Birkaç yıl önce Polonya’ya gelen kişilerin duyduğu popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan Gadu Gadu (GG) büyük rakipleri karşısında geçen zaman içerisinde global rakiplerle baş edemedi ve eski popülerliğini kaybetmişti. Fakat son haberlerle birlikte uygulamanın henüz bitmediği görülüyor.

xevininvestments-655

Varşova merkezli Venture Capital şirketi olan Xevin Investments  tarafından satın alındı. Satın alma bedeli açıklanmazken platformun Xevin tarafından geliştirilmeye devam edeceği ve yeni iş modelleri üzerinde çalışacakları belirtiliyor.

Mesajlaşmaya ve birçok arkadaşlık sitesiyle olan anlaşmalarıyla arkadaş bulmaya da yarayan Gadu Gadu, aslında ICQ programının Polonya versiyonudur. Aynen ICQ’da olduğu gibi ‘numara’ sistemleri vardır. Her üyenin bir hesap numarası vardır ve kullanıcılar bu numaralar ile yeni kişi ekleme yapabilir.

Gadu Gadu şuan için web başta olmak üzere mobil tarafta Anroid, iOS ve Windows Phone’u, işletim sistemi tarafında OS X, Windows ve Linux’u destekliyor.

Megapanel / PBI’nin Eylül ayı verilerine göre GG, 711 milyon sayfa görüntülenmesi kaydetti. Eylül ayında toplamdaki kullancı sayısı ölçüldüğünde 2.9 milyon olduğu belirtilmiş.