TKDK ile Polonya Ödeme Ajansı arasında işbirliği protokolü imzalandı

Polonya ile Türkiye arasındaki kurumsal işbirlikler devam ediyor. Kurumsal işbirliklerden önce geçen aylarda savunma alanında önemli işbirliklerine gidilmişti. En son ise geçen ay KOSGEB ile Polonya Muadil Kurumu Polonya İşletme Geliştirme Ajansı (PARP) arasında Türk ve Polonyalı KOBİ’lerin işbirliklerinin kurulması amacını taşıyan Mutabakat Zaptı imzalanmıştı. Son olarak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile Polonya Ödeme Ajansı arasında işbirliği protokolü imzalandı. 

TKDK141201313231395

TKDK adına Başkan Ali Recep Nazlı, Polonya Ödeme Ajansı adına ise Başkan Andrzej Gross tarafından imzalanan protokolle Avrupa Birliği’nin tarım ve kırsal kalkınmaya yönelik fonlarının etkin bir şekilde kullanılması için karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı amaçlanıyor. Bu doğrultuda iki kurumun teknik düzeyde ortak toplantılar, çalıştaylar ve eğitimler gerçekleştirmesi, spesifik konu başlıklarında görüş alışverişleri yapılması planlanıyor.

Polonya Ödeme Ajansı heyeti adına konuşan Başkan Yardımcısı Jaroslaw Wojtowicz ise, TKDK ile önceki dönemlerde gerçekleştirilen teknik çalışmaların faydalı olmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek, genç çiftçilerin desteklenme amaçlarına ve modeline ilişkin bilgiler verdi. Arazilerini büyütmek isteyen çiftçilere düşük faizli krediler verdiklerini, çiftliklerin yeniden yapılandırılmasını teşvik ettiklerini ifade eden Wojtowicz, çiftçilerin diğer destekleme ödemlerinden de faydalandığını açıkladı. AB ortak tarım politikasını 12 yıldan bu yana uyguladıklarını belirten Wojtowicz, şu anda çok güçlü üretici birliklerine sahip olduklarını, tarımsal ihracat rakamlarının ise birçok ülkeyi geride bıraktığını bildirdi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Polonya’dan önce Hırvatistan, Makedonya, Fransa, Bosna-Hersek, Gelişen Sekiz Ülke Ekonomik Ortaklığı D-8 ve İslam İşbirliği Teşkilatı (SESRİC) ile işbirliği protokolleri imzalamıştı. Polonya ile imzalanan protokolle başlangıç olarak teknik düzeyde işbirliği ve yardımlaşma amaçlanıyor.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir