2016 NATO Zirvesi Varşova’da Gerçekleştirilecek!!

8-9 Temmuz 2016 tarihleri arasında Polonya’nın başkenti Varşova, NATO zirvesine ev sahipliği yapacak. Gerçekleşecek olan zirveye 28 üye ile partner ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile dışişleri ve savunma bakanlarının yanı sıra toplam 2500 delege ve 1500 gazeteci katılacak.

1 Aralık 2015 tarihi itibariyle NATO’nun Brüksel’deki ana ofisinde gerçekleşen toplantıya Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg katılarak, Varşova’da düzenlenecek NATO zirvesi logosunu açıkladılar.

Kaynak: NATO
Kaynak: NATO

Örtünün kaldırılması töreni sırasında Bakan Witold Waszczykowski logonun sembolik anlamının Nike ve Victoria tanrıçalarından kahraman Varşova’ya kadar uzandığını dile getirdi. NATO’nun Brüksel’deki ana merkezinde gerçekleşen toplantıda konuşan Polonya Dışişleri Bakanı “Zirvenin Varşova’da yapılacak olması Polonya açısından son derece önemli. Zirve, 1955 yılında kurulan ve soğuk savaş yıllarında yaklaşık 40 yıl boyunca İttifakın en büyük düşmanı olan askeri pakta adını veren şehirde gerçekleştirilecektir. NATO’nun 60 yıl sonra Varşova’da misafir edilecek olmasının sembolik anlamı var. Bu, Bükreş Zirvesinden bu yana üye ülkelerin NATO’nun sol kanadında yer alan bir üyesinde bir araya gelecekleri ilk toplantı olacak.” dedi.

Bakan Waszczykowski “Zirve, İttifakın uzun vadede siyasi ve askeri yönden kaynaşmasının kilometre taşı olmalıdır” sözleriyle dayanışma, ortak sorumluluk ve ittifakın tüm üyeleri için eşit seviyede güvenlik çağrısında bulundu. Bakan “Bu sayede ortak tarihimizde yeni bir sayfa açabileceğiz” ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg logoda bulunan deniz kızının 600 yılı aşkın süredir var olan büyük şehrin sembolü olduğuna vurgu yaptı. Efsaneye göre, deniz kızı balıkçı tarafından kurtarıldıktan sonra kılıç ve kalkan kuşanmış olarak şehri ve sakinlerini savunmak için hazır bekliyordu. Tıpkı şimdi NATO’nun Polonyalıları korumak için hazır beklediği gibi. NATO Genel Sekreteri, Varşova görüşmelerinin önümüzdeki yıl verimli geçeceği umudunu taşıdığını belirtti.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir