başvuru yapabilirsiniz. Fakat yapacağınız ödemeyi o şehre gidip yapmanız lazım. Başvuru süresi  çevirmenle yaklaşık yarım saat çevirmensiz 20 dakika gibi sürecektir. Başvurunuz tamamlandıktan sonra yapmanız gereken nikah günün beklemek. Belgelerin hepsi memurlarda kalacağı için yanınızda sadece pasaportunuzu götürmeniz yeterli. Türkiye deki kimliğinizin burada hiçbir geçerliliği yok. Evliliğiniz gerçekleştikten sonra Türkiye ye evlendiğinizi bildirmeniz lazım. Bunun için de  konsolosluğa giderek evlilik tesçil işlemi yaptırmanız lazım. 2 hafta içerisinde işleminizi gerçekleştiriyorlar. Pasaport ve kimlik değişikliklerini de tesçil işleminiz bittikten sonra yapabiliyorsunuz.

11742856_1589762321290810_1842726860985080039_n

Polonya’da evlilik yapmayı düşünüyorsanız bir ay süresi olan bir vizeyle bu işlemi bitirmek neredeyse imkansız. Nikah başvurusunu yaptıktan sonra zaten en yakın bir ay sonrasına tarih alabiliyorsunuz. O da nikah için uygun gün var ise evlendiğinizde de otomatikman Polonya’da kalmaya hak kazanmıyorsunuz bir de oturum iznine başvurmanız gerekecek. Bu nedenle Polonya’da bu işlemleri yapmak için yeterli zamanınız olduğuna emin olun.

Umarım bu yazı bilgilendirici olmuş en azından aklınızda bir fikir oluşturmuştur.

One Comment on “Polonya’da evlilik ve gerekli belgeler”

  1. Eşiniz eğer soyadını değiştirdiyse, nikahtan kısa süre sonra pasaportunu ücretsiz değiştirebiliyor. Daha sonra değiştirilirse, yeni fotoğraflar, yeni harç vs.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir