Eodev (Brainly): öğrencilerin birbirlerine yardım ettiği sosyal eğitim portalı

Polonya’da yaşayanlar veya buraya gelecek kişiler için yararlanabileceği platformların tanıtımlarına devam ediyoruz. Bugünkü tanıtıcağımız platform, kısa zamanda ciddi başarı göstererek bugün dünyanın en büyük sosyal öğrenme ağı konumuna erişen Brainly olacaktır.

1_eodev_desktop_yepyeni

Ne zaman Kuruldu?

2009 yılında, Polonya’nın Kraków şehrinde Zadane.pl ismiyle kurulan şirket, 2012’de, Point Nine Capital’dan sağladığı beş yüz bin dolarlık fon sonrasında Brainly ismiyle yeniden şekillendi. 2014’te ise General Catalyst Partners’dan sağladığı 9 milyon dolarlık fonun ardından, aylık 40+ milyon kullanıcıya, 35 farklı ülkede 12 farklı dildeki yerel arayüz sitesiyle hizmet vermeye devam ediyor. Platformun tamamen ücretsiz hizmet verdiğini ve gelir modelinin reklamlar üzerine kurulu olduğunu hemen belirtelim.

Türkiye’deki iştiraki Eodev.com

Brainly şirketinin Türkiye yerel arayüzü olan Eodev.com, 2012 yılında hayata geçirdiği masaüstü ve 2013’te hizmete sunduğu mobil uygulamasıyla, bugün, aylık 5 milyondan fazla Türk öğrenciye zorlandıkları ders konularında birbirlerine yardımcı olma imkanı sunmaya devam ediyor. Brainly Küresel Uygulaması’na geçiş dahilinde Eodev.com Android ve iOS uygulamaları ise, Eylül 2015 itibariyle ana şirket Brainly markası altında yenilendiğini duyurdu.

eodev

Eodev nedir – nasıl kullanılır?

Eodev, öğrencilerin grup içerisinde birbirlerine ödevlerinde yardımcı oldukları, bilgi paylaşımı yaparak yeni arkadaşlar edindikleri sosyal eğitim portalıdır. Okulda herhangi bir ders ya da konuda yeterince bilgi alamadığını düşünen öğrenciler, Eodev’in sunduğu bu çok özel ve tamamen ücretsiz çözümden yararlanabilirler. Kullanım amacı çok basittir: Başkalarına bildiğin konularda yardım et ve emin olmadığın konularda da başkalarından yardım al; grup çalışmasına katıl!

Eodev üzerinden, anlamadığınız okul dersinizle ilgili bir soru sorup, sadece birkaç dakika içinde başka bir öğrenciden anlaşılabilir bir cevap alabilirsiniz. Bazıları ise, hakim olduğu konularla ilgili cevap bekleyen diğer öğrencilere yardım eder. Ne kadar yardımcı olursa, o kadar teşekkür ve puan toplar, Acemi’den Dahi’ye kadar farklı rütbeler kazanarak toplulukta lider moderatörler olabiliyorsunuz.

Eodev ile ilgili bazı rakamlar

-Kurulduğu 2012 yılından beri, Eodev.com’da 4.2 milyon soruyu aşan bir içerik arşivi oluşmuş durumda.

-Eodev.com ana sayfa menüsünden görüleceği üzere site, ilkokul 1. sınıftan üniversiteye kadar geniş çaplı bir yaş grubuna hizmet veriyor. Detaylara bakacak olursak, kullanıcıların %41’i ortaokul, %33’ü lise ve %7’lik bir bölümü ise üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır.

-Brainly’de, dünyanın farklı ülkelerinden toplam 1000’i aşkın ve sadece Eodev’de ise 200’ü aşkın, tamamen gönüllü çalışan ve bilgi birikimlerini milyonlarca öğrenciyle paylaşan moderatör bulunmaktadır. Moderatörler, içeriklerin kalitesini ve site güvenliğini kontrol etmekle ilgilenirler.

Brainly_press_S

-Eodev topluluğunda, topluluk düzeninden sorumlu olan Topluluk Yöneticisi ve diğer üst düzey denetlemelerden sorumlu olan yönetici üyeleri, moderatörler birlikte günübirlik ortak çalışıyorlar. (Bu linkten de moderatörlerin nasıl bir form ile seçildiğini görebilirsiniz: http://elit.eodev.com/moderator-basvurusu/)

-Uygulamada yer alan oyunlaştırma / gamification sistemi (puan kazanma ve rütbelendirme) sayesinde üye öğrenciler kendi arasında tatlı bir rekabetin içine girmekle birlikte, verecekleri cevapların kalitesini artıramaya da özen gösteriyorlar.

Türk öğrenciler için mobilde ne yenilikler var?

Küresel Brainly uygulamasına geçiş ile Türk öğrencilere daha modern bir bakış açısı altında, daha geniş bir bilgi tabanı sunuluyor. Eodev’in ilk yayınlandığı günden beri en dikkat çekici özellikleri arasında gösterilen fotoğraflı ödev paylaşımı sayesinde, geometri ya da çoktan seçmeli, tablolar, grafikler vb. içeren test sorularının kolayca paylaşımı yapılabiliyor. Yenilenen uygulamada ise mobilden cevap ekleme sırasında da fotoğraflı paylaşım yapmak mümkün olacak. Uzun süredir beklenen yenilikler arasındaki özel mesaj fonksiyonu, artık mobilde de uygulanıyor.

Bunlara ek olarak, navigasyon şimdi daha sezgisel ve ortak veri tabanı kullanımı daha da erişilebilir hale geliyor. Yeni arama fonksiyonu sayesinde öğrenciler, sınavlara hazırlanırken, kompozisyon veya performans ödevleri ile ilgili sınıf projeleri yaparken ihtiyaç duyabilecekleri herhangi bir ders konusunu araştırabilecekler. Ayrıca sesli anahtar kelime tanıma özelliği de yenilikler arasında yerini aldı.

Eodev Android Uygulamasını indirmek için: https://bnc.lt/m/XetsEchhgn

Eodev iOS Uygulamasını indirmek için: https://itunes.apple.com/tr/app/brainly-back-to-school-app/id745089947?l=tr&mt=8

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir